Trend designu: stará estetika rozhraní

První grafická uživatelská rozhraní se na obrazovkách počítačů objevila na začátku 70. let minulého století. Dopad, který měli na designový průmysl obecně a pohybový design zvlášť, je dnes viditelný. Tento styl hraje na nostalgii a odkazuje na retro estetiku.

Velká část chování moderních operačních systémů byla určena prvními grafickými uživatelskými rozhraními. Vizuální složka těchto prvků se od té doby vyvinula. Postupem času však byly přidány některé důležité funkce a to, co bylo úspěšně implementováno od začátku, má stále obrovský vliv na vzhled a dojem moderních aplikací, webů a operačních systémů.

Seznámení s ranými rozhraními a každý vrozená láska k nostalgii vedla mnoho designérů a návrhářů pohybu k použití tohoto stylu ve vlastních projektech.

V tomto článku prozkoumáme trend retro počítačových rozhraní, připomeňme si historii stylu a podívejme se na příklady videí vytvořených v tomto stylu.

Raná počítačová rozhraní

Pro jednoduchost se zaměříme na další známé systémy Microsoft a Apple. Zde si můžete přečíst celou chronologii grafických uživatelských rozhraní.

Apple ani Microsoft nepřišli s myšlenkou grafického uživatelského rozhraní. Ale oni byli zdaleka dva největší hráči, pokud jde o vývoj operačního systému. Trendy pohybového designu často čerpají inspiraci z minulosti a je jen přirozené, že se v moderním pohybovém designu začínají objevovat prvky z raných počítačových systémů.

Podívejme se na rané verze grafických uživatelských rozhraní Apple a Microsoft, protože ty měly na dnešní návrh pohybu velký vliv.

Geometrické tvary

Mnoho videí má výrazné geometrické tvary. Někdy – tvary inspirované 3D, někdy – odvážné abstraktní tvary. Tyto tvary se mohou jevit jako hlavní obrázky, ale lze je použít i jemnějšími způsoby jako pozadí nebo detaily.

Mixy retro stylu

V estetice starého počítačového softwaru existují vlivy jiných populárních stylů, které také pomáhají vyvolat nostalgii pro tuto dobu. Jedná se například o brutalismus, futurismus, parní vlny a styl Memphis. Téměř jakákoli grafika inspirovaná 70., 80. a 90. lety je také skvělá pro estetiku starého počítače.

Písma a grafika pixelu.

K vytváření externích obrázků není třeba přidávat grafiku ve stylu pixelu druh starého počítačového softwaru. Ale videa, která se snaží stylově co nejvíce přiblížit původnímu GUI z roku 1970, obvykle používají pixelová písma a ikony, aby se ponořily do 16bitové retro atmosféry.

Při přípravě článek a sbíral reference, našel velmi zajímavá cool díla, ale obecně jich není moc. To naznačuje, že výklenek není obsazen a směr je zjevně slibný. Proto vám doporučujeme podívat se blíže

Děkujeme za přečtení!

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.