Komunita TikTok vytvořila krabičku pro lidi s Parkinsonovou chorobou: je snadné dostat pilulku odtud, když se vám třesou ruce

Režisér, který neuměl navrhovat, vytvořil během několika dní maketu krabičky na pilulky ve volném programu, ostatní uživatelé ji dokončili a vytiskli na 3D tiskárně.

Vyprávění The Verge.

Účet Jimmy Choi na TikToku je plný videí typických pro zkušeného sportovce: tlaky jednou rukou, lana, vážená prkna. Pokud se ale podíváte pozorně, všimnete si, že se mu před cvičením třesou ruce. Choi má Parkinsonovu chorobu, poruchu centrálního nervového systému, která vyvolává otřesy.

“Uživatelé se dívají na mé tréninky, které většina lidí nebude moci opakovat, ale často ukazuji věci, s nimiž mám v každodenním životě potíže,” říká Choi. Nemá problém zavázat si tkaničky, zapnout si košili nebo si vzít pilulku.

Zvláště obtížné jsou pilulky na třes. Jsou malé a není snadné je vzít s potřesením rukou. Na konci prosince 2020 Choi v jednom z videí ukázal, jak je pro něj těžké uchopit pilulku z krabičky na pilulky. Video se rychle stalo virálním: designéři, inženýři v TikToku byli nadšení z myšlenky vytvořit nádobu na pilulky, která by byla vhodná pro lidi s třesem nebo jinými motorickými problémy.

Video se dostalo do doporučení režisérovi Brianovi Aldridgeovi. Předtím nedělal žádný design, ale Choiho problém se ho tak dotkl, že Aldridge okamžitě začal hledat řešení.

Aldridge měl zkušenosti s grafickým designem, ale ne s 3D modelováním. Studoval bezplatný program Fusion 360 a o několik dní později publikoval TikTok, kde hovořil o krabičce na tablety s pohodlnějším designem. Jeho dno se otáčí a směřuje tablet do žlabu, odkud je snadno dosažitelný.

Aldridge neměl 3D tiskárnu, a tak začal prostřednictvím TikToku hledat někoho, kdo by obal vytiskl. Následujícího dne se uživatel probudil slavně: jeho video získalo tisíce zhlédnutí, bylo mnoho lidí, kteří chtěli vytisknout krabičku na pilulky.

Allridge se obával, že design je špatný a nebude fungovat. Částečně se to stalo: základna se neotočila, části k sobě dobře neseděly. Majitel 3D tiskárny a uživatel TikTok Anthony Sanderson však design vylepšil.

Pak se přidali další nadšenci: opravili problémy s tiskem a zajistili, aby pilulky nevypadly z kontejneru. Zatímco uživatelé pokračují v vylepšování, krabička je již použitelná a uvedená na trh.

The Verge poznamenává, že někdy jsou vývojáři tak zapálení pro pomoc lidem se zdravotním postižením, že s nimi zapomněli konzultovat. “Často se něco vytváří pro nás, ne pro nás,” říká Poppy Greenfield, konzultantka pro inkluzi v Open Style Lab. Tato nezisková organizace pomáhá s inkluzivním designem.

Ale tým, který stál za schránkou, během vývoje komunikoval s Choi, zasílal prototypy a žádal o zpětnou vazbu.

Samotný sportovec je potěšen krabičkou na pilulky od okamžiku, kdy obdržel první prototyp. S ní bylo mnohem rychlejší a psychologicky snazší si vzít pilulku. Stres příznaky Parkinsonovy nemoci zhoršuje, ale s novým obalem „obavy zmizely,“ vysvětluje Choi.

Procesní inženýr David Exler začal posílat krabičky na pilulky dalším lidem. Zorganizoval fundraisingovou kampaň TikTok na podporu Nadace Michaela Jaye Foxe (herec, který hrál Martyho McFlyho v trilogii Zpátky do budoucnosti bojuje s Parkinsonovou). Krabička na pilulky stojí 5 $ a technik převádí peníze z prodeje do fondu.

Společnost Exler již dosáhla původního cíle 50 krabiček na pilulky a chce je nadále prodávat. Inženýr dokonce koupil druhou 3D tiskárnu, aby držel krok s poptávkou, a své peníze investoval do tisku a dopravy.

Zatímco Axler, Sanderson a další pokračují v tisku krabiček na pilulky, Aldridge pracuje na patentování designu a uvedení kontejneru do sériové výroby. Plánuje veřejně zpřístupnit 3D tištěný model, aby si nevládní organizace mohly samy tisknout krabičky.

Pátá iterace designu, kterou Exler vytvořil na základě Albridgova nápadu, zůstane dostupná všem. „Patent mě ani nikomu jinému nezakazuje tisknout tento konkrétní model, měnit jej a distribuovat potřebným,“ vysvětluje Exler.

Aldridge je naštvaný, že se k němu mnozí obracejí a chtějí si vydělat peníze. Jeho cílem a cílem lidí zapojených do projektu je však dát tyto krabičky těm, jejichž životy se zlepší za nejnižší cenu.

Cena je významným faktorem pro osoby se zdravotním postižením, které často čelí „skrytá daň“: potřebné zboží je velmi drahé a není kryto pojištěním. Ale projekty komunity pomohou tento problém vyřešit, vysvětluje Poppy Greenfield.

Greenfield i Choi věří, že myšlenka na krabičku je skvělým příkladem toho, jak jsou sociální média užitečná. V případě komunitních projektů pro lidi se zdravotním postižením je podle Greenfielda „získání pozornosti pravidelných vývojářů poměrně obtížné. TikTok s tím pomáhá, přitahuje lidi díky tomu, že vše je velmi vizuální. “

Jimmy Choi si myslí, že rychlost obsahu TikTok může hrát velkou roli při řešení obecně přehlížených problémů lidí se zdravotním postižením. “Neměli byste čekat na rytíře bez strachu a výčitek, abyste nás zachránili, sami můžeme změnit svět,” říká.

V případě Choiho jeho schopnost bojovat za sebe odstartovala projekt, který trval několik dní. Tempo ho ohromilo: Choi byl zvyklý na to, že vývoj a testování Parkinsonových produktů obvykle trvá roky.

Sportovec má oblíbený příběh. Před několika lety běžel maraton a zastavil se, aby si vzal pilulku. Kvůli třesu rozptýlil lék a běžci po něm šlapali. “A tak se dívám na tyto drobky a přemýšlím – co bych měl, lízat je ze země?” Choi vzpomíná. “Kdybych tehdy měl novou krabičku, nestalo by se to.”

# #tiktok zařízení

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.