Návrháři Nikita, nebo proč předtlakové kompresory nikdy nebudou bez práce

Jak připravit rozvržení obalu pro tisk v tiskárně

Staří lidé si pamatují báseň o návrháři Nikitě, který vtipkoval okouzlující vizitka. Pamatuji si, že každý, kdo se podílel na polygrafickém průmyslu, tento výsměch ocenil. Roky plynuly, ale situace na tiskové frontě se nezměnila. A to už není legrace.

Ti, kteří nemají rádi designéry více než kdokoli jiný, jsou specialisté na předtiskovou přípravu v tiskárnách. Zeptejte se jakéhokoli prepresora, ten vám řekne takové příběhy, že se vám vlasy začnou hýbat a padat.

V předtiskové přípravě pracuji téměř 20 let a situace s grafickými designéry pracujícími v polygrafickém průmyslu je trvale depresivní. Vzácný model lze okamžitě vzít do práce bez hemoroidů a tancování s tamburínami. Řeknu více: když přijde kompetentní rozložení, začnu se potit, protože chápu, že je úlovek někde zakopán, ale nevidím ho.

Po izolaci a nečinnosti se začala rozmnožovat nová škola návrhářů nugetů, školených v online kurzech grafického designu, kde učili stejné nugety. Toto je kruh samsáry a nelze jej přerušit. Chápu. Ale přesto by se někdo měl pokusit dosáhnout nebe a říci, že design pro tisk má svá specifika. Požadavky na rozvržení jsou veřejně dostupné na webech většiny tiskáren, ale kdo se tam dívá.

Pracuji v petrohradské tiskárně „RosK“, která je zaměřena na tisk kartonových obalů, takže budu mluvit hlavně o rozložení obalů. Každá chata má svá chrastítka a v každé tiskárně se požadavky liší v závislosti na technologii. Ale základy jsou pro všechny stejné.

Vrstvy

Asi 80 procent návrhářů neví, že v grafických editorech existují vrstvy. Upřímně nechápu, jak oni, chudáci, pracují v jedné vrstvě. Někdy to není kritické, ale v rozvržení balíčku například mash pozadí, střihu, textů, lidí a koní, nahromaděný v jedné vrstvě, způsobuje násilné zmatení s prvky obscénní slovní zásoby. Lidi! Pokud objevíte práci ve vrstvách, váš život bude jiskřit novými barvami!

Pravidlo č. 1

Mělo by jich být minimálně tolik vrstvy v rozvržení, kolik operací je plánováno během výroby produktu.

Řez výrobku by měl být vždy vyjmut na samostatnou vrstvu. Potřebujete lak – vrstvu, potřebujete ražbu – další vrstvu atd. Dobří chlapci a dívky také pojmenovávají vrstvy, aby bylo okamžitě jasné, kde co je.

Vyjmout

Návrhář ! Než začnete pracovat na rozvržení obalu, požádejte o řezaný výkres!

Když děláte vizitku, plakát nebo leták, Bůh s ním, s tímto střihem je obdélník. Ačkoli hranatý formát by měl být vyjasněn se zákazníkem. Balení je ale jiné. Má své vlastní vlastnosti: existují nejrůznější hrany, kryty a dna, ventily a zámky. To vše je uzavřené, složené, slepené – obecně to žije bouřlivým životem.

Vývoj designu je samostatnou prací designéra. Není třeba nic kreslit sami a pak říkat, že tam je řez, celou cestu! Není nutné posílat hrubé náčrty, náčrty a další přátelské karikatury do tiskárny. Typografie potřebuje design, který je natažený tak, aby odpovídal. Měl by vám být poskytnut správný střih.

Pokud vše kolem není adekvátní, požadujte alespoň přesné rozměry a mentálně se nalaďte na dlouhou fascinující sizyfovskou práci s rozvrženími vrácenými z tiskárny.

Pravidlo č. 2

Návrh rozvržení by měl být vytvořen pro skutečný řez balíku nebo pro formát skutečného oříznutí. Měřítko je vždy 1: 1.

Barevný model

Barva v tisku je slepým místem pro mnoho designérů. Souhlasím s tím, že teorie barev je obtížná, ale musíte alespoň pochopit, že metody přenosu barev na monitoru a na kartonu se mírně liší. RGB jsou světelné vlny, které jsou vnímány senzory v našich očích, a mozek je převádí na barevný obraz. Když vytváříte nezničitelná elektronická média, pracujte v RGB a nedělejte si starosti.

Tiskárna ale potřebuje nějakým způsobem přenést všechny tyto světelné vlny na lepenku. Aby to udělali, přišli s nápadem vzít a míchat 4 barvy: azurovou, purpurovou, žlutou a další černý obrys – CMYK. Jedná se o takzvané procesní barvy a tsmik tisk se nazývá plnobarevný. Při vytváření návrhu pro tisk se proto ujistěte, že jste zahrnuli barevný model CMYK.

Totéž platí pro bitmapy vložené do rozvržení: všechny objekty musí být přeneseny do triádového modelu. Nejlépe se správným profilem z tiskárny. Pokud všichni o profilu mlčí, jako partyzáni při výslechu, vezměte ISO Coated v2 300% (ECI) nebo neutrální FOGRA39.

Barvy one-to-one z monitoru nelze reprodukovat barvami CMYK, často se dosáhne matné hniloby. Přímé barvy existují proto, aby potěšily spotřebitele bohatými barvami nebo zachytily přesné odstíny. Jsou namíchané, protože každý z odstínů je namíchán podle konkrétní receptury a má své jméno nebo číslo.

U koloristů si můžete objednat jedinečný odstín, ale obvykle každý používá standardní paletu Pantone. Pokud chcete do svého rozvržení přidat přímé barvy vějířované Pantone, použijte stejnou paletu.

Pravidlo č. 3 < /b>

Rozvržení pro tisk by mělo být provedeno v barevném modelu CMYK, přímé barvy by měly být převzaty z palety Pantone.

A nemalovat vše tisíc pantonů. Jeden pantone je jedna tisková část na stroji, pokud je v rozvržení 10 pantonů, pak bude oběh vytištěn ve 2 nebo dokonce 3 cyklech. Je to drahé a oprávněné pouze ve výjimečných případech.

Pravidlo č. 4

Ponechejte v rozvržení pouze ty pantony, které budou určitě vytištěny.

Součet barev

Designéři rádi dělají černou hustší a tučnější. Na monitoru je to velmi krásné, ale na tisku se ukazuje jako manželství: šťavnatá černá, ve které se mísí sotchka každé barvy, smete (obarví sousední listy) jako ďábel.

Pravidlo č. 5

V žádném objektu rozvržení by množství barev nemělo přesáhnout 300%.

Pokud chcete sytou černou, ujistěte se, že je součet menší než 300. Každá tiskárna má své vlastní vzorce pro kompozitní černou. Máme například C – 60, M – 40, Y – 30, K – 99. A ano, kompozitní černá je vhodná pouze pro velké objekty a výplně, děláme malý text v jedné barvě.

Obecně udělat středně velký text ve všech čtyřech odděleních je zjevně špatný nápad. Bude „plavat“ kvůli chybě registru během tisku. Pokuste se omezit své obrazové impulzy a omezte se na jedno nebo dvě odloučení, stejně nikdo neocení krásu stínu malých písmen, kromě nevděčné a hluché ke krásným tiskařům. Jejich hodnocení však bude negativní.

Nezapomeňte sledovat bitmapy, kde je přebytek množství barev velmi častý, a je mnohem obtížnější toto vše opravit než ve vektoru .

Přetisky

Přetisk je nanesení jedné barvy na druhou. My, prepresoři, často nedokážeme rozumem pochopit logiku designérů: buď mají po včerejším třes a omylem stisknou tlačítko „Přetisknout výplň“, nebo opravdu chtějí zelené slunce, když pošlou žlutý přetisk přes modrou nebe.

O bílém přetisku budu mlčet. To je jen nějaké obludné spiknutí konstruktérů proti technikům předtiskové přípravy. Tento jamb dostal všechny tak špatně, že přidali varovnou funkci před bílým přetiskem v několika fázích grafických programů. Ale to samozřejmě nezastaví zoufalé a odvážné.

Objekt bílého přetisku z tisku zmizí, protože není bílý inkoust – je zde bílý karton. Výjimkou je tisk bílou barvou na tónovaný materiál, ale ani v tomto případě není bíle v rozvržení namalováno bíle, je jim přiřazen samostatný vzorník.

Pravidlo č. 5

Přetisky ponechávejte pouze tam, kde opravdu chcete tisknout jednu barvu na druhou.

Rozlišení bitmapových objektů

V závislosti na technologii tisku se mohou požadavky na rozlišení bitmapových obrázků lišit. Pro širokoúhlé obrazovky je 30 dpi v pořádku pro obří banner. Typický ofsetový tisk bude pravděpodobně vyžadovat standardních 300 dpi.

Někdy narazíte na chytré hidalgo, které vrhne kýžené rozlišení 300 dpi na 72bodový obrázek stažený z Yandexu. To je monstrózní mazanost, viditelná pouhým okem. Ale hlavní věc … proč? Jen nekopat v tiskárně? No a my budeme tisknout, kam potom zákazník tuto blátivou krásku dá?

Pravidlo č. 6

Rastrové obrázky v rozložení ofsetového tisku by měly být 300 dpi.

Při rastrování efektů zajistěte, aby nastavení mělo také rozlišení 300 pixelů.

A něco málo o rastru. Existují fanoušci, kteří modelují modely výhradně ve Photoshopu. Rádi tam také píší tuny drobného textu. Jedná se o zvrácení zvláštního druhu. Vězte, že kvůli takové věci nebudete vpuštěni do nebe.

Nejtvrdší sadugi to vše sloučí do jedné vrstvy. A posílají tento odpad v RGB. Ani v pekle nebudou tak vítáni.

Stále se těším na výrobu krabic ve Figmě a zasílání rozvržení pro tisk do tiskárny. Jen se divím. Myslím, že první vlaštovky brzy poletí. Ačkoli ti, kteří tiskli rozložení barevných obalů z Wordu, se ničeho nebojí.

Odlety

Nemám přesné statistiky, ale zhruba každé třetí rozvržení je odesláno do tiskárny bez odjezdů. Myslím, že jde o kartelové spiknutí. Nebo se designéři domnívají, že supernanotechnologie se používají v polygrafickém průmyslu a přesnost operací zde, jako u neurochirurgů.

Ruce chirurgů v tiskárnách se bohužel pravidelně třesou a lepenka, pohybující se po technologickém řetězci, se smršťuje ne horší než vlna vypraná v režimu varu. Odjezdy zajišťují proti smršťování-smršťování: pokud se něco škubne nebo zmenší, vaše krabice nebo brožura si zachová původní výplň bez bílého střílení kolem okrajů.

Odchody jsou 3 mm zásoba obrázku na pozadí za hranicí formát obložení nebo řezací nože …

Kromě povinných přesahů v rozvržení musíte uvnitř produktu ponechat bezpečnou rezervu: všechny významné prvky designu (texty, záhlaví, loga atd.) By měly být přesunuty o 2–3 mm nejen z okraje řezu nebo děrování , ale také z bodovacích čar. Důvod takových bolestivých omezení pro ty, kteří rádi drží text na samém okraji, je stejný: smršťování-smršťování a třesoucí se ruce tiskáren.

Pravidlo číslo 7

В rozvržení by mělo mít přesah 3 mm a vnitřní odsazení nožů o 2–3 mm.

Pravidla pro odjezdy a bezpečná pole, protože tam mají kořeny, přídavky na tloušťku atd., ověřte si v tiskárně!

Fonty

Písma jsou bolestivé téma. Na jedné straně mnoho designérů přemýšlelo o fontech v křivkách. A to potěší. Na druhou stranu zákazníci rádi upravují texty. Mnoho úprav. A řeknu vám, že úpravy textů v křivkách jsou pro elitu potěšením.

Zdá se, že toto dilema nemá řešení: pokud nezavřete písma, určitě odletí, pokud je zavřete, začne pekelné několik úprav.

< p> Moje rada je následující:

  • pokud jste si na 146% jisti, že nedojde k žádným úpravám, buďte tuční, ale z bezpečnostních důvodů připojte k rozvržení soubor s písmem, v horším případě napište do průvodního dopisu, jaký typ písma jste použili;
  • < li> pokud je k dispozici podezření, že dojde k úpravám (ze zkušenosti je pravděpodobnost tohoto scénáře téměř 100%), sbírejte písma v tátovi, vytvořte náhled alespoň v jpg, aby předtisková práce viděla to samé, co vy viděl naposledy a poslal vše do tiskárny.

A ano, nikdy nezatracujte více stránek hromadou textu! Sbírejte balíček a všichni budou šťastní.

Balíček je obecně užitečná věc, život by byl mnohem zábavnější, kdyby se návrháři naučili, jak jej sestavit pro každé ze svých rozvržení. Ale já nesním …

Jen pro případ, ukážu vám, kde postavit Package ve třech nejlepších grafických editorech.

Balíček shromažďuje nejen písma, ale také profily ICC, odkazy, další barvy – obecně vše, co je potřeba pro běžnou práci s rozložením v typografii.

Pravidlo č. 8

Zakřivte písma, pouze pokud jste si jisti, že nedojde k žádným úpravám textu. Ve všech ostatních případech připojte soubory písem a náhledy k rozložení, která nejsou křivá.

Garbage

Někdy (častěji, než bychom chtěli) otevřete rozložení , a tam je hromada … ne, ne cukroví. Nějaký druh levých vodítek, prázdné objekty bez výplně a tahu, textové bloky po obvodu, milion vzorníků, které se plazí do oddělených separací, bilion vrstev (to vidíte, když se návrhář pustil do práce s vrstvami a jeho kukačka byla vyhozené ze štěstí), kuličky, záplaty a skrytá skrytá překvapení.

Obecně platí, že překvapení jsou vždy dojemná. Kdysi jste otevírali rozložení 1 gigabajt a ničemu jste nerozuměli: proč to sakra tak váží, když je tam černé pozadí, text a pár vektorových log. Začnete kopat. A je tu Klondike! Sen černého kopáče! Všechny kulturní vrstvy až do druhohor. A na každém z nich jsou obrovská malebná plátna s rozlišením 2400, ne méně. A pak chápete, návrhář zrodil rozložení v agónii, nakonec zvítězil nad minimalismem, ale jak takovou krásu zabít? Pokryl tedy své designérské úsilí černou výplní a krásu přenechal potomkům, tedy nám, prepresorům.

Nedělejte to! Jsme nevděční tvorové a neoceníme …

Pravidlo č. 9

Rozložení by nemělo obsahovat nečistoty a cizí předměty.

Závěr

Musím říci, že mnoho tiskáren vezme do práce pouze pdf připravené k tisku a nebojte se. Neměl jsem to štěstí pracovat s touto úrovní automatizace technologických procesů. Doufám, že tam v oddělení předtiskové přípravy mají trochu štěstí a slušnosti, a všechny soubory PDF jsou naprosto dokonalé.

Přesto většina tiskáren, zejména těch, které se zabývají výrobou obalů, vybírá rozvržení ručně v původních programech. V každém případě každý návrhář zabývající se tiskem musí znát základy předtiskové přípravy. Nejde o svatý grál, který je pro pouhé smrtelníky nepřístupný.

Stručně řečeno, morálka této bajky. Chlapi, naučte se materiál!

Autor: Elena Nikonorova, specialistka předtiskového oddělení tiskárny „RosK“.

Odkaz na manuál pro přípravu rozvržení pro doručení tiskárna bez zbytečných emocí zde:

Pro designéry – tiskárna ROSK Pro designéry – tiskárna ROSK. Volejte: +7 (812) 335-18-85 rosk.spb.ru

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.