Přepracování Yandexu. Pohled zvenčí

Ahoj všichni! Jmenuji se Sasha, jsem sakra hora a také vedoucí designu v Mango Office (aka Mango Telecom).

Dnes jsem viděl redesign loga Yandex a rozhodl se spekulovat o toto téma. Někdo ho chválí, někdo haits – to se vždy děje u všech závažných vysokokalorických a mastných redesignů. Okamžitě se pokusíme představit si, že známe podrobnosti úkolu, který návrháři stanovili, a nabídneme naše možnosti. Jsem v článku a vy jste v komentářích. Pojďme.

Zřeknutí se odpovědnosti. S pracemi designérů Ilyi Rudermana a Yandexa zacházím s chvějící se láskou. Samozřejmě věděli, co dělají.

Takže hlavní úkol ústy hlavního designéra:

Nová identita odráží podstatu moderního Yandexu a vypadá dobře na různých površích, od obrazovky smartphonu po balíček s produkty Lavka. Zároveň připomíná, že služby Yandex mají společné technologie a společný původ – vyhledávání.

Gennady Lokhtin, designový ředitel společnosti Poisk

Gennady také vysvětlil potřebu změn tím, že před 13 lety, kdy se vyvíjelo předchozí logo Yandex, si nikdo ani nemyslel, že internetová společnost může dodávat potraviny, zpracovávat platby a provádět bezpilotní vozidla.

Znamená to „Chceme vypadat moderně, vypadat dobře offline a udržovat kontinuitu.“

Moderní

Logo logo značky. Společnosti IT často značně zjednodušují svá loga, aby nenarušovaly vizuální komunikaci s některými ze svých dalších významů. V takových případech je logo pouze nápis (takto je přeloženo slovo „logo“). To někdy vede k tomu, že firemní loga začínají vypadat poněkud klišé. Co Yandex nechce: vypadat jako šablona IT společnosti.

9/10 relevance. Kde 10 není „nejlepší“, ale měřítko v „nastavení“ problému.

Přátelské k offline

Jedním z nejdůležitějších parametrů offline loga je čitelnost za špatných podmínek. Písmena H a D – jsou-li rozostřena, sloučit do obdélníku. „Já“ se ukázalo být v pohodě, velmi charakteristické. Dali na to největší důraz, to je skvělé – stalo se proporcionálnější a univerzálnější a pěkně zapadá do kruhu.

Existuje hypotéza, proč se „ndexu“ dostalo tak malé pozornosti. Pravděpodobně je plánováno úplné odstranění „ndex“ – poté „I“ v kruhu v blízké budoucnosti nahradí celé logo. K dispozici bude pouze (I) + (ikona služby) + (název služby). Pak bude mít zkrácená verze dvě ikony: (I) + (ikona služby). Pěkné a aktuální bohatý font není překážkou pro názvy služeb.

5/10 Čitelnost offline … Kde 10 není „nejlepší“, ale měřítko v „nastavení“ problému.

Kontinuita

Staré logo Yandex je docela autentické. Potenciál cyrilice je v ní velmi dobře realizován. Může být vytištěn na pohlednici, umístěn na webovou stránku nebo na tričko na obálce staré nebo moderní knihy a bude vypadat harmonicky.

Je nám líto, ale o novém logu nemohu říci totéž. Zdá se, že to bylo velmi důležité – udělat logo méně „upovídaným“ a sterilnějším, aby ustoupilo nadřazenosti služeb. Písmeno „I“ zároveň stále velmi dobře mluví a dobře zdůrazňuje.

5/10 Spojitost. Kde 10 není „nejlepší“, ale měřítko v „nastavení“ problému.

Moje verze

Nejprve jsem musel zpětně analyzovat pixelovou mřížku nového loga. Aby se zabránilo vykreslování subpixelů. To je, když vektor prochází pixelem a jsou získány další půltóny. Pokud skórujete, bude to špinavé. Vzhledem k tomu, že ikony na hlavním Yandexu mají velikost 44 pixelů, nechte také typový štítek 44.

Nejsem fanouškem plnění úkolu pytle s penězi, jak to obvykle dělají technologičtí giganti. Raději dělám méně. Nedostatečný ideál: elegantní a smysluplná řešení bez prostředků. Pokud je hypotéza, že „index“ brzy bude vše, pravdivá, pak by to mohlo být pro offline pravděpodobně olíznuto méně a o něco více.

Na základě mých vlastních preferencí bych vrátil logo „hovornosti“ a ponechal trochu více „cyrilice“ a „offline“. Jeho modernost a sterilita by tím přirozeně trpěla. Chcete-li dosáhnout těchto vlastností, můžete si vzít něco svinutého, spáleného do sítnice ruského oka, aby to bylo dobře čitelné v obtížných podmínkách zimních bahenních mlh v Moskvě.

Toto již existuje. Například existuje celá řada písem určených pro navigaci a dopravní značky. Placeno v Tyomu a nebudeme ho krmit, zdarma pro téměř každého nelenivého profesionálního návrháře písem. Abych negooglil daleko (odpusť Yandexu, ha-ha), vzal jsem ALS Direct od Alexandra Sapozhnikova. Jednoduché a spolehlivé jako švýcarské hodinky.

Z prvního přístupu písmo vůbec neleželo od slova. Sytost se neshoduje, postavy jsou příliš drsné a prostorné. Dobré pro ukazatele, příliš pro logo. Musel jsem trochu skončit.

Ukázalo se, že je to azbuka, trochu drsná, ale super čitelná. Dva od Yandexu proti brutálnímu písmu pro ukazatele. Nyní bojujte!

Crash testy

Je to tak, že logo zřídka existuje na bílém pozadí, ale nezapřu si potěšení, že mu v takovém „laboratorním“ prostředí ubližuji.

Pojďme se nyní podívat na auta, rozmazaná nepravděpodobným rozmazáním Photoshopu. Právě jsem ji otevřel a okamžitě jsem si vzpomněl, proč ho tak nenávidím.

Písmo v indexech je čitelnější díky nohám” D “, širšímu” H “a velkému prostoru mezi „H“ a „D“.

Závěr

Děkuji všem, kteří čtou až do konce. Jsi bezva. Pokud si myslíte, že se považuji za neuvěřitelně vtipného, ​​nemyslíte) Vyzývám vás, abyste kritizovali nebo chválili článek v komentářích a sdíleli vaše myšlenky. To bude hezké. Je to ještě hezčí, když pošlete odkaz svým přátelům ❤

A já vyzývám všechny, aby se přidali k přátelům na Facebooku a napsali mi jakékoli dotazy. Všichni Kazimíre!

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.