Tradiční Japonsko a webový design (minimalismus)

Tradiční japonský design je známý svými detaily a nedostatkem zbytečných detailů. Odtamtud přišel minimalismus, ale jaká je filozofie tohoto stylu?

V tomto článku budeme analyzovat původ, filozofii a základní principy světoznámého japonského designu.

Důležitý bod: Beru v úvahu spíše tradiční Japonsko než moderní. Asiaté si hodně půjčovali od Evropanů a naopak. Děkuji.

Origins

Japonský design není jen styl, ale bez podceňování, celá staletí stará kultura … Pochází ze zenového buddhismu XII. Století, tehdy se objevil koncept wabi-sabi. Stručně řečeno: wabi znamená povahu plnění, že člověk není připoután k předmětům (peníze, sláva …) a sabi hovoří o přírodní kráse, nedokonalosti forem.

Je důležité si uvědomit, že v Japonsku se i bohatí feudálové drželi minimalistické životní filozofie a například vybavení bytu v tomto stylu může stát pěknou korunu.

Nejdůležitější předmět samuraj

Při klouzání bych rád zmínil japonský meč – nejdůležitější předmět každého samuraje. Je důležité říci, že nejdražší a nejkrásnější meče byly s nejmenším množstvím ozdob. Dá se to přirovnat k drahému značkovému obleku: vše je dokonale ušité na míru a neexistuje jediný štítek. Stejně tak například vrcholem dokonalosti byla plochá temperovací linie (meč se skládá ze dvou typů kovu, níže připojím obrázek).

Výzdoba meče byla upřednostňována před klasickou, vše podle stejného principu: čím více zbytečných ozdob, tím vulgárnější předmět byl vnímán. Přesto byla někdy slova nebo obrázky ručně klepána na čepel pána. Popravě hieroglyfů se říkalo „kočičí škrábance“ a na obrázku byl často drak nebo tygr. Můžete pokračovat ještě dlouho, ale myslím si, že podstata je jasná.

Interiér

Na první pohled působí japonský interiér příliš lakonicky a jednoduše, ale jak víme, první dojem klame. Věc je, že navzdory jednoduchosti provedení má každý detail nějaký funkční význam. Každá položka je elegantní, vzhledově jednoduchá, ale plní svůj účel. Například v tradičních japonských domech bylo možné stěny přesunout, čímž se změnila velikost místností.

> =d/wDekorace na zeď má velký význam. Japonci zbožňují přírodní materiály: kámen a keramika se často používají jako ozdobné prvky, nábytek se vždy skládá ze dřeva, rohoží tatami na podlaze a papírových příček shoji. V moderní době bylo na seznam přidáno sklo, které může nahradit papír, ale použití plastu je stále velmi nežádoucí.

Reklama na vc.ru Zakázat reklamy

V interiéru je vidět minimální množství nábytku. To je nutné ke zradě vzduchu a prázdnoty prostoru v místnosti: v místnostech není žádný nepořádek – vše je vždy na svém místě. Mimochodem, japonská kultura učí, že v místnosti by neměly být stejné věci. Je zvláštní, že Japonci čajové soupravy používají jen zřídka.

A musíme mluvit o barvě. Barvy jsou vždy ztlumeny a barva přízvuku je vždy stejná. Takzvané pastelové barvy byly vždy součástí japonského minimalismu. Je to harmonie barev a stejně tlumené osvětlení, které vytváří atmosféru duchovního klidu.

Webový design a minimalismus

Přejděme k hlavní části mého příběhu.

Nyní víme krátce o japonských tradicích. Proč jsem to všechno řekl? Čteme dál.

Podívejme se na 3 základní principy minimalismu v designu.

1. Prostor

Využití prázdného, ​​neobsazeného místa na stránce je možná tím nejdůležitějším „trikem“ minimalismu. Tato technika vám umožňuje ovládat pozornost uživatele, věnovat pozornost tomu nejdůležitějšímu – obsahu. Nedostatek nepřehledných podrobností usnadňuje čtení obsahu. Je důležité to nepřehánět, aby nedošlo k ořezání skutečně nezbytné funkce.

2. Kontrast a hierarchie

Je důležité objasnit, že to znamená nejen kontrast barev, ale také typografii. Kontrast je skvělý nástroj v rukou designéra, který zaměřuje pozornost uživatele na požadovaný obsah nebo prvek. Kontrast mezi velikostí prvků a jejich barvami pomáhá budovat vizuální hierarchii stránky, čímž výrazně zjednodušuje spotřebu obsahu.

3. Paleta

Barva může přitahovat pozornost i rozptylovat, takže návrháři často volí omezená paleta. Monochromatická paleta je populární, ale použití dvou barev je považováno za kompromis, tři barvy jsou maximum.

Bohatá barva pomáhá seznámit uživatele s plánem obsahu a na vybrané objekty lze často klikat. Takové techniky pomáhají přidat kontrast, aby byla stránka opět srozumitelnější.

Krása v jednoduchosti

Století stará japonská kultura si tedy našla své místo a je pevně zakořeněná v evropské kultuře. Ano, změnilo se to v něco jiného, ​​ale jeho podstata zůstala nezměněna – čím jednodušší, tím lepší.

P.s. Děkuji za přečtení mého krátkého článku. V něm jsem chtěl vše vyjádřit co nejstručněji. V komentářích vás požádám o zodpovězení otázky: Je lepší článek zkrátit nebo naopak? Mám článek o brutalismu, který se podle mě ukázal jako velmi bohatý. Je příkladem dlouhého článku.

P.s.s. Je jasné, že vše na světě se vyvíjí, proudí z jedné kultury do druhé a transformuje se. V tomto článku jsem nakreslil paralelu mezi tradičními japonskými interiéry a moderním minimalismem. Když se styl přesunul do Evropy, změnil se svým způsobem, ale podstata zůstala stejná. Navíc Evropa také vyvinula své vlastní směry, vezměte si například Bauhaus, ale to nepopírá, i když nepřímo, ale spojení mezi tradičním Japonskem a moderním minimalismem. Výše uvedené neplatí pro levné hodinky, webové stránky a infrastrukturu.

Jako příklad jsem uvedl meč, protože je to velmi vynikající a drahá věc (pokud je ručně vyráběná, a nikoli z Aliexpressu). Bohužel ne každý tomu rozumí. Přesně také moderní, dobrý a drahý web má hodnotu díky práci, která byla na něm odvedena.

Samozřejmě jsem rád za jakékoli komentáře, ale budu rád, pokud budou související.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.