Opakoval jsem reklamu Yandex Go v Blenderu za 24 hodin

Ahoj všichni!

Před pár měsíci jsem zveřejnil video na YouTube s vytvářením reklam Yandex GO. Hned udělám rezervaci, že za toto video nikdo nezaplatil, jen jsem chtěl zopakovat to, co jsem kdysi nemohl. Napsal jsem textovou verzi, a pokud vás baví sledovat videa více, zanechám odkaz na konci článku.

Kdysi jsem otevřel program pro 3D modelování a … zavřel jsem ho po 10 minutách a pak jsem se k němu nevrátil několik let. Připadalo mi to tehdy jako něco neskutečně složitého a nesrozumitelného.

Po chvíli jsem na YouTube viděl reklamu na Yandex GO. Tehdy jsem netušil, jak se to dělá. Malí lidé, auta, budovy, plynulá animace a to vše ve 3D. Slíbil jsem si, že jednou udělám to samé, ale samozřejmě jsem si nemyslel, že se vůbec něco podobného naučím. Připadalo mi to tak nereálně obtížné.

Čas plynul a já se znovu vrátil k 3d. Pokrok šel a za méně než půl roku jsem mohl vytvářet nízké poly modely a nepříliš složité animace. Tehdy jsem si vzpomněl na reklamu Yandex, kterou jsem tolik obdivoval. A aby to bylo zajímavější, rozhodl jsem se to zopakovat za 24 hodin. Dostanu alespoň něco z toho, co jsem pojal? To se dozvíte na konci článku.

Hned udělám rezervaci, že jsem nevzal v úvahu čas na spánek a jídlo, protože ve snu si můžu nechat jen zdát o ještě chladnějších projektech. Čas tedy uplynul.

Pro modelování jsem se rozhodl použít bezplatný program Blender. A to je přesně ten případ, kdy zdarma neznamená špatně. V tomto programu je vytvořeno mnoho skvělých karikatur, reklam, herních modelů atd.

Rozhodl jsem se začít obecnou scénou, která zobrazuje domy, trávníky a silnice. Později jsem si vzpomněl, že mohu na scénu okamžitě přidat původní video, abych se na něj mohl podívat, a nevkládat snímky obrazovky pro každý z úhlů.

Napočítal jsem asi deset různých typů domů a rychle je nakreslil v letadle. Mám rád Blender, protože na internetu je spousta návodů a příkladů, na které se můžete podívat, pokud máte nějaké potíže. Při vytváření videa bylo mnoho potíží, a tak jsem často googlil něco jako „Jak rychle udělat hvězdu v Blenderu“ nebo „Jak se stát profesionálem v animaci za 10 minut“. YouTube, 2x rychlost, víš, co dělat.

Kromě obvyklých geometrických tvarů jsou na etapa. Vrstevnatá budova se žlutým středem a stánek se stoličkami. S vrstvenou budovou nebyly žádné problémy. Ale museli jste přemýšlet o stánku.

Princip stavby trávníku je stejný – rovina se zaoblenými rohy. Jelikož se snažím replikovat video co nejblíže originálu, nezapomenu na drobné prvky, které scéně dodávají atmosféru. Pár minut a přidal jsem trendy reflexní přechody pro chodce a semafory. Voda, silnice, most. Základna mapy je připravena. Je dokonce zvláštní, že dosud vše probíhalo bez problémů, ale už jsou to 2 hodiny.

Aby vše vypadalo barevněji, rozhodl jsem se vybarvit již vytvořené prvky mapy. Soudě podle videa má každý dům vyhlazování. Vytvoření vyhlazení trvalo dalších 20 minut a vše začalo vypadat víceméně slušně.

Nejprve jsem si myslel, že video používá několik modelů aut. Začal jsem proto s „prvním“ modelem na screenshotu, ale pak jsem se podíval blíže a uvědomil si, že modeláři Yandex se také neradi příliš opotřebovávají a že jeden model naklonovali a namalovali jinak. Poté, co jsem vyrobil finální verzi vozu, jsem si vzpomněl, že je možné stáhnout fotografii například Ford Focus a na základě toho vytvořit model. Ale nehledám snadné způsoby.

Po hodině a spoustě kletby jsem dostal víceméně rozumný model auta, který hledáte. Ve srovnání s autem na videu a autem z Total Recall mi připadá, že moje auto vypadá spíše jako druhá možnost.

Je skvělé, že v Blenderu můžete pouze zkopírovat objekt a změnit, co chcete. Přesně to jsem udělal s auty. A soudě podle originálu se liší pouze barvou karoserie.

V tomto videu je jeden model, který se jen tak nevidí. V rámečku se objeví jen na 3 sekundy. Jak jste asi uhodli, toto je autobus. 30 minut a model je připraven na 3 sekundy.

Vozík. Hmm, vypadá to jednoduše. Proč jsou tedy na YouTube desítky videí „Jak vyrobit košík s potravinami v Blenderu?“ Ukazuje se, že existuje způsob, který ušetří spoustu času a nervů. Vzal jsem kostku, rozdělil ji na mnohoúhelníky, vymazal nepotřebné tváře a spojil ji s křivkou v podobě kruhu. A samozřejmě jsem nezapomněl přidat kolečka a madlo. Hotovo, není to tak těžké. Ale abych měl méně polygonů, musel jsem vozík znovu předělat.

Mezitím uběhly celé 4 hodiny. Na videu je 9 mužů, 3 kurýři na koloběžce, 1 kurýr na kole, 1 cestující v taxíku, 1 kurýr s boxem, 1 člověk, který dostává box a 1 řidič, který nasedá do auta. Ach ano, další muž, který stojí na druhém břehu řeky, ale vypadá to, že se chtěl utopit, takže se videa nezúčastní. Dalších 15 minut práce a mužíček je připraven. Malí lidé ve videu se liší pouze barvou oblečení. A běží dopředu, řeknu, že je budu muset znovu namalovat. Nyní mě ale malování klonů nadále baví.

Poměr velikostí domů a auta, ale muž stále potřebuje upravit velikost. Když je totiž příliš malý, bude vypadat ošklivě, a pokud je příliš velký, do auta se jednoduše nedostane.

Když jsem muže položil na svá místa, vypadalo to, jako by se chtěli navzájem obejmout a hořet velkou a silnou láskou.

Je čas začít vytvářet vybavení pro kurýry. Kurýrovi jsem na záda připoutal čtvercovou žlutou tašku. A dal si pod nohy skútr. Jednoho dne Yandex převezme vše a po městě budou jezdit kurýři této velikosti, ale dokud se to nestane, budeme na jevišti dávat pořádek.

Odkládal jsem stavbu cyklokurýra tak dlouho, jak jen to šlo. Ale bez toho nikde. I když se ve videu objeví, jako autobus jen na pár sekund, bez takových maličkostí bude vše vypadat úplně jinak. Obecně by vytváření takových nízkých poly modelů mohlo vše ještě usnadnit a netrávit tolik času prací na nich. Řídil jsem se ale původním videem a v něm modely vypadají docela kvalitně. Ještě 30 minut a kolo je připraveno.

V reálném životě by se takové video dalo natočit třeba z dronu. Možnosti mixéru vám však umožňují provádět jakýkoli druh úhlu a pohybu kamery bez jakýchkoli vašich dronů. Ano, Blender také používá fotoaparát, u kterého můžete upravit typ, hloubku ostrosti, velikost, clonu a mnoho dalšího. Vybral jsem si ortografickou kameru a animoval ji snímek po snímku stejně jako v původním videu.

Jde o to vytvořit izometrické scény v Blenderu, musíte nastavit určitá nastavení fotoaparátu. Ale z nějakého důvodu jsem s takovým nastavením nemohl získat požadovaný úhel. Po dalších 40 minutách jsem ještě upravil úhel a pohyb kamery kolem scény.

Od začátku tvorby videa uplynulo šest a půl hodiny a čekala mě nejtěžší etapa, na kterou jsem podle mého názoru strávil nejvíce času, a to animace předmětů a postav.

Jak jste si možná všimli, v Blenderu je mnoho věcí z každodenního života. Například vaše vlastní slunce, kamery, ale nejjednodušší způsob, jak přesouvat postavy, je použít cestu.

Za tímto účelem jsem pro každý objekt vytvořil křivky, které je třeba přesouvat po nerovných čarách. Když se podíváte na video, všimnete si, že se cesty objektů mohou protínat s ostatními, ale jsou postaveny tak, aby vše vypadalo harmonicky a aby do sebe objekty nenarážely.

Pro animaci využívá velký počet modelářů vynikající službu Mixamo společnosti Adobe. Stručně řečeno, každý uživatel může do této služby nahrát svůj 3D model osoby, příšery nebo jiného hrdiny a animovat ji. Ještě chladnější je, že pro model bude automaticky vytvořena kostra. Ano, kostra se používá k přesunu modelů, téměř k obyčejným lidem.

Nahrál jsem hotový model kurýra, nastavil body pro bradu, lokty, zápěstí, třísla, kolena a … kvůli geometrii kurýra začaly prosvítat jeho strany. Provedl jsem na něm jednoduchou, ale bolestivou operaci a mírně zvětšil jejich tloušťku. Hurá, všechno se povedlo.

Mixamo má obrovské množství připravených animací a já jsem si jen musel vybrat, co se hodí . Kurýr předá krabici jinému modelu, a tak jsem hledal animaci pro slovo box. Mixamo ale mělo pouze boxerské animace. A rozhodl jsem se zaměřit na animaci chůze. Přišlo to tak, jak jsem to později upravil.

Při vytváření animace lze každou kost přesunout samostatně. V mém případě se musí kurýr pohybovat s krabicí v rukou. Přidal jsem krabici a změnil polohu rukou. A ukázalo se, co potřebujete. Zbývalo přidat animaci převodu krabice a dát kurýra na správné místo. Až teď jsem si uvědomil, že je snazší vzít hotového kurýra s kostrou od Mixama a nestahovat a konfigurovat pokaždé nového muže. V tomto případě bylo nutné každý model přelakovat na požadovanou barvu.

Kurýr by se měl vrátit k autu , tak jsem přidal toto přesunutí. Tato malá animace trvala celé tři hodiny. Kurýra s taškou bylo ještě třeba nahrát na Mixamo. A je dobře, že animace jízdy na skateboardu, počítejte se skútrem, už tu byla.

Když je kost přesunuta v Blenderu, ovlivní celý model. K ovládání tohoto chování v programu je možné určit hmotnost každé kosti.Pokud práci s váhami v Blenderu popíšu jedním slovem, pak pro mě bude toto slovo bolest. To je samo o sobě obtížné, ale jak můžete zjistit na konci článku, tato zkušenost mi velmi pomohla. Několikrát jsem kurýrovi přemaloval závaží a nakonec se ukázalo, co mi vyhovuje. Kurýrovi jsem doslova přivázal nohu ke skútru a nakreslil mu cestu, aby mohl jet. Je dobře, že ostatní kurýři nebudou muset upravovat váhy.

V Mixamu jsem našel pouze animaci cvičení na kole, takže jsem musel vytvořit animaci jízdy od nuly. Posadil jsem kurýra na kolo, mírně změnil polohu paží a těla a animoval nohy tak, aby se pohybovaly po dráze pedálů. Je mnohem snazší nejprve animovat otáčení pedálu a teprve poté upravit polohu nohou do jejich polohy, jako jsem to udělal já. A samozřejmě jsem nezapomněl animovat kola.

Po přidání cesty pro cyklistu, kvůli vypnutému -ve středu se smýkal … To by bylo v pořádku pro hru o cyklistech, drifterech, ale ne pro moje video.

Bylo to celých 14 hodin, ale je dobře, že většina práce je pozadu.

Další na řadě je cestující taxi. Můžete to vidět na úplném začátku videa. Když taxi zastaví, otevře dveře, nasedne do taxíku a rozjede se v něm. Víte, co je filmová magie? Tak jsem to použil.

Samozřejmě nemá smysl kreslit plnou animaci přistání cestujícího a pak ho také pohybovat v autě. Pro tuto scénu bude cestujícímu stačit otevřít dveře, ohnout se a předstírat, že sedí uvnitř, a poté zavřít dveře taxi a vypnout displej malého muže. Tak jsem to udělal, poté, co jsem uřízl tělo taxíku, abych mohl otevřít dveře. A kde nakonec bude sedět, pokud v taxíku není podlaha. Technicky vzato, jen otevřel dveře a schoval se za autem, aby ho kamera neviděla.

Situace s řidičem je podobná, ale zde je kamera namířena přesně na něj, takže musí stále nasedat do auta. Animátoři z Yandexu usoudili, že pro malého muže bude snazší natáhnout ruku k volantu, než naklonit tělo dopředu. OK. Možná si toho nikdo nevšiml? A právě jsem strčil ovladač do auta.

Nejnovější model pro animaci řidič-kurýr. Protože je kamera v tomto snímku vysoko, bylo možné animaci ještě více zjednodušit, protože divák prostě neuvidí žádné maličkosti.

Fotoaparát přiblíží červenou značku a upoutá na sebe pozornost diváka. Tady není nic složitého. Za tímto účelem jsem změnil velikost, umístil a otočil tak, aby odpovídal pohybu kamery.

Když se podíváte pozorně, když se kamera přiblíží, některé prvky mapy se změní. Například zmizí silnice a objeví se zebry pro chodce. Změnil jsem typ prolnutí a neprůhlednost materiálů a animoval je. Když je 3D část hotová, hurá.

Ano, nemůžete to udělat s jedním mixérem. Titulky a záběry s telefonem na konci jsem vytvořil prostřednictvím programu After Effects. Všechno je podle starého schématu. Hodil jsem původní video na pódium a soustředil se na něj.

Spořič obrazovky je založen na třech animovaných zaoblených obdélnících. Když jsem si myslel, že všechno bude snadné, objevil se nový problém. Každý objekt má takzvaný kotevní bod, ze kterého aftereffects měří změnu velikosti. Když potřebujete změnit velikost obdélníku, není problém, ale nedokázal jsem zmenšit velikost zaobleného obdélníku, aby byly zachovány správné proporce. Poté, co jsem strávil celou hodinu hledáním řešení na Googlu a vyzkoušel jsem několik možností, jsem stále našel správné řešení. Totiž scénář, který jsem napsal, aby změnil pointu. V After Effects můžete pomocí kódu vytvářet animace a další užitečné věci. Používá speciální verzi JavaScriptu vytvořenou společností Adobe.

Tak malý úkol se může stát velkým problémem. A byl jsem moc rád, když se mi to podařilo vyřešit. Čas navíc utíkal.

Zbývalo už jen závěrečné úvodní okno. Smartphone, logo a motto. Telefon jsem vytvořil ze stejného zaobleného obdélníku a místo ikon jsem přidal vícebarevné čtverečky. Poslední dotek je animace zoomu fotoaparátu a je hotovo. Skončil jsem dokonce trochu brzy.

Bylo to těžkých 24 hodin, ale zvládl jsem to a jsem za to velmi rád. A podle mého názoru to dopadlo blízko původního videa. Získal jsem obrovské množství nových zkušeností a ještě více jsem zdokonalil své dovednosti v 3D a pohybové grafice.

Vždy jsem věděl, že čím obtížnější úkol, tím větší pokrok. Opět jsem přesvědčen, že pokud něco opravdu chcete, pak vše určitě vyjde.

Napište komentáře, pokud vás tento článek a video zaujaly. Uvidíme se brzy.

Originální video:

# blender3d # Yandex # 3d

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.