Stovky milionů prodejů a místo na seznamu nejlepších věcí na světě: proč se knihovna „Billy“ IKEA stala populární Redakční články

Byl vytvořen stejným designérem, který vynalezl logo IKEA a nabídl prodej demontovaného nábytku.

Štěstí v roce 2019 představil seznam 100 nejlepších produktů naší doby. Publikace kontaktovala Institut designu a provedla průzkum: jaké produkty lze nazvat „skvělými“. Tento seznam zahrnuje knihovnu Billy, která je žádaná již 40 let.

Billy je tak populární, že v roce 2009 představila společnost Bloomberg speciální index Billy Bookcase Index: k porovnávání kupní síly po celém světě se používají různé země.

Budoucí tvůrce „Billyho“ Gillis Lundgren se narodil ve Švédsku v roce 1929. Do švédské nábytkářské společnosti IKEA nastoupil v roce 1953 – v té době to byla malá firma, kde se Lundgren stal čtvrtým zaměstnancem.

Gillis Lundgren zahájil svou kariéru jako katalogový manažer a později se stal prvním designovým manažerem pro IKEA. Grafický designér navrhl stovky kusů nábytku. Navrhl také logo společnosti, které používalo barvy švédské vlajky – modrou a žlutou.

„Jednoduché, praktické a nadčasové,“ tak popsal Gillis Lundgren projekty, které chtěl vytvořit.

V roce 1940 společnost KEA propagovala svůj IQ book: „Knihy mohou mluvit, ale regál musí mlčet.“ Návrháři IKEA se inspirovali touto myšlenkou a vytvořili vlastní knihovnu Tiga (v překladu ze švédštiny pro „mlč“). Tiga se díky lakonickému designu stala předchůdkyní Billyho.

Design kabinetu se „narodil“ v ​​roce 1978 rozhovorem mezi Lundgrenem a reklamním manažerem IKEA Billym Liljedahlem. Řekl, že společnost potřebuje „obyčejnou knihovnu jen na knihy“. Šatník byl pojmenován po Billym Liljedahlovi.

Lundgren nakreslil náčrt přímo během rozhovoru, na zadní stranu ubrousku, aby nezapomněl. “Často jsme pracovali takto.” Myšlenky jsou krátkodobé a je třeba využít okamžik, jakmile to přijde, “řekl návrhář.

Skříně Billy se vyrábějí v továrně Gyllensvaans Mobler v Cattilstorp, malé vesnici v jižním Švédsku. Přibližně každý šestý vesničan pracuje v této výrobě.

Továrna začala fungovat v roce 1952, na zdi v čekárně je strojopisný dopis – vůbec první objednávka IKEA na výrobu nábytku.

Továrna denně vyrobí 25 000 knihoven a během letních prázdnin uskladní téměř milion na skladě.

Do továrny je denně dodáváno 600 tun dřevotřísky. Každé tři sekundy vyjde z montážní linky další knihovna – zabalená v částech a připravená k odeslání.

Nízká cena je dalším důvodem pro popularitu produktu „Billy“, který se od prvního uvedení v katalogu snížil o 30%. IKEA připisuje snížení ceny upgradům designu a použití levnějších materiálů. První skříňky byly vyrobeny z dubu a borovice a nyní jsou vyrobeny z lisovaného dřeva a laminátu. První Billyové byli navíc o 10 centimetrů širší. Zmenšení šířky jej odlehčilo a snížilo náklady na suroviny a náklady na dopravu.

V roce 1992 se IKEA potýkala s problémem – tým z hlavních německých novin prošetřil a zjistil, že Billyho lak emituje formaldehyd. Společnost dočasně zastavila prodej „Billy“, kupujícím bylo nabídnuto vrácení zakoupených skříněk.

Prodané sledovací skříně a vrácení peněz zákazníkům činily 6–7 milionů $, plus náklady na pracovní sílu, ztracené tržby, ztracené výrobky dodavatelů a čas potřebný k přesvědčení zákazníků, aby se vrátili do IKEA.

Odstranění incidentu stálo společnost a její dodavatele obecně desítky milionů dolarů. Výsledkem bylo, že IKEA zlepšila výrobu a obnovila výrobu knihoven.

Billy je nejprodávanější knihovna na světě. Tato popularita je spojena s univerzálním designem. IKEA záměrně navrhla knihovnu tak, aby byla neutrální: na okrajích polic žádné štuky, ozdoby nebo nýty.

„Billy“ se používá nejen k ukládání knih. Americký prezident IKEA Lars Petersson to komentoval: „I když se zdá, že lidé už nekupují knihy, kupují si Billy.“

V roce 2010 uspořádala IKEA na počest třicátých narozenin Billyho reklamní kampaň: otevřela knihovnu pod širým nebem. Společnost nainstalovala 30 červených knihoven na pláži Bondi s přibližně 6000 knih.

A k čtyřicátému výročí dostal „Billy“ tři nové „vzhledy“ – skříň byla vydána v tmavě červené, modré a béžové barvě.

“jpg” taková “běžná kniha” v roce 2009 představila společnost Bloomberg index Billy Bookcase Index pro srovnání kupní síly po celém světě.

Zpočátku se předpokládalo, že index bude podobný indexu Big Mac publikovanému The Economist. Tento index ukazuje, jak přesně směnné kurzy odrážejí skutečnou hodnotu zboží v různých zemích – koncept známý jako parita kupní síly. Rozdíl mezi indexem Billy je v tom, že knihovny jsou považovány za zboží dlouhodobé spotřeby, což znamená, že se často nekupují.

V roce 2009 Bloomberg porovnal náklady na knihovny Billy ve 38 zemích. Ukázalo se, že nejlevnější „Billy“ lze koupit v Dubaji – za 47,64 USD a nejdražší v Izraeli – za 103,48 USD. Průměrná cena na světě byla 60,09 $.

V roce 2020 byl Billy nejlevnější v Austrálii – 22 $ a nejdražší v Egyptě – 82 $.

Billy je stále zůstává oblíbeným šatníkem a do roku 2020 se po celém světě prodá 100 milionů kusů.

Filozofie designu Lundgren pokračuje: „Koneckonců, navrhuji pro mnoho lidí. Všechny moje produkty jsou jednoduché, praktické a nadčasové. Měly by být užitečné bez ohledu na to, kolik máte let a v jaké životní situaci se nacházíte. “

# #ikea nábytek

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.