Jak úspěšně dodat design zákazníkovi v roce 2021

Příběhy mého „úspěchu“ ve zbavování peněz a času, stejně jako podrobného průvodce, jak pracovat se zákazníkem na designu a neshromáždit všechny možné hrábě.

Takže jste dostali vynikající objednávka, zákazník vypadá úžasně adekvátní (neposílá ani 5 hlasových zpráv za minutu), rozumíte tomu, jak rychle splnit objednávku, a dokonce jste zjistili, kam utratit peníze … Po chvíli se však něco pokazilo. ..

1. Zjevné – uzavřít smlouvu a přijímat peníze po částech

Bez smlouvy se téměř vždy mýlíte. Vaše slova budou zneužita a zbývající peníze, pokud nevyužijete 100% zálohu, téměř nikdy nedostanete. Mimochodem, i když je přijata záloha, zákazník má vždy šanci požádat o „bezdůvodné obohacení“ a několik dalších vtipných článků, a pak budete muset prokázat, že peníze nebyly obdrženy náhodou, že jste udělal veškerou práci atd.

Vypracování smlouvy je poměrně jednoduché – kontaktujte levného právníka nebo si vezměte šablony studia a použijte je k sestavení výsledku. Můžete pracovat jménem samostatně výdělečně činné osoby, samostatného podnikatele nebo prostřednictvím zabezpečené transakce nějaké směnárny.

Je lepší práci předat a přijmout platbu po částech, například: 20% za krátký, 30% pro prototyp, 15% pro konečný koncept hlavní, 35% po složení zůstatku. Po předání části díla nezapomeňte podepsat akceptační certifikát.

2. Nenápadné – zapište si všechny dialogy

Jednou smlouva nestačila. Zákazník téměř měsíc pod různými záminkami trval na tom, abych mu poskytl 3 návrhy všech stránek (!) Místo jednoho, i když v telefonickém dialogu byly diskutovány pouze 3 koncepty. Ztráce nervů a času by se dalo vyhnout, kdybych poté zaznamenal všechny dialogy, které vám doporučuji.

Při setkání se zákazníkem stačí sledujte jazyk a dokončete výsledky schůzky, ujistěte se, že jste si rozuměli správně 🙂 Pamatujte, že pokud je člověk na druhé straně špatně zběhlý v designu, pravděpodobně pochopí všechno špatně.

3 . Je zřejmé – vyplňte a schvalte krátký

Jak se ukázalo, mnoho kolegů, zejména v oblasti jednoduchých služeb, stále stručně informuje klienta telefonicky nebo prostřednictvím korespondence, neposkytne klientovi finální verzi instrukce, „podepsanou“, a zahájí práci. Často to končí fatálně – zákazník je nespokojený, nedostanete zbytek prostředků, práce nikam nevede. Závěr je jednoduchý: provedli jsme rozhovor se zákazníkem – vypracovali jsme brief, dostali jsme konečné „ano“, zálohu – a teprve poté začněte jednat.

Pokud brief nebyl dokončen, je lepší nezačat pracovat.

4 Není to zřejmé – instrukce téměř vždy nestačí.

Stručný přehled je dobrým začátkem. Kromě stručného popisu designu webu v dobrém smyslu potřebujete:

 • Reference, příklady toho, co se vám líbí nebo nelíbí, a co je nejdůležitější – proč! Alespoň 2-3 příklady pro každou část. Překvapivě to ne každý má ve svých kalhotkách.
 • Prototypy a CJM, pokud ne vy.
 • Cílem vytvoření webu je co nejblíže konkurenci.
 • < li>Styl/návrhy stylů, pro stejné weby můžete pojmenovat alespoň 12 stylů, ze kterých si zákazník může vybrat.

 • Návrhy písem a ilustrací.
 • Statistická data – metriky, Analytics, další statistické systémy.
 • Jakékoli další otázky, které byste chtěli objasnit.

Pokud na vaši žádost v době uvedené v dialogu zákazník odmítne poskytnout příklady, další informace, opět je lepší nezačínat . S vysokou mírou pravděpodobnosti se budete dlouho snažit uhodnout, co má na mysli, a nejspíš to neuhodnete. Frustrace, promarněný čas, minus peníze – potřebujete to?

Při získávání odpovědí na otázky můžete pochopit, že cíle zákazníka, mírně řečeno, jsou nereálné. Co je podle mého názoru pochopitelné.

5. Je zřejmé – diskutujte o tom, jak předáte rozvržení

Vícekrát mě zákazník modrým okem informoval, že potřeboval pouze design, měl návrháře rozvržení, i když ve skutečnosti chtěl web Tilda. Ukázalo se to nějak v procesu a bylo nesmírně nepohodlné odmítnout provedení po dokončení 70% projektu.

Někdy se ukázalo, že Návrhář rozvržení Zákazníka byl zvyklý pracovat s Photoshopem, na obr. Pro něj všechno nebylo správné a „prosím, upravte rozvržení v pořádku“. Určete, jak předáte rozvržení, abyste nenarazili na konflikt nebo jinou příležitost.

Nejčastěji používaným nástrojem v mé praxi je Figma, méně často narazím na Photoshop/Sketch a včera jsem dostal žádost o návrh v InvisionApp, udělám;)

6. Není zřejmé – projednejte pravidla dodání, velikosti rozvržení, dostupnost návrháře rozvržení a programátora u zákazníka

Možná je to téma pro holivar, ale myslím to takto: navzdory skutečnosti, že se osobně zabývám pouze UX a designem, je pro mě důležité, aby vyšel slušný web, a ne buggy, něco, co nelze použít. Aby projekt nezůstal „na poličce“, protože jej zákazník nemohl dokončit až do konce pomocí externích dodavatelů.

Proto:

 • Stojí za to jasně pochopit, kdo bude v budoucnu dělat rozvržení/vývoj, jaké má schopnosti atd. S jakými velikostmi rozvržení je zvyklý pracovat (například 320 pro mobily, 768 pro tablety, 1140 pro stolní počítače atd.), Velikost mřížky atd.
 • Nezaškodilo by to zkontrolovat návrháře rozvržení, podívejte se na adaptaci jeho práce.
 • Ukažte jednomu ze svých rozvržení návrháři rozvržení a objasněte: pokud má nějaké dotazy.
 • Je vhodné mít své rozvržení po ruce designér, který, pokud se něco stane, bude schopen opravit rozvržení zákazníka nebo dát hotové rozvržení k vložení.

Pokud se ukáže, že web je pokřivený, nebudete moci ukázat odkaz na něj ostatním zákazníkům a je nepravděpodobné, že se k vám vrátí pro další web.

7. Je zřejmé – připravte rozvržení pro rozvržení

Je to jednoduché – vše umístěte na police, aby byl návrhář rozvržení pohodlný. O Habré je o tom dobrý článek. https://habr.com/ru/post/463061/

8. Není zřejmé – uveďte podrobný TOR pro písma, animace, nabídněte pomoc při kontrole výsledku

Pokud je projekt složitější než 3 obrazovky statického obsahu, bude mít návrhář rozvržení nejčastěji otázky. Projít si svou lenost a udělat technické zadání pro návrháře rozvržení se snímky obrazovky za půl hodiny – nebudete se muset v budoucnu rozptylovat různými dialogy.

Za mnoho let práce jsem nepotkal jediného „soukromého“ designéra, který by spolu se svou prací poslal podrobnou technickou specifikaci a zdá se mi, že jde o zjevné opomenutí. Vyberte si: buď okamžitě strávte půl hodiny, nebo budete trháni další týden nebo dva nebo tři .

Když přemýšlím o výsledku, vždy nabídnu pomoc při kontrole konečného rozvržení. Někdy se to vyučuje jako samostatná služba, někdy je to zahrnuto v ceně návrhu, záleží to na velikosti webu.

I když zákazník nemůže zaplatit za šek, je pro mě snazší strávit 15 minut, zkontrolovat ve Windows/iOS/Android, zapsat úpravy na desku Google a tímto se zříkám odpovědnosti za výsledek. To znamená, že jsem udělal vše, co jsem mohl, abych zajistil, že zákazník obdržel kvalitní produkt.

Místo výsledku

Nezapomeňte, že vy jako designér plníte obchodní cíle společnosti Zákazník a nekreslete obrázky. Pokuste se zjistit cíle a rysy projektu, pomozte zákazníkovi přivést úkoly k výsledku a pak vám bude fungovat slovo z úst. To opět ušetří čas při hledání nových zákazníků.

“Co když si zákazník sedí na krku?” – ptáte se. Skutečnost, že vám zákazník seděl na krku, znamená pouze to, že jste ho neopustili, ignorovali jste znaky „levnější, rychlejší, včera pracujeme bez smlouvy, nemám čas na technické zadání“ a další. Pokud pochopíte, že vás v průběhu práce použijí jako kozu sidora, vraťte peníze na jeviště a ukončete smlouvu. Spolupracujte s těmi, kterým chcete pomoci a kteří jsou připraveni za tuto pomoc důstojně zaplatit.

Lena byla s vámi, neříkám se sbohem;)

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.