Program hloupého obchodování s obrázky v hodnotě 15 miliard dolarů: Jak se Canva vyvinula v Austrálii Redakční články

Na jaře roku 2021 se ze zakladatelů Canvy stali miliardáři – a to navzdory skutečnosti, že je stovky investorů, potenciálních zaměstnanců a zákazníků hned na začátku odmítli.

První spuštění

V V roce 2007 absolvovala 19letá studentka University of Western Australia Melanie Perkins soukromé lekce grafického designu. Všimla si, že většina programů, které její spolužáci používají, je velmi složitá.

„Lidé strávili celý semestr studiem, kde tlačítka jsou. Vypadalo to směšně, “řekla dívka.

Perkins se spolu se svým přítelem Cliffem Obrechtem, který studoval na stejné univerzitě, rozhodli situaci napravit. V roce 2007 studenti vyvinuli nástroj pro návrh online školního studia Fusion Books.

Na webu Fusion Books mohli zákazníci navrhovat alba zdarma a Perkins a Obrecht si za jejich tisk účtovali peníze. Pár si vzal půjčku ve výši 5 000 USD a investoval do rozvoje služby, reklamy na internetu a tisku vzorků.

Studenti si zřídili kancelář v obývacím pokoji Perkinsovy matky, kde přijímali hovory od klientů. V garáži byl instalován tiskařský lis, zásobníky papíru a kazety. Šest měsíců před maturitou se dívka přestala soustředit na podnikání.

V roce 2008 získala společnost Fusion Books svého prvního klienta: francouzskou školu v Sydney, která za tuto práci zaplatila 100 USD. Pár neutratil peníze a investoval je do rozvoje projektu. Za první tři roky provozu služba provedla 120 transakcí.

Později pro rozvoj startupu potřebovali partneři 50 tisíc dolarů – tyto peníze jim půjčila Perkinsova matka. “Moje babička a dědeček zemřeli a zanechali dědictví po mé matce.” Velkoryse nám půjčila peníze. Motivovalo nás to, pomohlo nám to získat zpět projekt a vrátit půjčku, “řekl Perkins v rozhovoru.

V roce 2021 společnost Fusion Books nadále přijímá objednávky z Austrálie, Nového Zélandu a Francie. Web společnosti hlásí tisíce dokončených projektů a miliony vytištěných stránek. Design zůstává bezplatnou volbou pro všechny uživatele, projekt vydělává na tisku alb a prodeji skladových obrázků.

Na začátku Fusion Books Perkins a Obrecht přemýšleli o podobné designové službě, ale ne pro školáky a studenti, ale pro podnikatele … Tak se zrodil nápad pro společnost Canva, pro realizaci které partneři potřebovali investice.

Investice ve výši 10 000 $

V roce 2010 se Perkins na konferenci v australském Perthu setkal s rizikovým kapitalistou Billem Ty. Začal se zajímat o její myšlenku spuštění služby, která by podnikatelům umožnila vytvářet ilustrace a rozhraní bez pomoci návrhářů.

Slíbil Perkinsovi, že se s ní setká v Silicon Valley a prodiskutuje investici. O rok později shromáždila nápady pro tento projekt a odešla do San Franciska. “Napsal jsem je na psacím stroji a svázal je krásnou stuhou.” Bylo to zábavné. Je nepravděpodobné, že by mnoho lidí používalo papírové prezentace, “vzpomněl si podnikatel.

Ty však do projektu neinvestoval.

Hodně mluvil po telefonu. Zdálo se, že ho úplně nezajímá to, co říkám. Následujícího dne řekl, že by rád investoval, kdybych našel profesionální technický tým.

Trvalo nám to rok.

Melanie Perkins spoluzakladatelka společnosti Canva

Bydlela v San Francisku: žila v bytě svého bratra, používala bezplatné Wi-Fi na jídelních kurtech a pořádala desítky setkání s potenciálními investory a techničtí specialisté. p>

“Odmítly se stovky: od investorů, potenciálních členů týmu, raných klientů.” Chcete-li vytvořit startup, musíte plavat proti proudu po mnoho let, “vysvětluje Perkins.

Navzdory odmítnutí jí Bill Ty pomohl najít lidi, jejichž peníze a znalosti umožnily realizaci projektu. Jedním z prvních užitečných známých byl tvůrce Map Google Google Lars Rasmussen.

Klíčovým se stalo setkání s Larsem Rasmussenem. Dříve jsem si nikdy nemyslel, že lidé z tak velkých společností mohou být milí. Toto setkání radikálně změnilo perspektivu a vizi Canvy. Lars také dal dohromady technický tým.

Melanie Perkins

Rasmussen zase přivedl bývalého designéra Google Camerona Adamse, který se stal třetím zakladatelem Canvy v roce 2012 a převzal technické problémy.

Později Bill Tai pozval dívku na MaiTai – setkání podnikatelů a investorů, kteří mají rádi kitesurfing. Pro příležitost představit Canvu musel Perkins zvládnout nový sport. Později přiznala, že se obávala zranění na surfu, ale kvůli projektu riskovala.

Zpočátku si investoři dávali pozor, aby investovali velké částky do projektu začínajících podnikatelů z Austrálie. Společnost proto obdržela řadu malých investic – každá v oblasti 10 000 $.

Neměli jsme hlavního investora, jak to obvykle bývá. Téměř všechny šeky byly v hodnotách asi 10 000 $. Největší investice je 250 000 $.

To ukázalo, že investoři věří v náš úspěch, ale kolo se ukázalo jako atypické.

Melanie Perkins

V březnu 2013 dosáhla celková výše financování 3 miliony dolarů, což umožnilo zahájit práci na této službě. Společnost Canva také podpořila Billa Taiho – dodržel svůj slib a pomohl startupu po vybudování technického týmu.

Prostředky investovala také společnost rizikového kapitálu Matrix Partners, InterWest Partners a 500 startupů, finanční ředitel Yahoo Ken Goldman a další. Projekt také získal část finančních prostředků od australské vlády jako grant.

Spuštění Canva

Dokončení služby týmu trvalo rok. Zakladatelům pomohla zkušenost z prvního projektu: když spustili Fusion Books, použili speciální web k testování chování uživatelů. Analýzy ukázaly, že lidé se často bojí klikat a vytvářet návrhy.

Proto byla při vývoji Canvy věnována zvláštní pozornost přizpůsobení uživatelů a vytváření pozitivního emocionálního zážitku. Společnost spustila propagační video s vysvětlením, jak snadné je pracovat s Canvou. Služba má také přiřazení školení a nepřetržitou podporu.

Canva: Design Is All Around Us promo video

V srpnu 2013 uvedli Perkins, Obrecht a Adams první verzi Canva pro Austrálii a USA. Rozhraní služby bylo podobné Fusion Books. Ve spodní části byly karty pro výběr pozadí, fotografií a obrázků a také tlačítko pro nahrávání vašich materiálů.

Před spuštěním služby byly v médiích pouze informace, které společnost Canva plánuje vyřešit bez problémů při vytváření návrhů. Jak později vysvětlil Perkins, bylo to provedeno záměrně – společnost se rozhodla vytvořit intriku.

Nelíbí se nám, když mezi novinkami a skutečným uvedením produktu na trh uplyne hodně času.

Proto jsme o službě začali mluvit, až když už byla připravena.

Melanie Perkins

Několik dní před spuštěním rozeslal startup novinářům zprávy s žádostí, aby článek neuvolňovali do určité doby. Jedno z médií téměř okamžitě zveřejnilo text, kde kritizovalo Canvu.

“Článek popisoval službu jako hloupý program pro práci s obrázky ze skladu.” Po tolika měsících vývoje bylo nepříjemné získat takového negativa, “vzpomínal podnikatel.

Evangelista z Apple

V roce 2014 se expertem na sociální média a technologie Guy Kawasaki stal evangelista z Canvy.

V 80. letech propagoval počítače Apple Macintosh a přesvědčil vývojáře, aby tato zařízení používali. Poté konzultoval podnikatele a společnosti (včetně Google), napsal několik knih a založil firmu zaměřenou na rizikový kapitál.

Zástupci společnosti Canva kontaktovali experta poté, co viděli jeho jméno v seznamech uživatelů. S pomocí této služby plánoval Kawasaki zopakovat svůj úspěch jako evangelista a učinit design „blíže lidem“. Hovoří o Canvě v rozhovorech a podcastech, hovoří s novináři a odpovídá na otázky o službě, jejích cílech a plánech.

Na začátku své práce se společností Canva Kawasaki poznamenal, že nemá v plánu oklamat zákazníky z jiných designových služeb. Tvrdil, že hlavním cílem startupu je zpřístupnit design těm klientům, kteří mu nerozumí.

Demokratizované počítače jsou Macintosh, demokratizované informace jsou Google, demokratizovaný obchod je eBay. Stejně tak Canva demokratizuje design.

Nemáte příliš šanci demokratizovat průmysl, a tak jsem využil příležitosti pracovat v Canvě.

Guy Kawasaki

Seznam: jak služba rostla a kolik investic získala

Za prvních 11 měsíců společnost přilákala více než 600 tisíc uživatelů. Takto se projekt v následujících letech rozrostl:

  • V červenci 2014 získala společnost Canva 3,6 milionu dolarů. Společnost dosáhla 600 000 uživatelů.
  • V květnu 2015 se počet uživatelů vzrostl na 2 miliony, spuštění získalo 6 milionů dolarů. V říjnu společnost obdržela dalších 15 milionů dolarů a počet uživatelů se téměř zdvojnásobil, na 5 milionů.
  • V roce 2016 získala společnost Canva dalších 15 milionů dolarů od společností Blackbird Ventures a Felicis.
  • V roce 2017 se společnost Canva stala ziskovou s 294 000 platícími zákazníky, kteří si zakoupili pokročilé účty.
  • V lednu 2018 společnost samotná společnost Canva byla odhadnuta na 1 miliardu dolarů.
  • získala 40 milionů dolarů od společnosti rizikového kapitálu Sequoia Capital.V květnu 2019 přineslo nové kolo financování společnosti 70 milionů USD. Zástupci projektu hlásili 15 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Peníze byly použity na vytvoření Canva Enterprise, určeného pro velké společnosti.
  • V říjnu 2019 získal startup dalších 85 milionů dolarů. Podle vlastních údajů měl web 20 milionů registrovaných uživatelů měsíčně, 85% společností z Fortune využilo službu 500.
  • V roce 2020 tato služba získala 60 milionů dolarů při odhadu 6 miliard $
  • V dubnu 2021 společnost obdržela investice ve výši 71 milionů a dosáhla odhadu 15 miliard dolarů. Podle Crunchbase společnost celkem investovala přibližně 370 milionů dolarů.

Canva expanduje mimo Austrálii

V srpnu 2014 otevřela Canva svou první zámořskou kancelář v Manile, hlavním městě Filipín. Zpočátku se filipínský tým skládal ze šesti lidí, ale do roku 2020 se desetinásobně zvýšil. Pracují zde designéři, inženýři, konzultanti a další zaměstnanci.

V roce 2014 otevřela společnost Canva kancelář v Číně, kde specialisté vyvíjejí samostatnou verzi služby zaměřené na čínský trh – s integrací do oblíbených instant messengerů. a s QR kódy.

Bezpečnostní problémy

24. května 2019 byly veřejně zveřejněny poštovní adresy, jména, města pobytu a další informace o uživatelích k dispozici Canva. Samotný hacker GnosticPlayers nahlásil hacker ZDNet.

Ve výsledku byla ovlivněna data více než 139 milionů lidí. Canva tvrdila, že útočník nezískal přístup k platebním údajům.

Na webu se objevila zpráva o hackeru a společnost také zaslala zákazníkům e-maily s informacemi o incidentu a žádostí o změnu hesla.

Odvolání společnosti Canva bylo kritizováno na sociálních sítích. Uživatelům se nelíbilo, že před informacemi o úniku umístili autoři reklamu na novou funkci služby – tisk vzorů na trička.

Dooner 🏴‍☠️ = “andspan> @ spannameov_ class>/rozpětí>25. května & nbsp; 2019 @AdamRobinsonCDM @canva Nyní si můžete vyrobit tričko s několika fotkami z fotek, které zní: „My Canva Got Hacked & amp; Vše, co jsem dostal, bylo toto hloupé tričko “3„ Nyní si můžete vyrobit tričko s několika fotkami z fotek, které říká: „Můj účet Canva byl hacknut. Zbývá mi jen hloupé tričko “, – jeden z tweetů nespokojeného uživatele, pobouřený reklamním začátkem dopisu

Dva týdny po hacknutí představila společnost Canva dvoufaktorový ověřovací systém. Na naléhání investorů se majitelé služby obrátili na FBI s požadavkem provést oficiální vyšetřování.

O sedm měsíců později hacker oznámil, že dokázal dešifrovat data 4 milionů uživatelů. Společnost Canva zaslala zákazníkům e-mail s žádostí o změnu hesla a pokynů. 12. ledna 2020 služba zablokovala všechny účty s nezměněnými hesly.

Canva v roce 2021: ze zakladatelů se stali miliardáři a otevírají nové kanceláře

další možnosti uživatelů. Společnost také vydělává peníze prodejem fotografií z fotobanky. Canva má pobočky v Sydney, Manile a Pekingu a nedávno otevřela pobočku v texaském Austinu.

Po získání 71 milionů dolarů v dubnu 2021 se hodnota společnosti zvýšila na 15 miliard dolarů. Melanie Perkins a Cliff Oberecht , z nichž každý vlastnil 15% akcií, se stali miliardáři. Canva zároveň oznámila, že plánuje růst tržeb v roce 2021 meziročně o 130% na 500 milionů USD.

Investice přijaté v dubnu 2021, zakladatelé plánují využít k rozšíření personál a zdokonalit službu. Jedním ze směrů vývoje platformy je vytvoření speciální služby Canva Apps, která se integruje do aplikací jako Instagram a Pinterest a umožní vám vytvářet návrhy publikací a „příběhů“ právě tam.

#canva # jak to bylo

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.