Pět principů dobrého UX

Navrhování UX znamená přemýšlet o tom, jak se produkt chová ve všech scénářích, jak mluví k uživateli, jak odesílá zprávy, je nepříjemný kvůli maličkostem. Dnes vám řekneme, jaká pravidla používáme k vytváření služeb, abychom uživatelům usnadnili práci s nimi.

1. Rozhraní musí být lidské

Dobrý produkt se přizpůsobuje člověku s jeho slabostmi a návyky a nenutí ho přizpůsobit se sobě. Uživatelé dělají chyby, mění názor, špatně si pamatují informace a neradi počítají do svých myslí. Aplikace musí provádět veškerou rutinní práci pro osobu: připomenout odbavení letu, zjistit čas před odletem, upozornit na překlep v názvu a obnovit omylem smazané letenky.

Obava se projevuje ve všem: pravé tlačítko je přímo pod prstem, písmo je snadno čitelné, chybové zprávy lze pochopit poprvé. Lidský text je důležitější pochopit než právně přesný. To neznamená, že musíte psát nepřesný text – musíte usilovat o kompromis. Pokud uživatele omrzí pochopení formulace a nakonec to udělá špatně, potom ani ten nejsprávnější text nezvládl svůj úkol.

❌ Chcete-li vystavit pojistnou smlouvu OSAGO, musíte si připravit řidičský průkaz a osvědčení o registraci vozidla.
✅ Připravit řidičský průkaz a osvědčení o registraci (STS)

❌ Špatná služba dává člověku automaticky vytvořené přihlašovací údaje, díky nimž si vymyslí heslo podle složitých pravidel a pak si je také zapamatují.
✅ Dobrá služba požádá o zadání toho, co si člověk pamatuje, například telefonní číslo, a používá SMS místo hesla. Nebo vám umožňuje přihlásit se přes sociální sítě a nežádá vás, abyste si nic pamatovali.

2. Nejdůležitější je nepoškodit

Údaje o člověku jsou největší hodnotou pro jakýkoli produkt. Dobrá služba je sama neodstraní a nedovolí jim náhodou zmizet. Aplikace může zamrznout, přejít do nekonečné smyčky, rozbít se, ale data musí být uložena.

❌ Uložit změny v dokumentu před uzavřením? Uložit/Neukládat/Zrušit.
✅ Výsledek uložte tiše.

❌ Osoba omylem smaže celou stránku ze zprávy a všimne si ji až v posledním kroku. Uvědomuje si chybu, povzdechne si a znovu vytvoří stránku.
✅ Aplikace si pamatuje vše, co bylo zaznamenáno, a nabízí obnovení stránky z historie.

3. Postupujte podle kontextu

Dobrá služba chápe, že člověk má svůj vlastní život mimo obrazovku . Ve 2 hodiny ráno vás nevzbudí zprávou o slevách a před spaním vás neoslní (proto jsou temná témata tak oblíbená). Pokud se dobrá aplikace používá venku, bude její rozhraní velké a kontrastní, aby bylo možné ji číst v pohybu na jasném slunci.

Produkt chápe, že zatímco si člověk kupuje lístek, jeho žena mu může zavolat a poslat ho do mateřské školy pro dítě a poté nakupovat. Když se uživatel vrátí k procesu, měl by pochopit, kde přestal a co musí udělat, než dokončí nákup.

4. Stanovení očekávání

Dobrá služba pomáhá člověku naplánujte si čas a průběžně je informujte. Například tiše nevyprázdní koš, ale varuje, že po 30 dnech budou soubory smazány.

Osoba vyplní dlouhou žádost o půjčku a klikne na „Odeslat“:

❌ Špatná služba vydá vyskakovací okno „Žádost odeslána“. Klient má okamžitě otázky: Co dál? Je půjčka schválena? Kdy čekat na rozhodnutí?
✅ Dobrá služba poskytuje stránku „Děkujeme za vaši žádost. Naši specialisté vám zavolají do dvou hodin a poskytnou vám řešení. “ Vedle tlačítka „Nahlásit poštou“.

5. Důslednost a vytváření návyků

Dobrá aplikace vytváří návyky, využívá stávající a nemění boty na cestách. Pokud je na jedné obrazovce nabídka vlevo nahoře, pak na druhé by neměla náhle přeskočit do jiného rohu.

Dobrá aplikace si pamatuje historii práce s osobou. Špatný člověk předstírá, že člověka poprvé uvidí.

Pokud má klient bankovní aplikace 95% transakcí – převodů, je lepší zobrazit stránku převodu při příštím spuštění. Dobrá e-kniha okamžitě otevře román na správnou stránku, místo aby pokaždé zobrazila celou knihovnu.

Co se stane, pokud se budete řídit těmito pravidly

Naše produkty uživatelům usnadňují život: řeší jim složité problémy, jako je vyřizování pojistných událostí, eliminují rutinu, jako jsou aplikace pro obchodníky nebo pokladní letenek.

Proto je pro nás vysoce kvalitní UX tak důležité – pokud je použití aplikace nepohodlné, daná osoba bude raději dělat všechno staromódním způsobem. Všechno, o čem jsme mluvili výše, řeší přesně tento problém. Přemýšlejte o uživateli, předvídejte jeho touhy, v případě poruchy roztáhněte brčka. To z uživatele udělá spokojeného zákazníka.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.