Siberian Retreat House: samostatný poustevnický dům s dobrým vkusem

Za posledních 30 let urazila předměstská architektura v Rusku dlouhou cestu – od venkovských domů a zděných „hradů“ až po podrobné autorské objekty. Jedním z příkladů dodržování nové filozofie vytváření předměstských objektů je projekt v Ťumeňsku nazývaný Sibiřský ústupový dům.

Až donedávna podél příměstských dálnic rostly i drahé soukromé domy v řádných řadách a dnes je trh svědkem nebývalého zájmu o jejich šetrnost k životnímu prostředí, harmonické designové řešení a individualitu. Minulý rok urychlil vývoj tohoto trendu a touha mít pohodlné, moderní a soběstačné předměstské bydlení se stala důležitější než kdy dříve. Případ vyvinutý architektonickou kanceláří A61 v čele s Dmitrijem Morozovem ve spolupráci s designovým studiem YY není jen konceptem, ale skutečným venkovským domem. Byl postaven pro rodinu, která chtěla získat ideální místo k odpočinku ve městském životě s jeho zběsilým rytmem a stresem, vlastním pohodlným prostorem pro komunikaci s přírodou.

Samotné okolí a cesta k domu vytvářejí zvláštní atmosféru přizpůsobenou zcela jinému formátu a tempu života. Na předměstí a v parcích megacities se takové silnice nazývají ekologické cesty a investují spoustu peněz do rekreace přírodního prostředí. V případě sibiřského retreatového domu se do budovy můžete dostat malebnou cestou skrytou před zvědavými očima, která se nachází ve vzdálenosti od osad. Hustý borový les a louky poseté bylinnými bylinnými houštinami uzavírají lokalitu před nezasvěcenými.

Děj nepravidelného tvaru je rozdělen do tří konvenčních zón. V jednom z nich se nachází „Bílý dvůr“ – oblast s mramorovým štěrkem a břízami, která slouží jako obřadní prostor. Zelené nádvoří je odlehlou oblastí pro obyvatele domu. Rozsáhlá plocha s úhledným trávníkem zde funguje jako univerzální místo pro různé prázdninové scénáře. Třetí část lokality „Divoký les“, kterou nechali architekti v nedotčeném přírodním stavu, je ohraničena lesem. V blízké budoucnosti plánuje zákazník vybudovat kompaktní lázeňský dům v hlubinách lokality, který vizuálně splyne s přírodním prostředím.

Všechny vnitřní prostory jsou navzájem propojeny vizuální chodbou, která tvoří vstupní skupinu a terasy umístěné na stejné vizuální ose. U vchodu do domu tedy můžete vidět „zelený dvůr“ a les. Terasa je srdcem projektu a jeho koncepčním jádrem spojujícím všechny části domu a otevřený prostor je nenápadně integrován do struktury. Takové prostorové řešení poskytuje příležitosti pro pohodlnou rekreaci venku kdykoli během roku. Nestandardní tvar terasy je dán její orientací na jižní stranu: jedna ze stěn je natočena pod úhlem, což tomuto místu maximálně poskytuje přirozené světlo.

Od prvních fází vývoje případu architekti vyřešili důležitý úkol vytvořit skutečně odlehlý prostor, vizuálně uzavřený od silnice a otevřený od lesa. To určilo nestandardní tvar hlavního objemu a složitou siluetu střechy spolu s jednoduchou horizontálně orientovanou vnitřní kompozicí.

Ze severní strany působí fasády domu stroze a v siluetě je uhodnut jednopodlažní objekt. Je zde umístěn minimální počet oken, která jsou zahalená březovým prknem. Vstupní hala je zvýrazněna vyčnívajícím objemem a kontrastním lemováním. Na jižní straně se budova stává nestandardní díky nestandardní střešní konstrukci. Vnitřní strana budovy vypadá komplikovaněji a fasády plně vyjadřují autorský záměr architektů. Široké otvory poskytují krásný výhled na les a oblohu a vytvářejí silné spojení s okolím. Siberian Retreat House udržuje svoji intriku až do konce, plně se odhalí, pouze svým obyvatelům a jejich hostům.

Vstupní skupina obvykle rozděluje objekt na dvě funkční části. Ve veřejném prostoru se nachází kuchyň, jídelna a dvoubarevný obývací pokoj s krbem na dřevo, který je instalován tak, aby poskytoval pohled na oheň ze všech stran a rovnoměrně distribuoval teplo do okolního prostoru. Nad kuchyňským obývacím pokojem je vybaven mezaninové posezení, kde je vytvořeno příjemné prostředí pro čtení, odlehlou relaxaci nebo pohodlné ubytování hostů v noci. V soukromé části prvního patra domu je budoár, samostatná koupelna, místnosti na jógu a meditaci. Ve druhém patře se nachází hlavní ložnice s budoárem, šatní skříní a koupelnou a malá ložnice pro hosty vybavená kompaktním podstřešním prostorem s balkonovým oknem.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.