„Lidé milují velká tlačítka“: proč si mozek myslí, že myš a dotyková obrazovka jsou lepší než hlasové technologie a jak to ovlivňuje design Editorial

Stanovisko Thomase Smitha, zakladatele společnosti Gado Images. Odpověď je pravděpodobně skrytá v mechanismech evoluce a struktuře kůže.

V roce 1968 ukázal vědec Douglas Engelbart prototyp hypertextového systému a první počítačová myš … Od té doby se vynálezci snaží něco nahradit, ale nedosáhli úspěchu.

Rozpoznávání gest, hlasové ovládání, touchpady, stylusy – každý měl svůj vlastní okamžik slávy. Moderní počítačové myši jsou bezdrátové, laserově napěněné tlačítky, ale základní design a funkce jsou obecně identické s těmi, které ukazuje Engelbart.

< p>Aspoň nějak by mohl úplně jiný formát konkurovat myši – dotykové obrazovce smartphonu. Je ideální pro malé zařízení, jako je iPhone. Ale stejně jako počítačová myš je dotyková obrazovka v zásadě fyzická, hmatová technologie. Hlasoví asistenti jako Siri a Alexa jsou někdy užiteční, ale jak často je používáte k ovládání aplikací nebo k odesílání e-mailů?

Fyzické technologie jako myš nebo dotyková obrazovka jsou stále relevantní, protože nejlepší produkty IT jsou hybridní. Proplétají digitální a analogové, virtuální a fyzické, strojové a lidské.

Abychom pochopili naši lásku k takovým hybridům, musíme se ponořit hluboko do evoluce a struktury mozku. Vysvětlí, proč je iPhone vnímán jako prodloužení ruky, proč Amazon Kindle nadále existuje a proč lidé milují velká a objemná fyzická tlačítka.

Jsem fotograf a trávím spoustu času výzkumem a používáním fotoaparátů. Točím filmové i moderní digitální fotoaparáty, takže mám oba k dispozici. Můj oblíbený fotoaparát je však někde mezi tím – Leica Q.

Jedná se o digitální bezzrcadlovku, ale její design je stejný jako u kamery z roku 1935, včetně fyzické kontroly expozice, clony a závěrky.

Je fotoaparát Leica Q hipsterský návrat do minulosti, nepraktický, jehož cílem je zapůsobit na ostatní fotografy? Ne. Leica vyrobila Q tímto způsobem, protože to dává smysl. Všechny funkce, které potřebujete, jsou umístěny intuitivně.

Po 550 tisících snímků mohu doslova použít Q se zavřenýma očima: znám hodnotu dělení na mechanismu závěrky a bez pohledu klikám z rychlosti na rychlost. Když stisknu tlačítko spouště, cítím cvaknutí. Pokud ne, pak je Q rozostřený a budu muset vypnout automatické zaostřování a zaostřit fotoaparát ručně.

Leica Q je částečně fantastická, protože je hybridní. Kombinuje nejlepší digitální prvky (digitální snímač, působivá citlivost na světlo) s nejlepšími analogovými (intuitivní ovládání, skutečná závěrka).

Dalšími skvělými technologickými produkty jsou také hybridy. Říká se, že Steve Jobs nenáviděl tlačítka a udělal vše pro jejich odstranění ze zařízení Apple. Ale ani on nezničil slavné tlačítko Domů, které uživatele vrací zpět k přepínání mezi aplikacemi nebo na domovskou obrazovku. Zachoval se i na nejnovější generaci iPadů a vlajkových iPhonů.

Díky stabilitě a reverzibilitě tlačítka Domů je navigace na webu nebo v aplikaci jako procházka po zahradní stezce v reálném světě, zatímco se topíte v nekonečných možnostech hlasového ovládání.

V neznámé aplikaci můžete vyzkoušet nové funkce s vědomím, že vždy existuje možnost vrátit se na domovskou obrazovku jedním tlačítkem stiskněte přímo před vámi.

Některá zařízení existují pouze proto, aby digitální informace získaly analogovou podobu. Většina lidí dokáže číst e-knihy na chytrém telefonu, ale poměrně málo lidí, včetně mě, je ochotných vyplatit 350 dolarů za Amazon Kindle, digitální zařízení, které maximalizuje čtení fyzické knihy pomocí elektronického inkoustu. > Kindle Oasis má dokonce kožené pouzdro, které přibližuje zařízení (a jeho vůni) krásnému vázanému objemu ze soukromé knihovny stárnoucího profesora.

Podle Amazonu případ „získává přirozenou patinu, díky čemuž je každý obal jedinečný“ a „otevírá a zavírá se stejně jako kniha“. Kindle je dokonalý hybrid, který kombinuje to nejlepší z digitálních knih (přenositelnost, snadný nákup) s fyzickým čtením.

Proč to tak milujeme? Odpověď s největší pravděpodobností souvisí se strukturou mozku. Lidé jsou hmatová, fyzická stvoření. V naší kůži jsou čtyři typy mechanoreceptorů, které umožňují našemu mozku vnímat dotek. Tři z nich rozpoznávají základní smyslové vjemy, jako je tlak nebo protahování. Čtvrtý, obzvláště citlivý, se nazývá pacientovo tělo.

Tyto částice rozpoznávají vibrace. Na rozdíl od jiných mechanoreceptorů jsou rychle přetíženy přímým kontaktem s pokožkou. Jejich citlivost na vibrace vám však umožňuje dělat něco úžasného – komunikujte s nástroji, jako by byly součástí těla.

Představte si, že držíte kladivo. Když zatloukáte hřebík, z kladiva do ruky se dostanou malé vibrace. Krvinky rozlišují mezi těmito malými vibracemi, překódují je do elektrických signálů a posílají je do mozku. Tam se zpracovávají ve stejných centrech, které se používají pro signály přímo z kůže – jako by se mechanoreceptory nacházely v samotném kladivu.

Pokud hodně používáte kladivo, váš mozek si zvykne rozeznávat jeho vibrace. Pak se kladivo stane prodloužením těla.

Pacientské tělíska umožňují interakci s jinými objekty:

  • Umožní vám během jízdy cítit topografii silnice. Každé kroužení vytváří vibrace, které se přenášejí volantem do rukou.
  • Přečtěte si Braillovo písmo.
  • Rozpoznejte drsnou strukturu vlny a hladkost skleněné tabule, dokonce i skla obrazovka iPadu.

Krvinky pacienta se pravděpodobně vyvinuly, aby nám umožnily používat nástroje jako kamenné kladivo nebo šicí jehlu. Ale dnes jsou pasivně a aktivně zapojeni do fyzických zařízení.

Když upravuji závěrku na svém Leica (a zvláště když cítím malé „cvaknutí“ uvolnění závěrky), je pacientův tělísko v práci . Totéž se stane, když stisknu tlačítko pro otáčení stránek na svém Kindle a cítím příjemné kliknutí.

Jakékoli fyzicky řízené zařízení interaguje s těly pacientů a jinými mechanoreceptory. Klávesnice pro smartphony se snadno používají také proto, že při stisknutí virtuálního písmene uměle vibrují. Vědci je přizpůsobují tak, aby stisknutí tlačítka nebo tlačítka na obrazovce pociťovalo (pro krvinky, a tedy i pro mozek) přesně to samé jako dotýkat se skutečné věci.

Věda odpovědná za vypracování těchto vjemů je nazývá se haptika, jedná se o podsekci ergonomie. Společnosti jako Apple vědí, že úspěch zařízení závisí na haptice, a proto publikují podrobné pokyny pro designéry ohledně nejlepších hmatových objevů.

Například dobrá haptika by měla být pro uživatele zcela předvídatelná. Jak Apple v příručce zdůrazňuje, „pokud haptika nepůsobí pro příčinnou souvislost, může to být pro uživatele matoucí a zdát se nepřiměřené.“

Předvídatelnost umožňuje tělům a mozku zapamatovat si sled pocitů specifických pro zařízení nebo aplikaci (stejně jako fyzické tlačítko Domů vám umožňuje najít předvídatelné cesty v neznámém rozhraní). Postupem času se pevněji zakotví v mozku a posilují pocit, že aplikace nebo zařízení je rozšířením těla.

Pokud je haptika nepředvídatelná, mohou pocity zmást mozek. Pokud by kladivo pokaždé vibrovalo jinak, bylo by těžké se naučit, jak ho obratně používat. Totéž platí pro aplikaci, která s každou novou aktualizací mění své hmatové vlastnosti.

Dobrá haptika – nebo dobrý design v případě fyzických zařízení – je to, co dělá hybridní produkty tak příjemnými a úspěšnými. Prostřednictvím krvinek tato zařízení interagují přímo s mozkem pomocí tisíciletých mechanismů, které nám umožňují pracovat s nástroji.

Nedostatek haptiky také vysvětluje, proč hlasoví asistenti vytvářejí zvláštní přítomnost. Interakce s Alexou není nijak pociťována. I dítě si může vzít iPad a začít ho okamžitě používat. Ale hlasové ovládání vyžaduje praxi.

Počítačová myš existuje už tak dlouho, protože dělá ruku a prsty součástí počítače a spoléhá na stejné neurální mechanismy, které fungují po staletí. Tento vztah je obtížné reprodukovat na jakémkoli jiném vstupním zařízení – zejména na tom, které spoléhá pouze na zvuk.

Vytváření skvělých technologických produktů , vývojáři musí vědomě přicházet s hybridy, to znamená propagovat výhody digitálních produktů a zároveň se starat o základní lidskou potřebu něco uchopit, držet a dotknout se.

Malé detaily, jako kliknutí na tlačítka nebo hmatová virtuální klávesnice, se mohou zdát nepodstatné, ale interagují s něčím hlubokým, fyzickým a lidským. Správné použití hybridních interakcí je rozdíl mezi produktem dobré technologie a produktem měnícím život.

# #ui interface

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.