Modalita

V návrhu rozhraní je modalita považována za nevhodnou praxi. V tomto příspěvku vysvětlím, co je to modalita, jaké problémy vytváří a proč se jí dobří designéři snaží vyhnout.

Některé notebooky mají malý indikátor na klávesě Caps Lock, který se rozsvítí po stisknutí klávesy. Pokud začnu psát v tomto stavu rozhraní, pak veškerý můj zadaný text bude sestávat z velkých písmen.

Stává se, že výrobce chce ušetřit peníze na klávesnici notebooku a nepřidá tam indikátory: v tomto případě můžete zjistit stav rozhraní pouze pokusem o zadání nějakého textu.

Tomu se říká modalita. Pokud rozhraní obsahuje stavy, které jsou uživateli neznámé před interakcí s ním, ale ve kterých se chování programu nebo zařízení bude lišit, pak se takové rozhraní nazývá modální.

Ve většině případů je modalita znakem špatně navrženého rozhraní, protože porušuje hlavní pravidlo dobrého rozhraní: dobré rozhraní by mělo být jednoduché a neviditelné. Skutečnost, že uživatel musí mít na paměti stav rozhraní, je špatná, protože jeho pozornost je rozptýlena.

Modalita velmi často vede k modálním chybám – objevují se, když uživatel neví, v jakém stavu je rozhraní je nyní: například můžu vytisknout nějaký text, aniž bych se díval na stav rozložení. Místo „Hello“ to může být „Ghbdtn“. Je to maličkost, ale stále nepříjemná.

Chcete-li snížit počet modálních chyb, musíte uživatele informovat o aktuálním stavu rozhraní. Nemělo by být příliš mnoho informací: může člověka odvrátit od úkolu. V takovém případě bude zvyk pracovat s tímto rozhraním trvat déle, což způsobí uživateli větší nepohodlí.

@podivilov_channel

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.