Jaký je rozdíl mezi logy pro 1 milion a 1 000 rublů a kdy má smysl platit více?

Cena v designu odporuje logice. A to lze jasně vidět zejména na ceně log: nelze si být jisti, že dílo v hodnotě milionů rublů bude úspěšnější než volné kreslení na ubrousek. A co by pak měl být zákazník ? Můžete očekávat dobrý výsledek zaplacením n-té částky? A co to je, adekvátní částka za logo?

Všechny tyto otázky jsem položil mým kolegům z designového oddělení Decision Pro.

Co je to skvělé logo?

„Pokud se vám logo líbí, je skvělé. Pokud se vám nelíbí, pak ne cool “, – toto je krátká verze našeho kreativního ředitele Olega Treťjakova.

Pokud se vám logo líbí, pak je skvělé. Pokud se vám nelíbí, pak není v pohodě.

Oleg Treťjakov

Kreativní ředitel rozhodnutí Pro

Ten dlouhý zní takto. Každý má svá vlastní kritéria kvality a mění se v závislosti na okolních faktorech a náladě. Z univerzálního lze podle Olega vyčlenit legendu, myšlenku, rovnováhu, estetiku a emocionalitu.

Loga, která se Olegovi líbí:

Loga, která se Michaelovi líbí:

< img src = "/wp-content/uploads/d307e7a641c81cd9b59a378faec2c176.jpg" /> >Kreativní návrhářka Irina Puras přidává další důležité vysvětlení: „V logu za milion dolarů je vždy značka,“ říká. – Žádné písmo nikdy nebude tak emotivní jako znamení. Podle toho má cool logo znak, který chytí, je zajímavé se na něj podívat, má nápad – nejčastěji metafora vytvořená ve spojení dvou definic nebo hodnot značky. Skvělá značka má stejně atraktivní písmo. “

Loga Irině se líbí:

Dělám umění a „Líbí se – nelíbí se“ je ovlivněno vlastním vkusem a módou, trendy aktuálního období. Pro úspěšné logo musí hvězdy konvergovat.

Kolik stojí logo a jak se formuje jeho hodnota?

Vzhledem k tomu, že loga jsou věcí vkusu a štěstí, má smysl platit draho? Kolik stojí logo?

“Má smysl platit více, pokud například znáte práci tohoto designéra, důvěřujete jeho vkusu, máte rádi všechno, co dělá – stále to dává naději, že se vám bude práce líbit,” vysvětluje Irina. „Nebo kolem designéra existuje velké informační pole a díky tomu lze propagovat vaši značku.“

Michail říká, že náklady na logo se tvoří z času stráveného na jeho vytvoření, kvalifikace týmu, hloubky výzkumu komunikačního prostředí a konkurence, vypracování integrace loga do komunikace.

Oleg vysvětluje, co od umělce může očekávat, v závislosti na ceně, kterou dává zákazníkovi:

  • 1,5–3 tisíc rublů – vezměte si, co dělají. Možná budete muset znovu zaplatit za novou sadu. Nízká motivace. Dopravník.
  • 15–25 tisíc rublů – varianty loga a fáze revize se již objevují. Jaké štěstí.
  • 80–150 tisíc rublů – bude dobrá prezentace s popisem myšlenek. Nápady fungovaly. Tým tří až pěti specialistů. Výsledek je docela uspokojivý. Spolehlivý. Kompromis.

  • Od 500 tisíc rublů do 1,5 milionu – známá agentura. Vysoce kvalitní vývoj s analýzou a zdůvodněním. V tomto případě se klient již bude muset do procesu zapojit, protože „prostě se mi to nelíbí“ není vážný argument. Profesionálně. Předvídatelný. Nemůžete se hádat.
  • 7 milionů a více Je velmi slavná agentura. Výkonné zpracování, vývoj strategie, testy s fokusními skupinami atd. Jedná se o zapojení klienta do zajímavého vývojového procesu. Prezentace a briefingy, možná i s výletem na Tenerife. Jedná se o zapojení a příležitost nasměrovat slavné třídní odborníky. Pro některé je to důležitější než samotné logo. “

Jako příklad nákladné práce uvádí Oleg rebranding loga Pepsi za 1 milion dolarů v roce 2009: „Logo Pepsi se svou ikonickou kombinací barev a jasných linií existuje od roku 1940 a je považováno za jedno z nejznámějších log ve světě. V roce 2009 prošlo logo minimalistickým rebrandingem a jeho hlavní prvky získaly tvar úsměvu – pokus o vytvoření image přátelské a přístupné značky, která oslovuje spotřebitele po celém světě. Stojí za zmínku, že milion dolarů byl vyplacen pouze za konstrukční práce, které trvaly pět měsíců. Mohu říci, že je to drahé? Kdo si to objednal a kdo to provedl – dobře. Chceme to také! “

Zkušenosti ukazují, že přemrštěné ceny přestávají ovlivňovat kvalitu designu loga kolem 500–800 tisíc rublů.

Michail Tsibulin Art Director of Decision Pro

Náklady na práci tedy do značné míry vycházejí z nákladů na obsluhu klienta. Místní studio nebo velký síťový gigant tráví stejné množství času přímo na samotných projekčních pracích. Dále přichází těžké dělostřelectvo – manažeři a kreativní ředitelé, kteří musí práci představit, zdůvodnit a prodat. Vy rozhodujete, zda jste ochotni za další zvonky a píšťalky zaplatit, nebo ne.

A dále. Spotřebitel nevnímá loga samostatně, vnímá značky. Velké společnosti, protože jsou úspěšné a znají samy sebe, mají většinou úspěšná loga. Nepamatuji si nuance Coca-coly, Nike, Mercedesu, ale jsou mi vždy před očima. Úspěšné logo značky je, když se značka a její styl objeví současně a neoddělitelně v mysli spotřebitele. Logo je proto důležitou součástí marketingové komunikace, ale zdaleka není jediné a není hlavní.

Řekněme, že jste hlavou malé banky. Jakou cenovku loga byste považovali za vhodnou? Až 5 tisíc rublů. Až 25 tisíc rublů. Až 150 tisíc rublů. Ne více než půl milionu rublů. Několik milionů rublů. To jsou jen plýtvání penězi, nechte to nakreslit interním návrhářem. Zobrazit výsledky Hlasovat Hlasovat

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.