Univerzální okno: jak jsme vytvořili rozhraní pro náš CRM

Jmenuji se Olya Mironova, jsem projektovou manažerkou ve společnosti Technoserv Consulting. Dnes se podělím o naše zkušenosti s vytvářením náborového nástroje, který je zabudován do HR-CRM TalentForce. A nejdůležitější věcí na něm je rozhraní.

Důležitost dobrého rozhraní je těžké přeceňovat. Pokud je organizováno nepohodlně a nelogicky, nebo přetéká prvky a ovládacími prvky, nebo není přizpůsobeno pro mobilní zařízení, nebo vykazuje špatné výsledky v 5sekundovém testu, bude taková aplikace nucena pouze fungovat. V nejlepším případě se produktivita uživatelů sníží, v nejhorším případě se této aplikaci úplně vyhnou.

Slovo o TalentForce

Toto je krabicové řešení, které pomáhá rychle vyplnit volná místa v případě hromadného přijímání nebo výběru důležitých zaměstnanců. Jeho funkce umožňují:

● nastavit parametry pro výběr kandidátů pro automatické vyhledávání v interní databázi kandidátů;

● jedním kliknutím načíst data z externích zdrojů;

● Vytvářejte úkoly, abyste našli ty správné specialisty;

● Vyhodnocujte uchazeče a udržujte s nimi celou historii práce;

Také TalentForce má zabudovanou v botu, který rozesílá uchazečům nabídky práce, a může dokonce provést počáteční pohovor k okamžitému vyřazení nevhodných uchazečů.

Jedno okno pro náboráře

TalentForce je užitečný pro ty náboráře, kteří hledají kandidáty na otevřené pozice a provádějí pohovory. Při vývoji rozhraní jsme se proto zaměřili konkrétně na jejich potřeby a také na obecně přijímaná pravidla designu rozhraní:

– dodržovali zásadu jediného okna, kde vidíte všechny potřebné informace o kandidátech, aby se personalisté méně často obraceli na jiné karty, okna nebo aplikace;

– pokusil se udržet rozhraní logické a lakonické. Řídící orgány a různé informační bloky měly být umístěny tam, kde je uživatelé očekávají. Zároveň jsme se snažili zbytečně nezvyšovat hustotu prvků rozhraní.

Začtvrté jsme chtěli udělat rozhraní krásné. Existuje fenomén jako efekt estetické použitelnosti: krásný design je často vnímán jako pohodlnější. Je to důsledek podvědomého psychologického očekávání: krásná aplikace by měla fungovat dobře.

Když jsme se rozhodli o počátečních principech vytváření rozhraní, hovořili jsme s náboráři, shromáždili jejich přání, podívali se, co a jak používají ve svých každodenní práci, a začal navrhovat jedno okno. Při vývoji jsme samozřejmě vzali v úvahu výše uvedená pravidla pro návrh rozhraní, abychom nezvyšovali kognitivní zátěž uživatelů.

Také jsme se pokusili seskupit blíže k sobě navzájem prvky související s funkcí. Použilo se barevné oddělení funkčních oblastí okna. Přemýšleli jsme o tom, které prvky uživatelům nepomáhají, a okamžitě jsme je opustili.

Když jsme přemýšleli o umístění a velikosti prvků, měli jsme na mysli Fittsův zákon. Abychom uživatelům usnadnili a urychlili přejíždění myší, zvětšili jsme důležité prvky a snížili hustotu umístění.

Nejprve jsme získali následující verzi rozhraní:

Vpravo byl seznam aktuálních volných pracovních míst. Prostřední část okna byla obsazena kandidátskými kartami s podrobnými informacemi. Vlevo byl posuvný panel s dalšími funkcemi. A na začátek jsme umístili řadu tlačítek filtru, která vám umožňují jedním kliknutím vybrat kandidáty podle různých stavů: „Přidáno“, „Telefonický rozhovor“, „Jmenovaný rozhovor“ atd.

Uvedli jsme toto jediné okno pro naše náboráře a začali sbírat zpětnou vazbu. Ve výsledku jsme provedli následující změny:

● Nabídka úloh byla přesunuta z pravé strany obrazovky doleva. To je přirozený důsledek toho, že západní kultura sleduje obrazovku shora dolů a zleva doprava. To je součástí nás, když čteme knihy. To znamená, že hlavní pozornost uživatelů je soustředěna v levém horním rohu. Přepracovali jsme také konfiguraci tlačítek nabídky, aby byla kompaktnější;

● Do názvu volného místa byla přidána „strouhanka“ a možnost přejít na kartu volného místa. Náboroví pracovníci si nyní mohou mnohem rychleji osvěžit paměť svých požadavků na práci;

● revidoval složení a umístění informací na kandidátské kartě;

● revidoval barevné schéma, udělal to pastelovější a změnil logiku vybarvení některých prvků. Desky kandidáta byly zabarveny do barvy jeviště, ve kterém je kandidát. To usnadňuje vnímání informací;

● přesunula tlačítka pro výběr všech fází a resetování vybraných fází. Uživatelé nyní lépe chápou, k čemu jsou tato tlačítka;

● změnil zobrazení fáze pro kandidáta a změnil tlačítko pro změnu fáze. Opět pro snazší vizualizaci a konzistenci.

● prvky s zřídka používanými funkcemi byly z hlavní obrazovky odstraněny. Byly skryty v kontextových nabídkách;

● výsuvný panel byl přesunut na pravou stranu okna;

● byla zvětšena velikost kandidátských karet; na žádost náborářů jsme přidali možnost přejít na chat WhatsApp s kandidátem jedním kliknutím.

Jedno okno nyní vypadá takto:

Hustota prvků na obrazovce nebyla tak vysoká, aby uživatelé ztratili množství textových tlačítek, ale nebyla tak nízká, že byste museli příliš rolovat oknem nebo pohybovat myší.

Po spuštění druhé verze přešel celý tým náborářů na TalentForce. Nejnovější statistiky ukazují nárůst produktivity o 25%. A vedoucí dalších oddělení společnosti, kteří se o novém produktu dozvěděli, požádali, aby jim vytvořili podobné okno, kde mohou sledovat výběr kandidátů a míru uzavření neobsazenosti.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.