Návrh v roce 2021

Každý přehled designu produktu obsahuje stovky odkazů, ročně je napsáno asi 1 000. Vzhledem k tomu, že filtrem neprochází vše, jsem si přečetl asi 5 000 článků ročně. Věřím, že trendy se vyvíjejí mnohem déle než rok, takže kvalitativní změny v profesi jsou viditelné ve vzdálenosti 2–3 let.

Rozdíl mezi trendy, žánry a standardy

Mnoho trendů se několik let vyvíjí a žije ve vzestupné podobě, takže je vidíte, jak se z roku na rok potulují v takových zprávách (například virtuální a rozšířená realita). Některé jako „animace“, „velká typografie“ nebo „videa na pozadí“ se již staly klišé v duchu roubíků Bennyho Hilla a naše vnoučata si o nich určitě budou muset přečíst.

Novinka v těchto předpovědích jde asi takto:

  • Obdélníkové tvary.
  • Kurzíva.
  • Černá barva písma.
  • Černá barva písma.
  • Fotografie lidí.
  • Knoflíky a odkazy.

Relativně novou nemocí je pokus prohlásit metodu designu za novou . Ačkoli je to jen v životě autora, stalo se důležitým až nyní, ale ve skutečnosti existuje po dobu 10-20 let. Nejvýraznějším příkladem je text v rozhraních.

Formát výročních zpráv o trendech nefunguje dobře – odvětví se mění pomaleji. Proto rozlišuji tři typy trendů:

Technologické

Nové metody vstupu, výstupu a zpracování informací, levnější produkty, nové obchodní modely a podobně. To mění prostředí, ve kterém se digitální produkty vyvíjejí. Smartphony byly dříve než iPhone a Android, ale díky chytrému přebalení, obchodnímu modelu a umístění se po počítačích stala druhá hromadná vlna technologií.

Front-end

Nové vzory; metody pro učení uživatelů, design a validaci řešení. Přátelský pohled na nové technologie – nižší vstupní prahová hodnota a vyšší zpětný ráz. Například přihlašování se při prvním přihlášení považovalo jen za řadu vyskakovacích oken, ale nyní se jedná pouze o trénink a poutavé pohyby v rozhraní, dokud se uživatel nestane aktivním.

Vizuální

Nové techniky vizuálního vyjádření. To utilitárním řešením dodává estetiku a umožňuje diferenciaci značky. Jsou neustále remixovány a mnoho z nich je cyklických a každých pár let se navzájem nahrazují (například minimalismus a dekorativnost).

Nejzajímavější je sledovat, jak se tyto trendy navzájem ovlivňují. Například neustálé zvětšování obrazovek telefonu ztěžuje dosažení vrcholu prstem bez rozbití telefonu na asfaltu. Mobilní operační systémy se proto snaží posunout ovládání dolů (jako loňský Android nebo Samsung One shell) a převést některé akce do gest (kde přesnost zásahu do prvku rozhraní již není tak důležitá).

V loňském roce byly nejžhavějším tématem flexibilní obrazovky. Aktuální cena koně ve výši několika tisíc eur je nad rámec dobra a zla a zařízení jsou obecně surová. Lze je však již koupit a cena nákladů v příštích letech jednoznačně poklesne, což zvýší dostupnost. To jasně ovlivní počet aplikací a vývoj front-end přístupů a spolu s touto novou vizuální technikou dorazí.

Nebo ne – křivka humbuk Gartner ukazuje, že ne všechna očekávání jsou splněna. Nejprve jde o technologické trendy, ale částečně použitelné jak pro rozhraní, tak pro vizuální.

Osvědčené postupy vytvářejí návyky a očekávání, kterými uživatelé vnímají nové věci. Současné trendy tedy do značné míry ovlivňují ty budoucí. To je jeden z důvodů, proč sleduji tržní statistiky – spolu s výňatkem pomáhá střízlivě posoudit vyhlídky všech tří typů trendů.

Pro současné profesionály je tedy každoroční kontrola trendů užitečná pouze v tomto kontextu – rozdělení na jednoduše populární praktiky (jako je stejná hackovaná animace nebo velká typografie), získání tempa (matné sklo, rozmazané barevné skvrny na pozadí, 3D znaky na ilustracích) a vycházející z módy (chatboti, charakterová metoda, izometrické ilustrace). Pomáhá pochopit, do kterých směrů se vejít a kam vlak již odjel.

Vidím je spíš jako diagram v duchu Geoffreyho Moora:

Bonus – recenze trendů od jiných autorů

Snažil jsem se zachovat pouze to, co poskytuje nové poznatky nebo slušně přebaluje staré.

Milo

Obecné trendy designu.

Glassmorphism v uživatelských rozhraních

Michal Malewicz zhodnotil jeden z letošních trendů – glassmorphism. Jedná se o matné sklo, které je obzvláště oblíbené na Dribbble.

Webflow, 99designs, Graphic Mama, Diana Malewicz

< p>Obecné trendy.

Shutterstock

Barevné trendy.

Depositphotos

Trendy ve fotografii.

Centrum literatury

Nejlepší obálky knih roku 2020.

Hudba

Barvy alb populární hudby roku 2020.

UXTools.co

Konstrukční nástroje. Více než 4 000 lidí odpovědělo bez klasického „70% z USA“. Je vidět, jak Figma dominuje, a hodně potlačila InVision.

Gartner

Umělá inteligence technologie.

Rok 2020 byl poznamenán restrukturalizací běžného života pro nový formát, takže na něco nezbyl vždy čas nový design. Ale došlo k nárůstu online konferencí a spolupráce v Miro a Mural. Nikdo neví, kdy a v jakém formátu se obyčejný život vrátí, takže pokud bude mít šanci, bude zajímavé sledovat, jak se obohatil o vývoj v roce 2020.

Pro srovnání: co bylo slíbeno pro rok 2020, Rok 2019 a 2018.

Chcete-li získat nové odkazy, můžete je sledovat ve skupině na Facebooku nebo VKontakte a také na kanálu Telegram. Děkuji všem, kteří pomáhají vyplnit trávení. Nejnovější recenze můžete také obdržet poštou.

# trendy2020 # expect2021

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.