Jméno značky. Potřebujeme plán

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení se název společnosti nerovná jménu dítěte. I když je společnost vaším oblíbeným duchovním dítětem. Dítěti lze říkat jedno nebo druhé jméno jednoduše proto, že se vám líbí způsob, jakým to zní, protože to bylo jméno vaší milované babičky nebo na počest jeho slavného otce. Ale pojmenovat značku jednoduše proto, že se vám to slovo líbí nebo se vám líbí vaše babička, je extrémně ukvapené.

Dítě dostává jméno, aniž by dosud mělo informace o své povaze a vyhlídkách. A i když předstíraně pojmenujete dědice Lea, není faktem, že v budoucnu nebude domestikován drahou Lyovushkou. Ale se značkou je všechno jinak. Zde je možné a nutné studovat, analyzovat, počítat a předvídat. Přesněji řečeno:

 • prozkoumejte zájmy a životní styl publika,

 • vyjádřete postřehy,
 • zvýrazněte základní hodnoty Společnosti a hlavních vlastností,
 • přijít s nápadem.

Obecně vytvořte platformu a strategii a teprve poté JMÉNO.

Předpokládejme, že se rozhodnete vstoupit na místní trh s plastovými okny, kde se samozřejmě všechny názvy týkají plastových oken. Budete se moci odlišit od konkurence tím, že si budete říkat PiterPolymerOkno? Nemyslím si to. Můžete říci, že vyniknete v něčem jiném. Možná. Ale proč si nechat ujít takový zjevně efektivní nástroj, jako jsou oni ?!

Ale co když vstoupíte na trh s radikálně odlišným názvem než je oborové pojmenování? Dobře, ale toto je riziko – riziko nepochopení a nepochopení publikem. Do jaké míry je toto riziko oprávněné a jakým směrem se odchýlit od obecného vektoru, lze pochopit až po auditu a vývoji platformy.

Tady je Nike. Pojmenována po bohyni vítězství. Slogan Just do it funguje na podporu této myšlenky. Jméno a slogan dokonale zapadají do strategie vůdce, bojovníka a vítěze. Společnost na trhu i klient v tělocvičně. Spotřebitel sportovních a fitness produktů se spojuje s obrazem válečníka, dobyvatele a dobyvatele. Získání motivace je nezbytné, pokud jde o sílu a vytrvalost. Nemyslím si, že by stálo za to mluvit o tom, jak dobře funguje název Nike a umístění značky ve spojení.

Nebo pojďme případ agentury OTVETDESIGN Lecar.

V rámci vytvoření značky univerzálních dílů a příslušenství jsme odhalili pohled: auta, stejně jako lidé, potřebují lékaře. A značka klienta je jako lékař-inženýr: ošetřuje auto, pomáhá diagnostikovat a opravit jakoukoli poruchu. Po vytvoření této strategie se zrodilo jméno, které 100% odráží myšlenku. Ve skutečnosti jde o francouzsko-anglickou verzi slova „auto“: francouzský článek LE plus anglické CAR a téměř to zní jako „lékař“.

Pokud se dříve, než začnete přicházet se jménem, ​​rozhodnete pro platformu a strategii, okamžitě pochopíte:

 • v jakém jazyce se má volat;
 • jaká by měla být orientace stylu;
 • jaké obrázky se mají „kreslit“ a jaké asociace, kterým je třeba se vyhnout;
 • jaké významy je třeba zohlednit;

 • zda registrovat jméno, pokud ano, ve kterých třídách;
 • zda je či není potřeba do-word a který (slogan, nadpisy, deskriptor)

  a tak dále.

A konečně jména, která nebudou fungovat ani s platformou (hackované sémantické nesmysly jako „World of chladničky “a„ Tricotazhopt “v zásadě nebere v úvahu).

– Zkratky písmen (zejména v ruštině). Co se skrývá za LDKS nebo RIN, ví jen ten, kdo to vynalezl. Výjimkou je případ, kdy je zkratka slovem, ve kterém jsou „sešita“ počáteční písmena významů důležitých pro společnost a někdy i samotný slogan (pak je zpravidla dešifrován v deskriptoru). Dobrým příkladem je stavební společnost PIK (First Mortgage Company).

– Zkratky z počátečních částí slov jako „Stroyzhilserv“. I když je význam jasný, nelze si ho pamatovat: 1) nejprve si ho musíte přečíst, 2) oddělit jej v paměti od řady podobných, 3) vyslovit. Dráždí. Potřebujete to?

– Příliš obecné pojmy, které používají všichni a různé. Jako „Coast“, „Vanguard“ a další. Zaprvé si nebudou pamatovat, zadruhé se nebudou „zamilovat“, protože není nic za nic – příliš nenápadné a za třetí, budou problémy s registrací.

– Slova, která byla na konci nahradil písmeno, které je přeměnilo na neologismus a učinilo je jedinečnými. Toto „podhodnocení“ vypadá jako překlep. Například „Krad“ (buď jeřáb, nebo ukradený) nebo „Teleco“ (někdo byl příliš líný na to, aby úplně napsal „telecom“?).

– Dlouhé a obtížně zapamatovatelné fráze. Publikum je stejně odstřihne, a možná ne tím nejobjektivnějším způsobem. Nechte to na sloganu. Příklad toho, jak dlouhá skončila krátkým: pekárny „Lidé milují chléb“ ➔ „Lidé milují“.

Proto když klient řekne, že potřebuje jen jméno, řekneme, že jen jméno je vůbec není snadné. Jméno je plnohodnotný nástroj značky, který v dovedných rukou as kompetentním přístupem může zvýšit společnost na vytoužené výšky.

Copywriter OTVETDESIGN

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.