Trendy použitelnosti: Jak rozšířená realita zjednodušuje nakupování a zvyšuje loajalitu

Jak technologie AR ovlivňují UX, zapojují publikum do komunikace značky a pomáhají uživatelům nakupovat.

Ahoj, jmenuji se Evgeny Kuznetsov. Jsem spoluzakladatelem WIM.Agency, naším hlavním zaměřením je CRM marketing, výkon a kreativní design. Děláme UI/UX design uživatelských rozhraní, děláme gamifikaci, vývoj webových aplikací a mnoho dalšího.

Dnes chceme hovořit o AR (augmented reality) – jak technologie rozšířené reality pomáhají podnikům překvapit své zákazníky, zvýšit loajalitu, zlepšit zákaznickou zkušenost a zvýšit prodej. Sféra AR se vyvíjí velmi úspěšně již několik let a podle odborníků poroste v příštích 4 letech o dalších 85%.

V tomto článku Christina Gordienkova, umělecká ředitelka WIM, hovoří o hlavních trendech a vlastnostech AR, ukazuje případy, jak značky tuto technologii již používají, a zároveň vysvětluje, proč stojí za to příklad z nich.

Začíná éra FYGITÁLU

Publikum mobilního internetu v Rusku celkem 86,2 milionu lidí nebo 70,5% populace země (údaje za březen 2020). 90% uživatelů internetu se připojuje každý den online – lidé tráví část svého života online a pandemický rok tento trend jen prohloubil.

Navíc vyrostla generace Z – tito muži už nechodí do školky a za 2 roky budou tvořit 40% pracující populace. Toto je první generace, která si nedokáže představit život bez internetu a chytrého telefonu: pro tyto mladé lidi neexistují žádné hranice mezi skutečným a virtuálním. Objevil se dokonce nový termín PHYGITAL – sjednocení virtuálního a fyzického světa.

Pokud potenciální zákazník přijde do offline obchodu, neznamená to, že právě v tomto konkrétním obchodě nakoupí. Může si produkt prohlédnout a poté jej objednat na internetu u konkurence. Proto je nutné, aby byl proces nákupu co nejpřirozenější a využíval všechny možnosti digitálních nástrojů. Jedním z těchto nástrojů je rozšířená realita.

Výhody AR technologií

1. AR snižuje náklady a minimalizuje počet kroků, kterými musí zákazník projít od výběru po nákup.

2. AR odebere uživatelům některé úkoly. Pokud si chcete koupit koberec do obývacího pokoje, je lepší hned vědět, zda se vejde do velikosti nebo ne – jinak budete muset vyřídit návratnost. AR vám pomůže cítit zboží, aniž byste opustili svůj domov. To zkracuje dobu rozhodování.

3. Nemusíte si zvykat na technologie AR, nemusíte mít žádné speciální znalosti. Pokud vytvoříte kompetentní design, uživatelsky přívětivé rozhraní, pak používání AR nezpůsobí žádné potíže.

4. AR může stahovat informace z několika zdrojů a okamžitě je vysílat uživateli. Klient nemusí dodatečně psát podporu, klást otázky před zakoupením produktu. To také šetří čas a zrychluje proces nákupu.

AR je kolem nás už dlouho

Mnoho z nás se s technologiemi AR setkává každý den, ale ne každý o nich ví to.

SnapChat, Instagram, TikTok používají technologii rozpoznávání obličeje a doplňují fotografii o animaci a počítačovou grafiku – tak se objevují všechny druhy masek, které uživatelé sociálních sítí dlouho milovali.

Parkovací program překrývá symboly na videu zadní kamery Toyota Prius.

Hráči Pokemon GO shromažďují postavy, které se objevují pouze při pohybu po skutečném světě.

Potíže související s aplikacemi AR

< p> Jakým obtížím budete muset čelit, pokud stále implementujete AR do marketingové strategie společnosti?

Nejprve musíte inzerovat aplikaci AR, aby si ji uživatelé chtěli stáhnout.

Za druhé , stahování aplikace někdy není tak snadné – Wi-Fi nefunguje dobře, ve smartphonu není žádná volná paměť.

Třetí „kvalitní rozvoj vyžaduje zdroje – lidské, peněžní.

Díky tomu je vydání aplikace AR příliš komplikované a nákladné pro podnikání. To však neznamená, že se musíte vzdát rozšířené reality.

Pokud ne AR aplikace, pak WebAR

WebAR lze použít na webových stránkách společnosti – tato rozšířená realita se zobrazí ve všech prohlížečích ze smartphonů a stolních počítačů. Mějte však na paměti, že verze pro stolní počítače má více omezení a technických funkcí. Proto se WebAR nejčastěji vytváří pro mobilní telefony.

WebAR umožňuje majitelům chytrých telefonů vidět rozšířenou realitu bez speciální aplikace. Tato technologie přináší 3D modely do reálného světa – lze k nim přistupovat pomocí QR kódu nebo odkazu.

Jak můžete používat WebAR

1. elektronický obchod

Účinným způsobem, jak zvýšit prodej, je umožnit zákazníkům interakci s produkty prostřednictvím AR. Dříve této technologii chyběla kvalita, nyní se však stává stále populárnější přizpůsobení virtuální rozšířené reality.

Zákazníci budou mít větší jistotu při objednávání produktu online, pokud si jej mohou nejprve „vyzkoušet“, tj. podívat se na 3D model produktu. Taková řešení snižují podíl návratnosti, který v online obchodu může překročit 60%.

(18+) Výrobce piva Miller Lite také vytvořil rozšířenou realitu – postava se objevila při skenování loga značky na plechovce.

3. Interaktivní gamifikace

Stejně jako v online hrách vám technologie WebAR umožňují přidat do herního scénáře interaktivitu ze strany uživatelů, zobrazit data o minulých událostech a zohlednit výsledky v turnajové stoly. Data jsou uložena buď v prohlížeči, nebo v osobním účtu uživatele.

Účastníci projdou touto hrou, mohou soutěžit s ostatními hráči a sdílet výsledky na sociálních sítích. Hlavní výhodou takových interaktivních her je viralita a pokrytí.

Značka Lego je velkým fanouškem technologie AR a často vydává různé interaktivní hry s rozšířenou realitou. Můžete například postavit 3D modely na podlaze a poté je uložit do paměti smartphonu.

4. Události WebAR

Technologie získala v době COVID-19 zvláštní význam. S AR mohou značky přenášet své události do virtuálního prostoru. Uspořádejte průmyslovou výstavu pod širým nebem, např.

AR je zajímavý a nekonvenční způsob, jak zapojit publikum do komunikace, zlepšit zákaznickou zkušenost a usnadnit a zpříjemnit nákup zboží. Co si myslíte o technologii AR? Líbí se vám, když značky dělají něco jiného?

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.