UX, UI a vizuály

Jen málo lidí rozlišuje mezi UI a UX, obvykle se píše takto – UI/UX, zlomek, jako číslo domu na rohu dvou ulic. Číslování je dvojí a dům je jeden. Jak je vlastně můžete rozeznat?

Uživatelské rozhraní (UI) – obrázky. Uživatelská zkušenost (UX) jsou také obrázky. Existují obrázky a existují i ​​obrázky. Pokud v našem světě, ve světě „vizuálů“ rozdíl není viditelný, pak tam není. „Proč tedy platit více?“ ™

Jmenuji se Mike Lisyansky. Pracuji v oblasti vývoje digitálních produktů a řízení týmu. Dělám uživatelské zkušenosti (UX) už 20 let.

UX je považováno za něco „o počítačích a designu“ – protože většina lidí v oboru nerozlišuje mezi UX (uživatelská zkušenost) a UI (uživatel rozhraní) … Ve skutečnosti lze UX úspěšně použít všude, kde potřebujete vědět, jak funguje lidské myšlení a pozornost.

Aplikuji zkušenosti UX při řízení procesu vývoje digitálních produktů. Toto je velmi zajímavé téma, ale aby se příběh o něm nezměnil na „večírek pro elitu“, musíte nejprve odpovědět na „jednoduché“ otázky – co je to UX? Jaký je rozdíl mezi UX a UI?

UX

Slovo „UX“ se obvykle používá jako prestižní synonymum pro slovo „obrázky“.

Jde jen o to, že jednoduchí designéři kreslí obrázky a UX nejsou jen designéři. Vypadá to jako přejmenování kadeřníků na stylisty a holiče – podstata je stejná, každý o ní ví, ale ukázalo se svěží a moderní.

Problém je v tom, že UX vůbec není o obrázcích. Absolutně. Jde o uživatelskou zkušenost – myšlenky, pocity a pocity člověka . O obrázcích – ilustrace a uživatelské rozhraní. Vypadá to, že zde jsou geologové a geofyzici – speciality se liší, ale pro každého, kdo se toho neúčastní, jsou to „geologové“.

Pokud pracujete v odvětví digitálních produktů, je důležité rozlišovat mezi UX a UI. Každá chyba je čas, frustrace a peníze, často významné.

UX vs. UI

UI – jedná se o obrázky rozhraní.

UX je o příběhu, který by měl být vytvořen v mysli člověka. Příběhy jsou vyprávěny pomocí obrázků, ale jsou pouze částí příběhu.

Uživatelské rozhraní je vykreslení programu nebo jeho části v určitém časovém okamžiku. V uživatelském rozhraní je pouze přímý vizuální kontakt. Všechno mimo to pro uživatelské rozhraní jednoduše neexistuje. Samotné obrázky nic nedefinují – totéž může vytvořit skvělé, hrozné nebo žádné rozhraní.

Obrázky samy o sobě nikdy nevytvoří příběh, leda náhodou v nějaké noční můře produktu. Jakýkoli dobrý příběh se ale snadno změní na spoustu obrázků. Ve filmových analogiích je UX scénář a UI je scénář.

Vizuální umělci mohou vytvořit silnou ilustraci, ale bez příběhu za ní zůstane statická. A digitálním produktem jsou vždy animované obrázky a osobní dojmy z interakce. Je statický pouze v prezentacích nebo módních zdrojích pro módní návrháře.

Hranice mezi UX a UI

UX jako příběh nemá lineární děj – je to spíše quest nebo pohlcující divadlo. V příběhu však musí být děj, bez něj se vše rychle promění v výsměch uživatelům.

Divák nemá vliv na děj filmu ani na obrázky, které vidí – to, co je zobrazeno, je co bude zobrazeno. Uživatel interaguje s programem, mění jej a jeho stav, takže děj v UX se ukazuje být mnohem komplikovanější. Pro každou scénu musíte znát všechna pokračování – a vypracovat je.

Od této chvíle začíná zásadní divergence mezi UI a UX.

Uživatelské rozhraní, obrázky, může být pouze o viditelné funkčnosti programu. Všechno, co není viditelné a co nesouvisí s programem, v uživatelském rozhraní jednoduše neexistuje.

A v UX existuje. UX jde mnohem dále – studuje vnější prostředí, ve kterém program funguje, aby jej přizpůsobil a použil. Faktory tohoto externího prostředí, častěji než ne, nelze vidět, lze je pouze pochopit nebo cítit.

Viditelnost a praxe

UX je praktické cvičení. Hranice mezi uživatelským rozhraním a uživatelským rozhraním probíhá podél „vidím“ a „vidím“.

Uživatelským zážitkem je například rozdíl mezi pohledem ze sedadla spolujezdce a pocitem z řízení. Je nemožné to pochopit, pokud si sami nesednete za volant.

Existuje mnoho příkladů, které si musíte pamatovat. Pohled na osobu s činkou a pocit váhy činky na sebe. Sledujte, jak lidé před vámi vyskočili z letadla padákem a sami vstoupili do prázdna. Oblečení na fotografiích a stejné oblečení na vás.

Používání programu a vývoj stejného programu obvykle pochází z různých vesmírů.

Kdo nerozlišuje mezi UX a UI?

Žijeme ve vizuálním světě. To je norma v moderní městské společnosti, ve které je život vázán na zrak. Ale ve městě se většinou jen díváme – naše interakce s tím, co vidíme, je velmi omezená nebo zakázaná.

Lidské tělo je skvělý optimalizátor. Bez okolků se zbavuje všeho, co stojí peníze, ale nepoužívá se „právě teď“. Po nějaké době nečinnosti zbytečná funkce jednoduše usne.

Pokud se hodně díváme a málo komunikujeme s tím, co vidíme, brzy mozek jednoduše vypne myšlenku na interakci – a celý svět se stávají jen obrázky a člověk se stává divákem.

Obrázky jsou pasivním vnímáním. Dívají se na obrázek, ale nedotýkají se ho. Je to kompletní, není tu místo pro kreativitu a nové příběhy. Vyhodnocuje se, ale nezmění se.

Pokud je za obrázkem příběh s „neviditelnými“ detaily, pak vizuál tyto detaily automaticky nevnímá. K tomu potřebují používat své spící, zřídka používané metody vnímání, ale to je čistě fyzicky obtížné – tělo je jednoduše nezapne bez silného stresu. Proto „obrázek s historií“ ve většině případů zůstane pouze obrázkem bez příběhu.

Při vývoji digitálních produktů jsou vizuály také ohromující. V UX vidí pouze obrázky a vysvětlení něčeho, co je za nimi, je již vnímáno jako nepříjemný hluk, mluví o neviditelném – o andělech, démonech a spáse duše. Pouze lidé se silným přebytkem o tom mohou mluvit vážně. Vizuály a odpovídajícím způsobem na ně odkazujte.

Důsledky

Nerozlišování mezi UX a UI je velmi nákladné … Z obchodního hlediska se jedná o chyby v návrhu a plánování, o nejobtížnější a nákladné problémy, které je třeba opravit.

Představte si, že stavíte budovu pomocí vizualizací místo technických výkresů. Velmi krásné obrázky, je příjemné o nich diskutovat, ale tloušťka stěn a umístění vzduchovodů nejsou jasné – a vybírají je pracovníci podle jejich nálady a přítomnosti cihel. A inženýrské komunikace nenakreslují vizualizaci, takže při pokusu o připojení elektřiny a vody bude vlastník budovy překvapen. „Takový úkol za to nestál“ ™.

Oprava návrhových chyb je obtížná – zjistí se již při implementaci, kdy se jich lze „dotknout“. Čas a úsilí vynaložené na zahájení práce proti vývojářům, práce podle plánu je nahrazena improvizací. Každý je nervózně, mírně řečeno.

Zaměstnání „skvělého designéra“ tento problém nevyřeší. Pokud nerozumíte obsahu jeho práce na základní úrovni, pak se pro vás nic nezmění – práci vyhodnotíte až na konci, po implementaci.

Nepomůže ani zvyšující se „testování“. Testy jsou rozhodčí, který se dívá na cíl a určuje zásahy na cíl. Pokud střelec minul čáru nebo vystřelil na druhou stranu terče, rozhodčí jednoduše zaregistruje chybičku, i když problém by byl úplně jiný.

Tip

Nejjednodušší způsob získat představu o UX je napsat a ilustrovat malý příběh sami, například se dvěma nebo třemi postavami a zápletkou 4-5 aktů.

Po dokončení příběhu buď sami, nebo s pomocí někoho jiného zkuste změnit lineární graf na nelineární, když má každá akce několik možností rozvoje.

Až budete hotovi, stačí ocenit složitost výsledného nelineárního grafu.

Pokračování

Tento článek je začátkem malého cyklu, pokračujte v ladění.

V dalším článku plánuji hovořit o nezbytných specializovaných znalostech v UX – porozumění externímu prostředí, ve kterém váš program funguje, a schopnost aplikovat primitivní, zjevné a běžné znalosti.

Pokud jste profesionál v oboru UX nebo designu, přečtěte si můj článek „Design lidského chování“ o designu UX.

Nezapomeňte klást otázky v komentářích a přihlaste se k odběru mého kanálu @control_sample Telegram.

Hledám nové projekty k účasti, průběžně nebo jako konzultant. Osobně vám a vašemu týmu mohu říct, o čem píšu, pozvat mě na návštěvu. Můj mail je mike@lisiansky.com, napište.

V článku jsou použity fotografie Paul Hanaoka, Sergii Bozhko, Andrew George, Taton Moïse, Einstein Vectors od Vecteezy, davisuko, Lars Bo Nielsen, Martin Sattler, Kristopher Váleček.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.