Snažíme se být jako Evropa a jaká je naše identita?

Jednou nám Peter přivezl nishtyaky z Evropy, a tak začala obecná touha vyhovět a nebýt horší. A to platí zejména o designových trendech.

Ačkoli v historii ruského designu existovalo jedinečné období – grafický design SSSR. Všechny tyto propagandistické plakáty a práce Majakovského, Lissitzkého a Rodčenka se lišily od celého světa. Mluvili svým vlastním zvláštním grafickým jazykem. Ukázalo se to směle, hlasitě, výrazně, individuálně. Tento styl odráží obecnou náladu, hlasitě a sebevědomě prohlašuje: „Věřte nám, naše konzervy jsou nejlepší“, „Věřte nám, naše párty je to, co potřebujete, a není pochyb.“

Ale doba se změnila a tato jedinečnost někde zmizela. Současný ruský design nezměnil to, co měl. Znovu se podíváme na evropské trendy a snažíme se s nimi držet krok, při tom ztrácíme smysl a sami sebe.

Na přijetí zkušenosti někoho jiného není nic špatného, ​​ale musíte se na to dívat přes hranol své reality a vnímání světa. Existují pro to vynikající důkazy. Japonsko je izolovanější a vaří ve vlastní kaši, přičemž hodnotí, jaký produkt japonští spotřebitelé potřebují, a nezaměřuje se na zbytek světa a jeho trendy. Japonský design na nás křičí: nejsme jako vy, jsme tu nejbláznivější a nikdo se neodvažuje argumentovat. Jeho výklenek je obsazený, nikdo do něj nemůže zasahovat. I v trendy minimalismu je Japonsko vždy čitelné, ať už jde o tradiční zápletky nebo minimalistický vzor vln. Japonci neváhají použít tradiční zápletky, tisky a starou grafiku v moderních realitách.

Při pohledu na náš moderní design to bylo jasné byl z Ruska. Z nějakého důvodu si tak málo návrhářů dalo za úkol přepracovat historickou zkušenost a neřešit problém podobnými prostředky. Ruští návrháři drží krok se světovými trendy, ale zkušenosti generací někde zůstaly pozadu.

Topíme se ve stejně krásných vizuálech na internetu, ale z nějakého důvodu je na regálech sotva vidíme. Nemůžeme to přizpůsobit skutečné komunikaci. Obrovským problémem referencí je to, že krásná ztrácí smysl. Je nutné opustit obvyklý scénář řešení problémů. Jde o to, dostat se ze své komfortní zóny: nechodit po vyšlapané cestě, ale vytvořit si vlastní, být průkopníkem.

Mnoho návrhářů používá a přepracovává prvotně ruské motivy, ale častěji jde o stylizaci, nikoli o přehodnocení a pokračování historie. Nejedná se o velké komerční projekty, ale o něco lokálního – pro ty, kteří se tímto tématem zabývají.

pod Gzhel, ale bylo by zajímavé se řídit našimi tradicemi a jak by bylo zajímavé se řídit našimi tradicemi a způsobem rozvinutý. Abychom pochopili, co náš spotřebitel potřebuje, věděl přesně jeho zkušenosti a náladu. Zkuste se sami stát vzorem a uvidíte, jak výraz „ve stylu ruského designu“ nebude zavánět háčkovanými ubrousky babičky, nebo rozesílat propagandistické plakáty pětiletých plánů.

Nika „Contemporary Russian Design „ještě není zaneprázdněn, je děsivý a inspirativní. Zdá se, že jsme si s evropskými trendy už pohráli dost, je čas převzít odpovědnost za náš – ruský – design.

Designer otvetdesign

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.