Redesign, vyprávění a důležitost výzkumu: hosté podcastu Design Tako o práci v IT i mimo ni

Od září vydáváme 3. sezónu našeho podcastu o designu v IT. Navštěvují nás silní odborníci z mail.ru, Intercom, Sberbank atd. Tento článek poskytuje hlavní myšlenky hostů na správu týmu, požadavky zaměstnanců a profesionální rozvoj.

manažer designu ve společnosti Intercom

„Dobrý dirigent chápe, jaké to je být hudebníkem“, – Kostya Gorskij o tom, co by mělo být vůdcem

V prvním čísle jsme diskutovali o návrhových pokynech s Kostyou Gorským. Kostya uvedl, že lídr by měl být nejen dobrým designérem, ale také strategicky sledovat, co společnost dělá, budovat architekturu budoucích produktů. Když už mluvíme o tom, jaký by měl být dobrý vůdce, uvedl jako příklad práci dirigenta:

„Představte si dirigenta v orchestru: měl by ukázat houslistovi, jak měl hrát?“ Částečně možná. Určitě musí slyšet, že musí hrát jinak a říct o tom. Je však nepravděpodobné, že by ho vzal a vylíčil. Dobrý dirigent chápe, jaké to je být hudebníkem. Vedoucí musí být vzorem a prokázat hodnoty společnosti. “

Poslouchejte úplně: Apple Podcasty • Yandex Music • Castbox

UX-lead v SberDevices < h2> „Když existuje společná bible, konkrétní vůdce již není důležitý“, – říká Alina Ermakova, zda tým může fungovat bez vůdce

Dalším hostem prvního ročníku byla Alina Ermakova, tvůrkyně laboratoře a evangelistka výzkumu UX ve Sberbank. Diskutovali jsme o vůdcovství ve výzkumu a zeptali jsme se Aliny, zda tým potřebuje vůdce:

„Pokud mluvíme o tom, zda je vůdce potřebný nebo ne, pak je pravděpodobně na začátku rozhodující výběr lidí z stejného ducha se stejnými hodnotami a učit principy myšlení. Pokud existuje společná bible, konkrétní vůdce již není důležitý. “

Poslouchejte úplně: Apple Podcasty • Hudba Yandex • Castbox

Návrhář QIWI

„Nyní je doba, kdy existuje mnohem více dovedností a oblastí, ve kterých byste měli alespoň něčemu rozumět“, – Julia Urasová o metodách vývoje designérů

S hostem druhého vydání Julií Urasovou jsme diskutovali o přístupu Paint Drip, protože designéři jsou čerpáni do QIWI, jak sami postupovat a proč je důležité mít kompetenční karty a známky.

Julia věří, že dobrá odbornice by neměla vlastnit jednu kompetenci, ale několik najednou: „Nyní je doba, kdy existuje mnohem více dovedností a oblastí, ve kterých byste měli něčemu alespoň rozumět.“

Vysvětlila, kdo jsou designéři ve tvaru I, T a Paint Drip:

  • Ve tvaru I Specialisté jsou vyškoleni pouze v jedné oblasti. Takový odborník potřebuje stejné I-partnery. Například návrhář UX nebo jen návrhář uživatelského rozhraní.
  • Specialisté ve tvaru kromě hlavní kompetence mají několik dalších dovedností. Například návrhář uživatelského rozhraní, který rozumí vývoji frontendu.
  • Paint Drip je upgrade na verzi ve tvaru písmene T. V tomto případě existuje mnohem více kompetencí než jedna nebo dvě. Návrhář Paint-Drip je vyškolen v analytice, výzkumu a vývoji.

Oznámení na vc.ru Zakázat reklamy Vývoj „Doktore, pomozte mi, mám Kubernetes!“ Přežili jsme: IT lidé si „hrají s kostkami“ – a obviňují je ze všech problémů v infrastruktuře. Alespoň to tak někdy je …

Poslouchejte úplně: Apple Podcasty • Hudba Yandex • Castbox

Návrhářka snídaně a spoluzakladatelka

„Čím méně vrstev mezi skutečnou zpětnou vazbou a produktem, tím lépe“ – Liza Oreshkina ve fázích tvorby projektu

Liza Oreshkina byla naším hostem ve třetím čísle. Mluvili jsme o rozdílech v produktové a designové práci a zjistili jsme, jak pracovat s designovými projekty.

Lisa doporučuje uvolnit první verzi produktu a podívat se na reakci uživatelů: „Je mnohem zajímavější něco vydat, provést kontrolu reality – pochopit, proč se lidé chovají tak a ne jinak, a udělat něco pohodlnějšího. Někdy musíte pro člověka myslet několik kroků vpřed, ale pro návrháře je to poměrně vzácná situace. V designu existuje přímá komunikace a v tomto smyslu platí, že čím méně vrstev mezi skutečnou zpětnou vazbou od uživatele a produktu, tím lépe. “

Poslouchejte celý: Apple Podcasty • Hudba Yandex • Castbox

Přední návrháři UX v BCG

„První věcí, kterou musíte udělat, je pochopit, co se tam obecně děje,“ – Liza Revzina říká, jak pracovat s velkými průmyslovými odvětvími.

Ve stejném třetím čísle hovořila Liza Revzina o zvláštnostech práce s průmyslových závodech a velkých průmyslových odvětvích a vysvětlil, proč při práci s nimi nemůžete projít obvyklým výrobním procesem:

„Pro designéra, který pracoval v Ozone nebo Yandex, je to velmi obtížné.“ V každé fázi vám chybí znalosti o konkrétním odvětví. A získat je velmi rychle je téměř nemožné. První věcí, kterou musíte udělat, je pochopit, co se tam děje. Druhým je vzít v úvahu všechny nuance. Například jsou zvyklí dívat se na některá čísla určitým způsobem, je lepší je takto ukázat. Tyto vzory musíte najít. Musíme se pokusit udělat něco jednoduchého, co jim opravdu pomůže. “

Poslouchejte celý: Apple Podcasty • Yandex Music • Castbox

Vedoucí správy značky a digitálního designu, Raiffeisenbank

„Každý z nás je trochu redesigner,“ – Yuri Vetrov říká, jak redesignovat a proč je také důležité uživatelské rozhraní

Na čtvrté číslo jsme pozvali Yuryho Vetrova. Vede obchod se značkou a digitální design Raiffeisenbank. Společně jsme diskutovali o tom, proč redesign, jak plynule zavádět nová řešení do života uživatelů a jak uživatelské rozhraní ovlivňuje produkt.

Zeptali jsme se Yuriho, kde začít s redesignem produktu. Dal několik tipů:

  • Určete účel redesignu. Potřebujete vyřešit problémy s produktem? Zlepšit vnímání značky? Přepnout na novou značku? Z cíle vyplyne plán – na co se zaměřujete.
  • Zvýrazněte hlavní scénáře. Co lidé s produktem dělají nejvíce? Snažíme se pochopit, co je s nimi teď špatně. Pokud se jedná o přepracování potravin – něco nefunguje nebo uživatelé začali navštěvovat méně, musíte nejprve odhalit příčinu těchto problémů. Pokud se jedná o rebranding – pochopte, co je třeba stylisticky aktualizovat. Pokud se jedná o posun paradigmatu produktu, pak častým experimentováním můžete zjistit, jak to vzlétne.
  • Testujte řešení. Nabízíme řešení problému, testujeme je společně s lidmi. Nejprve na koncepční úrovni poté vytvoříme funkční beta verze. Když jsme přesvědčeni, že fungují, začneme je postupně zavádět.

„Uživatelské rozhraní je důležitou součástí vnímání produktu. Pokud zůstanou sami, lidé budou mít pocit, že se nic nezměnilo, takže budou věnovat menší pozornost funkčním změnám a budou mít špatný dojem. Jsem pro izolaci těchto dvou vrstev v případě velkých změn: nejprve změňte skript a poté změňte vizuál. Vizuální část řeší také mnoho problémů: vnímání informací, předávání scénářů atd. “.

Yuri Vetrov

Poslouchejte úplně: Apple Podcasty • Yandex Music • Castbox

Vedoucí designového týmu Mail.ru

„Pokud každý účastník procesu překročí své kompetence, budeme moci vyhrát na vysoce konkurenčním trhu, “- Slava Yashkov o měkkých dovednostech důležitých pro designéra

Hosté pátého ročníku: Oleg Andrianov, designový ředitel společnosti Yula, Sasha Bunkov, vedoucí oddělení webového designu ve Movavi, a Slava Yashkov, vedoucí designového týmu skupiny Mail.ru. Dozvěděli jsme se, jak získat práci v potravinářské společnosti bez zkušeností, jaký návrhář chtějí ve společnosti vidět, jak se hodnotí životopis a portfolio. Také nám bylo řečeno o důležitosti vyprávění.

Slava Yashkov řekl, jaké měkké dovednosti si cení u designérů:

  • Kreativita. V návrháři je velmi důležité, jak může generovat různé nápady.
  • Proaktivita. Návrhář by měl být proaktivní, dostat se do běsnění. Pokud člověk vidí nějaký druh zábrany v procesech nebo v produktu, sám nabízí řešení.
  • Mnoho kompetencí. Během třetí sezóny naši hosté často hovořili o tom, že dobrý designér musí mít několik dovedností. Například pracuje nejen na rozhraních, ale také pomáhá prodejnímu oddělení s prezentacemi a rozumí analytice. Na vysoce konkurenčním trhu musí každý účastník procesu překračovat své kompetence.
  • Vyprávění příběhů. Návrhář by měl být schopen vyprávět o sobě zajímavé příběhy pomocí portfolia. Vyprávění příběhů je to, jak se pozdravíte, jak o sobě mluvíte, jaké úspěchy máte, co můžete dělat, co nevíte jak, ale chcete se učit, co je pro vás důležité. Pokud se designér nemůže vizuálně prodat, nemůže prodat produkt.

Poslouchejte celý: Apple Podcasty • Hudba Yandex • Castbox

Méně o nástrojích, více o lidech

Toto je první část s citacemi hostů ze třetí sezóny. Pokud si chcete poslechnout více informací o produktovém designu, výzkumu, správě designu – poslouchejte nás na všech platformách:

Apple Podcasts

Yandex.Music

Google Podcasty

Další platformy

Pokud se chcete o nás dozvědět více – přejděte na náš telegramový kanál

Pokud se chcete stát hostem, navrhněte téma nebo staňte se partnerem – náš mail designtakoy @ gmail. com

#UX # design # vývoj # správa # rozhraní # produkt # podcasty #mailrugroup # sber #qiwi #intercom

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.