Kdo vede show v designu UX/UI: jak IT giganti ovlivňují vznik trendů v roce 2021

Náš svět a všechny události v něm probíhající, na vysoké úrovni, ovlivňují rozvoj technologie. Jsou hlavním hnacím motorem vývoje designového průmyslu UX/UI. O nových trendech, které k nám přišly z IT průmyslu a základních principech designu UX/UI, jsme si povídali s Alexandrem Artsvunim, facebookovým designérem a řečníkem uzavřeného workshopu v rámci profese UX/UI designér vzdělávací platformy Skillbox.

Ovladače trendů designu UX/UI

Vývoj trendů a klíčových událostí v moderních rozhraních a v digitálních produktech je spojen se zlepšováním technologií. Ten diktuje rozhraní i produkty. Dříve hlavní trendy určovaly operační systémy macOS a Windows, ale nyní jsou hlavními motory operační systémy mobilních aplikací iOS a Android. Většina vizuálních a funkčních trendů pochází z práce designérů v Apple a Google. Jejich cyklický charakter je spojen s každoročními aktualizacemi operačních systémů, které zavádějí a konsolidují nové vizuální a funkční vzorce.

Trendy designu UX/UI v roce 2021

IT trendy, které zapustily kořeny v průmyslu v posledních letech.

  • 3D

Mezi velkými společnostmi probíhá boj o novou platformu, která je spojena s virtuálním světem, konkrétně IR a VR. Existuje dokonce druh soutěže: kdo jako první vytvoří dobré IR řešení. Kvůli tomu se nyní návrháři, kteří masově kreslili plochá rozhraní, začínají učit 3D. Například Facebook a Apple v současné době vyvíjejí 3D operační systémy, a proto roste poptávka po specialistech na 3D rozhraní a 3D operační systémy.

  • Použitelnost

Dalším trendem, který přeroste v princip designu, je přístupnost neboli jinak použitelnost. Společnosti jako Apple nyní začínají vytvářet produkty a rozhraní, která fungují stejně na všech zařízeních. Ruský segment nijak nezaostává, například moderní superappa Tinkoff, Sber, Delivery club a další velké společnosti jsou navrženy pro nejjednodušší a nejpohodlnější přístup ke všem poskytovaným službám. Tyto trendy ovlivňují způsob, jakým návrháři kreslí rozhraní: používají dynamická písma, správně aplikují barvy. To zase ovlivňuje značku společnosti.

  • Podniková písma

Většina dnešních produktů velkých společností přestává používat systémová písma a pracuje s typografy na vývoji značkových. Předtím v podstatě každý používal písma Google – jsou skvělá, univerzální, praktická a hlavně fungovala. V současné době všechny moderní produkty vyvíjejí zajímavější řešení písem, která v této věci soutěží. Například všechna písma na trendy online platformě Farfetch jsou navržena s typografy. Když mluvíme o technologických společnostech, Facebook, Google, Airbnb, Dropbox – každý přední produkt dnes používá vlastní písma. Velké tvůrce trendů následují malé společnosti. Více o aktuálních postupech práce s písmeny se můžete dozvědět od cvičícího návrháře typů, spoluzakladatele studia typu CSTM Fonts a type.t typ store, Ilya Ruderman, který vystoupí 3. – 4. Září v designu OFFF Moskva a festival digitálního umění.

Právě tyto trendy v současné době získávají na popularitě a budou v designu UX/UI dlouhodobě přesně fixovány.

Základní principy návrhu UX/UI

Trendy se neustále mění a designéři jsou více pravděpodobně je spojí s vizuální částí, nikoli s potravinami. To znamená, že když se zeptáte na trendy v oblasti designu, vybaví se vám vizuální řešení. Co se nemění, jsou základní principy návrhu. Chtěl bych zdůraznit následující dva principy.

  • Design a funkce zůstávají pro všechny stránky a produkty stejné.

Nejoblíbenější aplikace a weby byly obvykle vytvořeny na základě podobných vzorů pro uživatelská rozhraní napříč různými zdroji. Například umístění tlačítek na vhodném a konkrétním místě nebo způsob, jakým systémy nabídek „plynou“. Uživatel již podobné stránky zná, a tak se rychle zaměřuje na podobné nové stránky.

  • Princip čisté hierarchie: Zjevné, důležité, možné.

V rozhraní je snadné zvýraznit prioritní, sekundární a další prvky. V ideálním případě bude na obrazovce pouze jeden „zřejmý“ objekt a ostatní prvky s ním nebudou v rozporu.

Efektivní způsoby, jak dosáhnout tohoto principu:

– Použití prostoru k vytvoření hierarchie;

– strukturovaný systém písem a barev;

– snížení vizuálního šumu na minimum.

Když se podíváte na moderní aplikace, málo lidí zkuste vytvořit přesycená rozhraní driblingu. Místo toho se designéři snaží řídit více klasickými principy grafického designu a ve skutečnosti tento princip přímo navazuje na zákony vnímání popsané v Gestaltových zásadách neboli „Gestaltských principech“. Toto jsou zákony lidského vnímání, které popisují, jak lidé seskupují podobné prvky, rozpoznávají vzory a zjednodušují složité obrazy, když vnímáme objekty. Dodnes designéři používají tyto principy, odvozené před více než 100 lety, k organizování obsahu na webových stránkách a jiných rozhraních tak, aby byl esteticky příjemný a snadno pochopitelný.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.