Jak si vybrat designéra a komunikovat s ním?

Dobrý den! Při psaní jednoho článku na téma designu jsem přišel s nápadem shromáždit doporučení pro výběr designéra a komunikaci s ním. Stručně řečeno, doporučení jsou následující:

 1. Vyberte si zodpovědně návrháře.
 2. Než přejdete k návrháři, rozhodněte se pro jméno.
 3. Zkontrolovat ukázky práce designéra a jejího stylu.
 4. Na počtu prací nezáleží.
 5. Nedívejte se na krásu a počet efektů v prezentacích, ale na kontext dokončeného úkol.
 6. Nepracujte s designéry, kteří mluví o prodeji designu.
 7. Nepracujte s designéry se slabou vůlí.
 8. Vypněte v sobě tvůrce.
 9. Uzavřete smlouvu s designérem.
 10. Neukládejte nereálné podmínky.
 11. Zaznamenejte si všechna přání svého návrhu do přílohy smlouvy.
 12. Pokud plánujete registraci ochranné známky, dejte nám prosím vědět.
 13. Zkontrolujte jedinečnost, nikoli vkus.
 14. Zkontrolujte, zda design neporušuje práva třetích stran.

… a nyní další podrobnosti

Navzdory zjevnosti mnoha bodů se většina z nich pravidelně nedodržuje. V důsledku toho vznikají problémy s různým stupněm zanedbávání.

Není náhodou, že jsem o odpovědné volbě napsal v prvním odstavci. Nikdo vás nenutí navrhovat – děláte to za své peníze pro vaši společnost. Není proto nutné tento problém pro parádu řešit podle zásady „tak, aby byl“. Existují stovky zajímavějších způsobů, jak spálit peníze.

Pokud mluvíme o designu vaší značky, její název slouží jako výchozí bod pro vývoj celého designového systému, počínaje logem. Podle toho bude práce sklouzávat přesně, dokud se neobjeví název. Alternativním řešením tohoto problému je jít do studia, kde také dělají pojmenování. Odpovědný přístup v této fázi také určuje velký podíl na úspěchu při vyhlídce na registraci loga jako ochranné známky.

Abyste se v budoucnu vyhnuli nepříjemným překvapením, nezapomeňte se podívat na práci designéra, i když k němu dostanete doporučení. Většina návrhářů vyvíjí svůj vlastní styl, který lze tak či onak v práci vysledovat. Již v této fázi můžete získat malou představu o výsledku práce. Návrhář může být ve skutečnosti skvělý, ale vaše nápady na styling nemusí jednoduše souhlasit. V takovém případě se budete navzájem mučit.

Na počtu návrhářů nezáleží – je mnohem lepší, když existuje několik dobře propracovaných projektů, než řada děl různého stupně kvality. Současně je také důležité věnovat pozornost ne kráse designu prezentace (samozřejmě, pokud jsou všechny ostatní věci stejné, bude to výhoda), ale především kontextu kontextu úkolu v konkrétním projektu a poměr výsledku práce designéra k tomuto úkolu. To platí zejména pro návrh webů a aplikací. Vždy je důležité klást si otázky „proč?“, „Pro koho se to dělá?“ a „jak to využijí.“ Není žádným tajemstvím, že stejný Behance je plný vizuálně atraktivních projektů, které nemají nic společného se skutečnou funkčností a použitelností.

“Vyrobím prodejní design!”, “Po rebrandingu vzroste konverze o 150%!” a další mokré fantazie, laskavě připravené k zašroubování do uší naivního zákazníka. Pokud něco takového uslyšíte, raději jděte kolem, protože nic dobrého nelze očekávat, pokud jednoduše „prodáte“ služby z velmi pochybných důvodů. Design je jen jednou z desítek proměnných v procesu propagace a prodeje vašeho produktu. Zároveň jde v případě grafického designu o tak abstraktní kategorii, že její účinek na váš prodej může být zcela nepředvídatelný (kromě snad některých extrémů v podobě opravdu nechutného neestetického designu – a pak tu bude být tucet výjimek.). Hypotézy, že „pravděpodobně s tímto vizuálním stylem si váš produkt bude lépe pamatovat vaše cílové publikum“, mohou být pravdivé. Nejsou to ale nic jiného než hypotézy, a pokud nemáte obrovské rozpočty a auto času na vysoce kvalitní A/B testy různých designových možností, jsou tyto hypotézy testovány pouze „bitvou“.

Nepracujte také se slabou vůlí, nedostatkem iniciativy a chamtivými designéry – těmi, které zajímají pouze peníze a ne dobře odvedená práce. Pochopit to je docela jednoduché: pokud návrhář poslušně přikývne na některý z vašich, i těch nejpodivnějších a nejpochybnějších požadavků, vypne své profesionální kritické myšlení. Špatnou zprávou je, že nejste odborníkem na design, jinak byste se neobrátili na návrháře. A to je v pohodě, protože jste skvělí v tom, co děláte, a nemusíte být schopni dělat všechno. Ale právě proto by měl návrhář vyhodnotit vaše přání z hlediska jeho odbornosti a být schopen vám vysvětlit, proč „je to možné, je to tak nežádoucí, ale v žádném případě to není možné“. Pokud to designér neudělá, existuje vysoká pravděpodobnost, že na světě bude průměrnější design.

Na druhé straně se velmi nedoporučuje zahrnout do sebe tvůrce, pokud jste sami přišli ke specialistovi. Víte pevně, jak to udělat lépe? – udělejte to sami nebo hledejte jednoduchého umělce místo designéra, který provede mechanické práce, aby realizoval váš nápad. To vůbec neznamená, že byste se neměli podílet na procesu návrhu – sdílejte své nápady a přání s designérem, ale netlačte na něj.

Zodpovědní designéři milují smlouvy. Písemná smlouva je obecně úžasná věc, která odstraňuje většinu otázek týkajících se vaší interakce s umělcem. Pokud sám návrhář nenabízí uzavření smlouvy, zeptejte se ho na to. To adekvátního umělce nevystraší a ten pochybný se poté rozhodne odejít do důchodu.

Ke smlouvě je třeba přistupovat také rozumně. Nepokoušejte se dusit designéra s neuvěřitelnými podmínkami stanovením termínů, které vám nemůže poskytnout, nebo stanovením nereálných úkolů a ukazatelů výkonu (ahoj, „růst konverzí o 150%“!)

Příloha smlouvy je skvělou příležitostí zaznamenat vaše přání týkající se nuancí prováděné práce. Například preferované barvy, písma, odkazy a další aspekty, které pro vás mohou mít zásadní význam.

Pokud plánujete zaregistrovat své logo jako ochrannou známku, informujte o tom předem designéra. Dobrý designér se bezpochyby pokusí udělat něco opravdu jedinečného i bez této výhrady, která projde testem Rospatent, ale pro každý případ je vhodné tento bod stanovit. Zároveň nikdy nevyžadujte 100% záruku registrace loga u společnosti Rospatent – ani patentoví zástupci vám takovou záruku neposkytnou. Protože registrace ochranné známky je velmi specifický proces, při kterém se podnikání neomezuje na jedinečnost práce provedené designérem (alespoň registrované jméno hraje obrovskou roli). Pokud k tomuto okamžiku přistoupíte co nejodpovědněji, pak v ideálním případě, když se během přípravy konceptů loga můžete poradit s právníkem duševního vlastnictví o pravděpodobnosti registrace takové grafiky jako ochranné známky.

Nemyslete si, že design je nedostatečné kvality, pokud se vám/vaší ženě/matce/kamarádovi konkrétně nelíbilo (zdůrazněte nutné). Zde se vracíme k otázce pracovního stylu designéra, který měl být přátelsky analyzován před zahájením všech prací. Ale můžete (a měli byste) požádat o jedinečnost od návrháře. Pokud se například pokusí namísto původního konceptu vydat hotový vektor stažený z nějaké akcie jako logo, návrhář zjevně není svědomitý a otázka kvality jeho služeb je více než vhodná. Problém je v tom, že není vždy možné si toho všimnout a dokázat to, aniž byste to sledovali (ale může vám pomoci vyhledávání na obrázku v Google nebo Yandex).

Nakonec nezapomeňte do smlouvy zapsat odpovědnost za porušení práv třetích osob projektantem. Protože umělci se ne vždy ponoří do specifik licencování určitých písem a dalších materiálů, jako jsou fotografie atd. A není na mně, abych vám říkal, že držitelé autorských práv vás nejprve požádají, pokud uvidí vaše písmo ve vaší reklamě. Zde byla vyvinuta donucovací praxe a stojí na straně držitele autorských práv, což je obecně spravedlivé (stačí se podívat na historii Lebedevova studia v tomto směru). I když jste takovou podmínku ve smlouvě nestanovili, před použitím prezentovaného vzoru se zeptejte designéra na to, jaké fonty použil, jaký druh licence mají atd. Lepší je věnovat čas tomu, abyste si to sami předem zkontrolovali, než později ztrácet čas a peníze na soudní spory.

To je zatím vše, děkujeme za přečtení! V blízké budoucnosti zveřejním článek, ze kterého tento materiál vyrostl 🙂 Svědomití designéři a ať máme lepší design!

P.S. Protože jsem ve svém profilu nenašel příležitost zanechat odkaz na své stránky, nechte to být zde: odkaz na mé stránky.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.