Nebeský design

Čínské zboží bylo donedávna synonymem pro spotřební zboží. Nyní jsou poptávky po čínských smartphonech, ledničkách a televizorech. Co se změnilo? A co s tím má design společného?

Šťastný nový rok! Ano, nemýlili jsme se. Dnes je svátek – nový rok podle východního kalendáře. Každý ví, že obyvatelé Nebeské říše jsou stále vynálezci. Vědí, jak ohromit. Národní centrum pro průmyslový design a inovace 2050 LAB připravilo přehled čínských vynálezů a úspěchů.

Pokud do vyhledávače zadáte dotaz „Čínské vynálezy“, budou první řádky obsahovat „čtyři skvělé čínské vynálezy“. Jedná se o střelný prach, papír, typografii a kompas. Papír byl skutečně vynalezen v Nebeské říši sto let před naším letopočtem. Bylo použito místo hedvábí a jiné daleko od levných materiálů. Datum vynálezu kompasu je zcela neznámé. Je jen jasné, že se to stalo mnohem dříve než v osvícené Evropě. Číňané byli příliš dychtiví se orientovat na pouštních místech a na volném moři.

Země zanechala hlubokou stopu v historii architektury a vývoje životního prostředí … Že existuje pouze Velká čínská zeď – stavba je nejen praktická, ale také navenek krásná.

Úspěchy minulosti však nejsou zárukou skvělé budoucnosti. Čína je dokonalým příkladem této myšlenky. V polovině minulého století, kdy se systém změnil ve státě, začala v říši středu krize. Vědí o tom i ti, kteří se o politiku, ekonomiku a historii nijak zvlášť nezajímají. Země s obrovskou populací, kterou nelze nakrmit, dokonce prošla přísnými porodními omezeními. Byla zavedena politika „jedna rodina – jedno dítě“. Stále o ní kolují legendy: jedna je hroznější než druhá.

Zároveň bylo rozhodnuto všemi prostředky přilákat výrobu do Číny. Musel jsem přežít. Levná lidská pracovní síla, další zdroje a ochota poskytovat globálním značkám lepší podmínky pro přemístění výroby se brzy začaly vyplácet. Souběžně s tím začal vývoj designu. V samotné Číně je rok 1979 považován za začátek éry „moderního čínského designu“.

Prošel několika fázemi vývoje. V prvním desetiletí Číňané studovali a snažili se pochopit, co se děje ve světě. Pak přišlo hledání identity. A pak začal obrat. Čína, která se proslavila levnými a nekvalitními výrobky, často kopírovanými od předních světových výrobců, najednou začala vyrábět docela konkurenceschopné výrobky s dobrým designem.

Designérský průmysl byl vytvořen prakticky od nuly. Pokud v roce 1979 v zemi studovalo design pouze asi 1 000 studentů, pak do konce minulého desetiletí toto číslo překročilo 1,5 milionu. Objevilo se více než 100 000 designových studií zabývajících se grafickým, průmyslovým a jinými typy designu. .

Výsledek je zřejmý. Jedním z prvních úžasů byly olympijské hry v Pekingu v roce 2008. Potom Celestial Empire ohromil celý svět. Investováním neuvěřitelné částky do her do organizace životního prostředí, pohodlné infrastruktury, hotelů, medailí a výroby suvenýrů proměnila Čína olympiádu nejen v oslavu sportu, ale i jako ukázku toho, co je země schopná z.

Přesně v Ve Středním království se objevil jeden z prvních modelů chytrých hodinek, které se navenek málo liší od obvyklých chronometrů, ale zároveň dokázaly měřit puls, sledovat aktivitu uživatele.

Vyvinuli také zařízení, s nimiž bude každý majitel akvária spokojený. Na stěnu akvária je připevněno speciální zařízení, po kterém můžete zapomenout na čištění ryb. Nebo jiný vynález – kompaktní 3D tiskárny, které lze snadno přenášet z místa na místo.

Příběh úspěchu čínského designu se neomezuje pouze na startupy, malé a střední podniky. Zkuste se zeptat ostatních, jakou značku smartphonu mají. S největší pravděpodobností uslyšíte o jedné z čínských značek.

Xiaomi je nyní na třetím místě na světě, pokud jde o prodej chytrých telefonů. A většina modelů je jedinečně navržena.

Nebo dalším příkladem je Haier. V 80. letech to byla společnost s neuvěřitelným množstvím dluhů, téměř v bankrotu. A dnes vlastní významný podíl na globálním trhu s domácími spotřebiči. Manažeři spoléhající na PR manažery, obchodníky, inženýry a techniky vytvořili skutečně vysoce kvalitní a širokou škálu produktů. Design je všechny spojuje. Ani jeden produkt Haier není vytvořen bez zohlednění názorů uživatelů, studia jejich požadavků a vývoje případů použití. Tým designérů pracuje na každém modelu ledniček, praček, klimatizací. A to nejen v Číně, ale také ve speciálních centrech po celém světě – to usnadňuje přizpůsobení produktů potřebám konkrétního trhu.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.