Vývoj navigačního projektu pro návštěvníky budovy prefektury ZelAO

Podrobně vám řekneme, jak se nám podařilo zavést moderní navigační systém do interiérů budovy doby sovětské moderny.

Budova městské správy ve městě Zelenograd je nádherným příkladem architektury období sovětské moderny. Postaven v roce 1975 architektem A. Klimočkinem, stále pravidelně vykonává svoji funkci a přijímá obyvatele Zelenogradu, aby diskutovali o každodenních a sociálních otázkách.

Ve čtyřech patrech budovy jsou kromě kanceláří interních služeb správy města kanceláře oddělení, která přijímají občany po předchozí domluvě. Více než 125 kanceláří se však nachází ve všech patrech budovy a pouze k některým z nich mají obyvatelé přístup na základě žádosti předem dohodnuté s oddělením.

Náš úkol

Hlavním úkolem projektu bylo oddělit návštěvníky toků a zaměstnance prefektury. Jelikož většina zaměstnanců budovy dobře rozumí umístění kanceláří a společných prostor, byl navigační systém vyvinut především pro návštěvníky budovy.

Okamžitě po vstupu návštěvníky přivítá prvek vertikální navigace, který odkloní hlavní proud – občané jsou nejčastěji odesíláni na oddělení pro práci s dokumenty (u obyčejných lidí, „kancelář“) a směr do požadované kanceláře se dříve dozvěděl od stráží a zaměstnanců šatníku. Pro návštěvníky směřující do jiných pater vede navigace ke schodům a výtahu.

Je důležité si uvědomit, že budova má dvě schodiště a dva výtahy, ale pouze schodiště a výtah na pravé straně budovy jsou pro návštěvníky – ostatní schodiště a výtah používají pouze zaměstnanci budovy.

Po vstupním prostoru turniketů v prvním patře je návštěvníkům k dispozici komplexnější seznam kanceláří. Číslování pokojů je založeno na logice propojení pokojů s podlažími, kde první číslice čísla kanceláře je číslo podlaží.

Dostaňte se do stylu

Důležitým principem při vývoji umělecké koncepce projektu byla korespondence vzhledu prvků (desek) na stylistické směřování stavební architektury a vnitřní výzdoby. Navigační prvky by neměly interiérům éry sovětské moderny působit cizí, naopak, navigace by měla zdůrazňovat přísnou minimalistickou výzdobu stěn travertinem, žulou a mramorem.

Na základě tohoto principu byly vybrány materiály navigačních prvků – bílý lesklý nárazuvzdorný polystyren pro hlavní plátno a zlaté volumetrické akrylové ruce. Barva šipek je dána zlatou barvou jemných detailů interiéru budovy prefektury – knoflíky výtahu, kliky a dveřní kování. Texty a další grafika na plátnech jsou vyrobeny z černého vinylu, aby byla zajištěna snadná demontáž a rychlé rozvinutí nových textových prvků.

V Postupné práce na projektu vyvstaly hlavní obtíž – protože stropy schodišťových šachet budovy dosáhly výšky více než 4 metry, musely být vyrobeny dlouhé vertikální panely s podlahovým indikátorem ve formě dvou pláten. Plánovali jsme maskovat spojovací linii pruhem zlatého akrylu.

Ve výrobě vyšlo najevo, že tak dlouhá plátna nelze připevnit na vzdálené držáky, jak se původně plánovalo: kvůli malé tloušťce se plátno mohlo ohýbat a praskat.

Uvažovali jsme také o možnosti volumetrického krabice vyrobená z akrylu, ale na vizualizacích bylo jasné, že takové krabice budou vypadat příliš mohutně pro schody.

Kromě toho v interiérech nebyla technicky povolena instalace monumentálních objemově-prostorových prvků, jako jsou stély nebo zavěšené konstrukce, proto bylo rozhodnuto namontovat svislá plátna na mřížku oboustranné pásky v blízkosti stěny a instalace menších navigačních prvků již proběhla bez problémů na vzdálených držácích.

Cedule s průhlednými PVC kapsami pro změnu zaměstnance karty byly vyvinuty na podporu navigačních prvků.

Výsledkem provedených prací byly interiéry administrativní budovy. doplněn minimalistickým a srozumitelným navigačním systémem, který návštěvníkům zjednodušuje hledání požadované kanceláře a neporušuje historický umělecký koncept prefekturní budovy Zelenograd.

Materiál připravila Alexandra Tanchenko, návrhářka internetové agentury Pixel Plus.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.