Zdrojové kódy. Dát nebo nedat?

Musím po dokončení práce dát klientovi zdrojový kód?
Zkusme to dnes zjistit. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody vydávání zdrojů, zvažte, co a jak se připravit, jak převést, jak regulovat přenos zdrojů.

Dobrý den! Dnes mám pro vás otázku, která vedla k diskusi o celém chatu v telegramu, znovu nečtěte.
Musím po dokončení práce dát zdrojový kód klientovi?
Jako designér, který miluje klienty a stará se o jejich budoucí prosperitu, vždy na konci projektu rozdám zdrojový kód. Moje pozice však nebyla nejvýraznější. Mnoho mistrů věří, že vydání zdrojového kódu by mělo být předem dohodnuto smlouvou a dodatečně zaplaceno. Než jsem začal psát tento článek, rozhodl jsem se hledat řešení na internetu, ale nemohl jsem najít jediný správný úhel pohledu.
Zkusme to dnes zjistit. Zvažme výhody a nevýhody vydávání zdrojových kódů, zvažte, co a jak se připravit, jak převést, jak regulovat přenos zdrojových kódů.

Výhody kladení vydávání zdrojových kódů klientovi na konci práce
+ Jste „čistí“ před klientem
podmínky smlouvy jsou splněny, rozvržení je v pořádku, v rozvržení nejsou pohřbeny žádné skryté zprávy. < br /> + Věrnost
Od vás ke klientovi i zpět. Důvěřujete klientovi a on důvěřuje vám.
+ Strukturování zdrojů
Skutečnost přenosu všech zdrojů na klienta mě naučila, jak strukturovat rozvržení – podle složek, vrstev, skupin. Přesnost zlepšuje především život klienta a návrháře o nic méně.
+ Klient se vrátí z lásky, nikoli ze zdrojového kódu.

Nevýhody problému:
– Strach z toho, že se klient nevrátí
Návrháři se často obávají, že jakmile klient obdrží zdrojový kód, už se k nim nevrátí, protože bude něco aktualizovat a upravovat v jejich rozloženích.
– Nedodržení podmínek smlouvy
Dokonce i ústně je otázka přenosu zdrojového kódu klientovi nejvíce často přichází v pracovním prostředí.
– Strach z toho, že klient zničí design
Je velmi obtížné vychovat klienta, aby potlačil touhu „přidat zelenou“. To je opravdu problém.
– Nebudete moci nárokovat autorská práva, pokud váš manažer tvrdí, že jde o jeho vývoj
O tomto je spousta polemik, ale pravda je na vaší straně.

Když jsem se vydal na cestu na volné noze, ani jsem o tom nepřemýšlel. Poskytnout zdrojový kód díla znamená získat záruku, že klient nebude mít problémy s rozvržením během práce a přenosu do tisku. A protože mám velké procento obnovení publika klientů, byl to další plusový bod v doporučeních. Hodně jsem pracoval v týmech vytvořených pro konkrétní projekt, a když moje práce skončila, s největší pravděpodobností to pro ostatní teprve začínalo. Přenos zdrojového kódu v takové situaci byl něco jako štafetový obušek, aby se práce velkého týmu nezastavila kvůli jednomu souboru PDF s pravopisnými chybami.
Jakýkoli projekt týkající se státu se řídí přibližně stejnou logikou. Ve smlouvě o dílo s takovým projektem uvádí samostatná klauzule, že na konci práce musíte převést všechny zdrojové kódy a vývoj.
Za 8 let jsem vystřídal několik manažerů, se kterými jsem měl různé formáty práce. Z tohoto důvodu se stalo, že klient mohl přijít o zdrojový kód, protože mu ho manažer nedal nebo ho varoval, že si ho nenechá. Přišel jsem tedy k dalšímu must-do – nahrát zdrojový kód do cloudu a varovat klienta, že cloud čistím každé tři týdny. Tím se minimalizovala ztráta souborů a při aktualizaci některých souborů klient vždy obdržel aktuální verzi.

Pouze jednou jsem litoval rozdávání zdrojů. Pro závodní soutěže existoval poměrně velký a zdlouhavý designový projekt. Pracujeme již několik let a v posledním roce naší spolupráce byl nahrazen marketingový manažer. Dlouho jsme se nemohli dopracovat k dobrému rozhodnutí, ale nakonec jsem udělal něco správně a práce se zlepšila. Myslel jsem si to. Jak se ukázalo, po předání zdrojového kódu sama marketingová manažerka závodu přepracovala vlastní plakáty a rozložení sociálních médií. Ukázalo se, že se plakáty lišily od cílených reklam, od pouličních bannerů, od letáků promotérů. Na mou rozumnou otázku „proč?“ a „proč jsi nezměnil zbytek?“ odpověděla, že mi nechce nic vysvětlovat, a na další polygrafický průmysl není dost času. Ukázalo se, že to byla kolektivní farma a všichni byli nešťastní.
V jednom z nedávných projektů, kde jsem obdržel objednávku na korporátní identitu malé společnosti, došlo k situaci, kdy existuje několik výstupů a všechny jsou správné. Ve fázi výběru vizuálů pro sociální sítě klientka oznámila, že její vizi vůbec nerozumím. I když předtím nebyly žádné problémy. Během podrobného rozhovoru se ukázalo, že některé molekuly opravdu nechytím, a proto není vytvořen úplný obraz. Nabídl jsem dokončení projektu na tomto místě, indexování poplatku, jak to bylo hotové. V tu chvíli jsem mohl dát zdrojový kód pouze toho, co jsem udělal, aniž bych připojil knihu s logem a příklady vizualizace. Nebo bych mohl dát veškerý vývoj, který usnadní klientovi a novému designérovi život. Rozhodl jsem se, že dám všechno, co bylo dnes vynalezeno, protože hotové vizuální příklady vedou k pochopení toho, jak by značka měla vypadat. S malou revizí by klient s největší pravděpodobností obdržel to, co chtěl zpočátku vidět, a všechno by zapadlo na své místo.
Po uvedení zdrojového kódu jsem se s klientem rozloučil na dobrou notu a možnost, že budu podílet se na nových projektech této společnosti.

Na základě tohoto článku bych chtěl říci, že konečné rozhodnutí je samozřejmě na vás. Zdrojový kód nedávejte. Příprava disciplín zdrojového kódu na udržení rozložení v pořádku a kráse, ale vyžaduje to čas.
Abyste se vyhnuli potížím s tím, jak dále dopadne životnost vašich rozvržení, uzavřete smlouvu. Pokud se něco stane, je to váš věrný asistent u soudu.
Přeji vám úspěch!

Zeptejte se: Ruslan na VKontakte
Objednejte si design: Ruslan na webu
Podívejte se na portfolio: Ruslan v bekhans

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.