Jak vybudovat portfolio pro začínající studio nebo designéra: povídání o pracovních metodách

Na trhu se neustále objevují nováčci. Nezávislí pracovníci se scházejí v kreativních týmech, ti v malých studiích, která rostou a mění se v agentury. Aby se aspirující designér stal součástí tohoto hnutí, musí předvést dovednosti prostřednictvím portfolia. V tomto článku vám ukážeme, jak jej efektivně a eticky vybudovat.

objednávky, potřebujete portfolio – to se ukáže začarovaný kruh. Ale můžete se z toho dostat, pokud budete postupovat podle rad uvedených v článku.

Tip č. 1. Vytvořte své první projekty zdarma

Nejběžnějším způsobem budování portfolia je nabídnout někomu službu zdarma nebo za cenu. Malé firmy a startupy mají zpravidla takovou potřebu. Najděte takovou společnost a dohodněte se s ní na vytvoření produktu, který potřebují: logo, video, web.

Je důležité si uvědomit, že vaším úkolem je dělat to dobře a šetřit čas a úsilí. Měli byste investovat do projektu, jako kdyby rozpočet na něj byl 10krát větší, než si dokážete představit. Stále nebudete vydělávat významné peníze, a pokud dosáhnete skvělého výsledku, opravdu to posílí vaše portfolio. Nezapomeňte se na břehu dohodnout, že byste chtěli toto dílo zařadit do svého portfolia a souhlas klienta zaznamenat písemně, alespoň e-mailem. Abyste neseděli na krku, předem si promluvte o tom, jaký seznam prací děláte a za jakých podmínek.

Existuje mnoho neziskových organizací a charitativních nadací, které nemají peníze na utrácení za marketing. Pokud nabízíte své služby, určitě někdo bude souhlasit. Je to dobrý začátek vaší kariéry, protože sociální organizace potřebují aktivitu a vy potřebujete portfolio.

Tip č. 2. Použijte ve svém portfoliu studijní dokumenty

Mnoho designérů nyní vstupuje do profese prostřednictvím online univerzit. Kromě získaných dovedností a osvědčení o školení se na těchto kurzech provádí mnoho vzdělávacích projektů a na jejich základě se tvoří primární portfolio. Pokud získáváte klasičtější vzdělání v oblasti designu, můžete být aktivní na univerzitě.

I když tato specializace není kreativní, vzdělávací instituce má noviny, časopis a kanál, který provozuje studenti. Je pravda, že v takových projektech musíte být při jejich tvorbě předem selektivní a kreativní: může se ukázat, že díla podobná té vaší budou v portfoliu stovek začínajících designérů. Zkuste se také zaměřit na jednu specializaci, aby to nemělo pocit, že to děláte málo.

Tip č. 3. Účastněte se výzev a soutěží

V designérské komunitě existují různé soutěže, maratony a flash moby, které pravidelně zahrnují tvorbu děl. Každoroční výzva Inktober je mezi ilustrátory oblíbená. Během října musíte denně kreslit inkoustem a inkoustem a na konci měsíce publikovat sérii 31 děl pod příslušným hashtagem na jakékoli sociální síti.

Maratony také pořádají designérská studia, čímž se zblízka dívají na talentované specialisty. Umělci, návrháři, kameramani spouští na svých stránkách v sociálních sítích výzvy. Hledejte soutěže, které vám vyhovují, nebo si založte vlastní: vymyslete hashtag a pozvěte své přátele. Chcete -li držet krok se všemi událostmi, najděte si tematické telegramové kanály, skupiny na Facebooku, účty Instagram a další sociální sítě a přihlaste se k jejich odběru. Staňte se součástí davu a snažte se v něm vyniknout.

Reklama na vc.ru Zakázat reklamu

Také návrháři mají možnost prokázat se na konkurenčním základě: například pomocí platformy GoDesigner. Tam úkol vykonává za určitou sazbu obrovské množství účinkujících a zákazník si ze všech vybere jednoho a nadále s ním spolupracuje. A pokud nechcete soutěžit o klienta, ale o ocenění, pak můžete pravidelně sledovat různé sbírky ruských nebo mezinárodních soutěží a ocenění pro různá průmyslová odvětví.

Tip č. 4. Lepší logo kavárny než vstupní stránka SpaceX

Portfolio někdy obsahuje případy, do kterých se studenti zapojují. Někdo se zabývá projekty autorských práv: ilustrátoři navrhují knihy, kameramani točí klipy, celovečerní videa. Někdo vytváří věrohodné projekty: web určitého internetového obchodu, kavárny, holičství. Je lepší vzít fiktivní značky. Pokud vytvoříte vstupní stránku pro Apple a zveřejníte portfolio, nebude to bráno vážně, bude to vyvolávat úsměv vašich kolegů a potenciálních zákazníků a může to vyvolávat stížnosti společnosti.

Také rozumně zhodnoťte svoji úroveň, pokud přijmete koncept pro populární značku, nemělo by to vypadat o nic hůř, než to, co společnost ve skutečnosti dělá. Je nepravděpodobné, že by mladý ateliér nebo junior designér okamžitě začal spolupracovat s významnými značkami. Kavárna se snídaní se s větší pravděpodobností uchází o projekt a bude dobré, když bude v portfoliu podobný projekt, byť fiktivní. Zkuste vytvořit portfolio pro své první potenciální klienty-malé nebo střední firmy.

Rada číslo 5. Na množství nezáleží: ukažte nejlepší práci a postup při jejím vytváření

Nezobrazujte mnoho případů stejného typu, dejte do svého portfolia pár dobrých promyšlených prací. Názor klienta je založen na dojmech z několika projektů, které upoutaly pozornost stovek podobných přístupů.

Když máte malé portfolio a právě začínáte svou kariéru, je důležité ukázat nejen konečný výsledek, rozložení konečného produktu. Můžete případ podrobně popsat, ukázat postup, jak byla práce strukturována, nastínit tok myšlenek a přivést ho ke konečnému výsledku. Čím více informací o případu uvedete, tím kvalitativnější závěry může potenciální klient nebo zaměstnavatel vyvodit. Zobrazit koncepty, scénáře, prototypy, možnosti stylů a konečné návrhy; fáze úprav, korekce barev a hotové video. To přidá hodnotu k odvedené práci a vybuduje důvěru.

Recently Nedávno jsme popsali případ pro vývoj loga a firemní identity pro coworkingový prostor. Projekty můžete prezentovat v podobné struktuře.

Tip č. 6. Kolektivní a soukromé portfolio: další zdroje projektů

Pokud jste již někde pracovali, požádejte o povolení publikovat projekty nebo jejich části s uvedením práce, kterou jste odvedli. Zkontrolujte, zda práce není zatížena NDA a dalšími podmínkami. Můžete být uvedeni v již publikovaných projektech na Behance, nebo vám mohou pomoci vybudovat osobní portfolio děl, na kterých jste se podíleli. Pokud se rozhodnete otevřít studio, které se shromáždilo od několika kreativních lidí, souhlaste v počáteční fázi: zatímco studio nemá případy, osobní práce každého z účastníků bude součástí portfolia studia.

👉 Už jsme psali o trhu marketingových služeb, rozdílech mezi designovými studii a značkovými agenturami. Doporučujeme vám porozumět specifikám společností, abyste s nimi mohli efektivně navazovat další spolupráci.

Tip č. 7. Rogue, nekradni: co bys neměl dělat

Pokud kradeš, počkej, až si pro tebe někdo přijde. A pokud vám bylo portfolio ukradeno, pak nezůstávejte nečinní, legislativa a veřejné mínění jsou na vaší straně. Byznys není postaven na krádeži. Nelze replikovat ukradená umělecká díla se stejnou kreativitou a stylem za nízké ceny. Pokud je portfolio ateliéru velmi různorodé, díla se liší úrovní a designéři nemohou potvrdit autorství projektů, je to důvod být ostražitý a nespolupracovat s takovým studiem.

Nedávno jsme narazili na studiové stránky s velmi nízkými, dokonce až směšnými cenami. Ve svém portfoliu měli tři naše projekty se zahraničními ochrannými známkami. Byly to staré práce, které jsme dělali před několika lety, a pro nás už neměly velkou hodnotu pro portfolio, ale rozhodli jsme se jednat s bezohlednou společností. V budoucích článcích se budeme podrobněji zabývat tím, jak jsme se vypořádali s porušovateli autorských práv.

Uvedení: Tipy k budování portfolia

1. Nabídka služeb zdarma nebo za cenu … Klienty byste měli hledat mezi malými podniky, neziskovými organizacemi nebo prostřednictvím známých.

2. Musíte dát svou duši do práce . Pečlivě pracujte na svých prvních projektech, i když nedostanou zaplaceno. Tyto práce se stanou tváří vašeho portfolia a přilákají budoucí klienty.

3. Můžete přijímat objednávky, které jsou o něco obtížnější, než můžete zvládnout , abyste získali zkušenosti rychleji.

4. Zúčastněte se online kurzů, zúčastněte se kreativního flash mobu … Během studia vzniká velké množství prací, které demonstrují vaše techniky, přístupy a nápady.

5. Sbírejte nejen komerční, ale i kreativní portfolio . Můžete vytvářet komiksy a náčrty videí a také weby pro fiktivní značky, které by ve skutečnosti mohly existovat.

6. Úroveň fiktivního projektu musí odpovídat úrovni autora nebo studia . Na začátku cesty neparodujte bankovní stránku, je lepší vytvořit web pro pekárnu.

7. Ne kvantita, ale kvalita . Spolupráce s vámi se rozhoduje na základě několika nezapomenutelných projektů v portfoliu.

8. Když máte malé portfolio, je důležité ukázat nejen konečný výsledek, ale také postup . Ukažte své návrhy, rozvržení, ukáže to váš přístup k práci.

9. Nekradněte své portfolio . Nebudete moci přesně opakovat práci někoho jiného a jednoho dne budete odhaleni.

# design loga # portfolio # freelance # design # návrháři

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.