Kouzlo a rozmazlování: identita a webové stránky obchodu s dětským oblečením DonFason

Jak převést prvky podnikové identity do webového designu, aby se nic neztratilo.

Rozvíjet identitu značky, která se zabývá dětské zboží je jednodušší a obtížnější než u projektů pro „dospělé“. Na jedné straně máte přístup k velkému souboru dobře zavedených asociací spojených s dětstvím. Na druhou stranu ze stejného důvodu není tak snadné přijít s něčím mimořádným a nezapomenutelným.

Jednou z možností je použít postavu, jak jsme to udělali ve Free Creative při vývoji firemní identita pro internetový obchod DonFason. Ukázky a minimalistické detaily se ukázaly být pohodlným řešením jak pro fyzická média (zboží, obaly), tak pro design webových stránek.

Nápad a pojmenování

Tento projekt k nám přišel v roce 2017, kdy se země dostávala z další krize. V takové době existuje mnoho služeb zaměřených na optimalizaci nákladů a největší zájem je o projekty, které pomáhají zlepšovat kvalitu života. Naše klientka Lydia měla přesně tento nápad.

Všichni rodiče vědí, jak rychle jejich děti vyrostou a jak často jim musí kupovat nové oblečení. Pokud člověk nemá rád masový trh a snaží se oblékat děti stylem a kvalitou, čelí velmi velkým výdajům, protože zahraniční značky jsou drahé.

Lydia se vždy zajímala o módu a nakonec zjistila, že v Rusku existuje mnoho návrhářů, kteří vyrábějí neuvěřitelně stylové a zároveň cenově dostupné dětské oblečení. Dostala tedy nápad shromáždit tyto značky v jednom internetovém obchodě.

Sama pro něj vymyslela jméno a slogan – „DonFason. Svět malých lidí “, ale měla pochybnosti a chtěla si od nás objednat nové pojmenování. Odradili jsme ji, protože název plně splňoval všechna kritéria, která jsou pro mladou značku důležitá. Je snadné jej vyslovit, rychle si ho zapamatujete a také obsahoval živý charakter – samotný Donský styl.

Ilustrace

Spolu se jménem Lydia přišla s osobním obrazem značky – malým čarodějem, který je průvodcem světem pohádek, a rozhodli jsme se ho nakreslit.

Reference shromážděné klientem nám pomohly definovat hranice budoucího stylu – minimalismu a extravagance, a výsledkem je, že náš ilustrátor má magického chlapce Don Style:

Klient i my jsme se do tohoto malého muže prakticky zamilovali. Vyšel tak, jak ho autor značky viděl – tajemný, stoupající v oblacích, plný dětinsky brilantních nápadů.

V rukou drží kouzelnou hůlku – symbol zázraků, a je doprovázen jinou postavou, kterou již vymyslel náš příkaz – dešťovou kočku.

Kulaté barevné postavy na bílém pozadí umisťují postavy na pohádkovou planetu a evokují asociace s příběhem Antoina de Saint-Exuperyho „Malý princ“. A některým Don Style připomíná veselý Funtik ze sovětské karikatury.

Postava se pro značku ukázala být tak organická, že na jejím základě bylo vyvinuto logo.

“Výrobky v obchodě jsou určeny pro děti od 0 do 7 let, proto jsme se hned od začátku snažili zajistit, aby styl ilustrací a logo nevypadaly jako příliš” roztomilé “a mohly přilákat rodiče se staršími dětmi. A omezení linií a barev bylo navrženo pro publikum, které miluje neobvyklý a originální design. “

Felix Kachurenko spoluzakladatel agentury Free Creative

Colors

Dětské téma vyžadovalo jasný, energický barevný kontrast, ale chtěli jsme se vyhnout banální kombinaci modré a růžové, takže jsme pracovali s odstíny: vzali jsme nebesky modrou – světlou, infantilní, vzdušnou – a spojili jsme ji s červeno-oranžovou.

Rovněž jsme vzali v úvahu, že Don Style je internetový obchod a korporátní identita značky se bude používat offline i online. Hledali jsme proto odstíny, které by na displeji vypadaly středně jasně, aniž by při tisku ztratily svou sytost.

písma

Pro nadpisy se používá Proxima Nova – moderní geometrický sans patkové písmo, které funguje dobře jak pro tisková média, tak pro webové stránky.

Pt Mono je bráno jako sazba – bezplatná monoprostorová verze písma PT Sans, kombinující mírný konzervatismus s moderností a přizpůsobená digitálnímu prostředí.

Vybraná písma propůjčují zdrženlivost relativně frivolním ilustracím a vyvažují zářivé barevné kombinace.

design webu

Před třemi lety, kdy k nám tento projekt přišel, jsme neměli velké zkušenosti s webovým designem. Agentura se specializovala na branding, corporate identity, obalový design a zboží. Mezi klienty byla dokonce velká mezinárodní značka, ale naše práce se týkala hlavně offline vizuální komunikace.

Tentokrát byl naším klientem online obchod – projekt, který existuje především na webu. Proto jsme se rozhodli omezit na vývoj identity, značkových obalů a linek značkových suvenýrů a design webu přenést na našeho partnera – zkušené webové studio.

Bohužel zde nastal problém: koncepty stránek vytvořené partnerem na základě námi vyvinuté korporátní identity nesplnily očekávání klienta.

Designéři třetích stran nedokázali vyjádřit lehkou a bezstarostnou atmosféru „magie a shovívavosti“, která se nějakým způsobem zázračně formovala z minimalistických ilustrací, přísných písem a geometrických detailů.

Ukázalo se, že jde o obtížnou situaci: dodavatel, kterému jsme poradili, selhal, klient čekal více než dva týdny a dostal neuspokojivou práci.

Hledání jiného webového studia, jeho představení klientovi a jeho ponoření do korporátní identity bylo dlouhé a riskantní. Pak jsme se rozhodli převzít design stránek – koneckonců, nikdo neznal tento projekt lépe než my.

Abychom vykompenzovali nedostatek zkušeností, rychle jsme prošli základními informacemi o webdesignu a typografii a analyzovali jsme několik desítek malých online obchodů, abychom vyzdvihli osvědčené postupy z hlediska struktury a uživatelského rozhraní/uživatelského rozhraní .

Abychom udrželi vizuální lehkost, použili jsme rozevírací nabídky a skládací bloky.

Dobrá znalost projektu a navázaný kontakt s klientem nám umožnily rychle vytvořit koncepty stránek za 5 dní. Na jejich základě partneři z webového studia připravili designová rozvržení, vytvořili a naprogramovali web.

Výsledky

Projekt trval čtyři měsíce: vývoj korporátní identity trval měsíc a zbytek času byl věnován spuštění internetového obchodu s nakreslením všech stránek, programováním a testováním.

Bylo plánováno, že práce na staveništi nebudou trvat déle než dva měsíce, ale vzhledem k potížím s prvním konceptem, který neodpovídal očekávání klienta, bylo nutné období prodloužit.

Projekt si všimla designová komunita Behance: v srpnu 2018 byl zařazen do galerie InDesign, v dubnu 2020 – do Brands.

Ale hlavní věc je, že identita a design webových stránek, které jsme vyvinuli, sloužily klientovi beze změny po více než tři roky.

Pro nás se tento projekt stal mezníkem – poté jsme začali v agentuře aktivně rozvíjet digitální směr a vytvořili několik velkých webů. Branding a webový design existují vždy společně, a pokud jsou vyvíjeny stejnou agenturou, často zvítězí v rychlosti i kvalitě.

< p> A znovu jsme se ujistili, že nestačí, aby brandingová agentura pochopila svého klienta – musí upřímně sdílet jeho přesvědčení. Věřte v jeho projekt jako ve svůj vlastní, jinak bude obtížné dosáhnout dobrého výsledku.

V případě startupů je to obzvláště důležité. Založení společnosti je obtížná doba, kdy mnoho věcí nejde podle plánu a zakladatel téměř vždy prožívá odchylky od svého nápadu velmi emotivně.

Proto by agentura v této fázi neměla být pouhým dodavatelem, ale spíše partnerem, který porozumí myšlenkám projektu i zakladateli a nikdy ho nenechá na pokoji s nevyřešeným problémem, i když se týká jiné oblasti.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.