Proč Yandex musel před třemi lety změnit své logo

Zatímco čtenáři vc.ru žertují, že Yandex jedl v karanténě, Logomashina vysvětluje, proč je jeho nové logo dobré a proč byl nejvyšší čas aktualizovat staré.

Co je špatného na starém logu

Předchozí logo zůstalo beze změny téměř třináct let a pro digitální prostředí je to vlastně událost hodná samostatného zmínky ve webovém studiu Lebedev (vlastní autorství).

Nemá smysl popírat, že logo roku 2008 je zastaralé: velká písmena a tenký tisk nevypadaly na offline médiích vždy ergonomicky – „thin Yandex“ byl vyroben primárně pro digitální společnost. Nyní, když je v ulicích někdy více kurýrů se žlutými batohy než běžní lidé, potřebuje značka logo, které by vypadalo stejně vhodně jak na obrazovce smartphonu, tak v městském prostředí.

Proč nové logo je dobré

Pohodlné použití. Vzhledem k tomu, že se výška písmen zmenšila a samotná písmena jsou silnější, vypadá logo vizuálně kompaktněji: nyní je snadnější vnímat ho očima.

Je vidět individualitu. V komentářích na vc.ru někteří kritizují písmeno „já“: říkají , liší se od ostatních a je špatně čitelný. Ve skutečnosti je to zvláštnost prvního písmene, která umožňuje, aby aktualizované logo nestálo v jedné řadě s řadou dalších log písma. A málokdo si bude mýlit „I“ s písmeny „L“, „K“ nebo „U“.

Objevilo se znamení. Zmenšením výšky písmen bylo snadné „já“ zapadnout do kruhu a vytvořit tak chladné znamení, které má v sobě dostatek vzduchu. Ikonická verze loga je věcí, kterou musíte mít, pokud společnost potřebuje označit mnoho různých médií: na některých površích bude značka vypadat mnohem vhodněji než masivní logo písma.

Možnost sjednotit ikony. Dříve se ikony služeb a aplikací Yandex lišily: velikostí i stylem. Nový koncept je soustředěn do kruhu, který vizuálně sjednotí všechny produkty společnosti.

Kontinuita v zahraniční identitě. Ne každý věnoval pozornost, ale společnost také aktualizovala anglickou verzi loga, což také odráží všechny nápady na jeho redesign: v Rusku existuje několik společností, které se tím mohou pochlubit.

Proč se změny už dlouho ptají

Vývoj společnosti Yandex jako společnosti, kde se kombinují online i offline produkty, začal v roce 2011, kdy se objevil Yandex.Taxi, a v roce 2018 společnost vydala Yandex.Drive, Yandex.Food a Yandex.Station s hlasovým asistentem. Předchozí logo spojovalo Yandex v myslích lidí spíše s vyhledávačem: aby se logo mohlo zobrazovat jako obraz ekosystému, ve kterém je kombinováno více než 90 služeb, muselo být aktualizováno.

Otázka změny loga ve společnosti však již dlouho není způsobena pouze změnou umístění: odložením zjevného redesignu společnost každý rok navyšovala rozpočet, který by musel být vynaložen na zavedení nového identita. Pokud by bylo logo změněno před třemi lety, představte si, kolik peněz lze ušetřit výměnou štítků na strojích pro sdílení automobilů nebo šicím zařízením pro kurýry.

Proč je logo kritizováno

Při čtení komentářů k dalším novinkám o změnách loga si všimnete, že většina lidí je ve výchozím nastavení kritická. Jde o psychologii: lidé kritizují rebrands a redesign ani ne tak proto, že se jim v novém vzhledu něco opravdu nelíbí, ale proto, že se na jejich rozhodnutí nepýtalo. Nakonec je škoda, když něco používáte delší dobu, a pak vám to bez varování odejdou.

< p>Yandex je pokárán za příliš drahé logo: z nějakého důvodu je obecně přijímáno, že pokud se identita dramaticky nezměnila, pak by to nemělo stát moc. Přátelským způsobem však design obecně není o počtu barev (říká se, čím více, tím dražší), ale o řešení obchodních problémů. Vlastní studio mělo jeden úkol: spojit všechny produkty do jediného ekosystému prostřednictvím identity a peníze dostaly přesně za jeho implementaci, a ne za zvětšení tloušťky písmen nebo konkrétního písmene „já“.

Místo zobrazení

Čas ukáže, jak úspěšné jsou změny: skutečný efekt redesignu lze ocenit pouze tehdy, když je aktualizované logo široce implementováno.

Nové logo rozhodně vypadá lépe než ten předchozí: byl modernizován a stal se lépe čitelným. Vzhledem k tomu, že identitu vytvořilo interní studio, je pravděpodobnější, že skutečně vyřeší všechny bolesti návrhářů společnosti.

Pokud se obáváte, že vám bude „nepříjemné“ používat nové logo, protože jste si již zvykli na staré, odpovězte prosím na jednu otázku pro sebe: jak vypadá stará ikona aplikace Sberbank?

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.