Jak pokazit aplikaci a odcizit uživatele. Analyzujeme a opravujeme chyby v aplikaci Roskomnadzor

Výukový program pro nepřátelské UX/UI nebo základní chyby designu

Jste na blogu Heads and Hands – domov digitálních ekosystémů a supers. Vytváříme a zkoumáme je, hovoříme o uživatelských zkušenostech a mobilním obchodování. Připojte se a sledujte aktuální informace a přihlaste se k odběru našeho telegramového kanálu.

Roskomnadzor (RKN) vede digitální transformaci: v červnu 2020 spustilo oddělení kanál Telegram a v únoru 2021 uvedlo svou mobilní aplikaci. Pomůže to rychle odstranit z internetu zakázaný obsah: materiály propagující drogy, extremismus, hazardní hry a nelegální prodej alkoholu. To znamená, že odstraňte vše, co je zahrnuto v Unifikovaném registru zakázaných webů.

Podle plánu oddělení budou uživatelé hlásit zakázaný obsah prostřednictvím formuláře v aplikaci. Zaměstnanci RKN zváží stížnosti a informují uživatele o výsledcích. Uživatelé budou moci sledovat stav stránek, které vlastní, přijímat objednávky k odstranění materiálů nebo se rychle dozvědět o blokování.

O čem je článek

Roskomnadzor uplatňuje nejednoznačnou politiku: někdy komplikuje život uživatelům internetu, blokuje weby v balíčcích, dokončuje novinky. Zároveň pracuje na odstranění zakázaných informací z Internetu. Neobhajujeme ani neobviňujeme agenturu.

V tomto článku nás politika oddělení nezajímá. Rozebíráme mobilní aplikaci jako digitální produkt, který by měl vyřešit úkoly majitele a měl by se divákům líbit. Chyby vývojářů RKN v logice interakce a designu rozhraní lze najít v aplikacích tržišť, maloobchodníků, logistických nebo vládních společností.

Naším úkolem v tomto článku je ukázat tyto chyby a vysvětlit je pomocí příkladů, opravit je a ukázat naši verzi aplikace. Aby jim další vývojáři a vlastníci již nedovolili.

Ponořte se do chyb v pořádku.

Stáhněte si aplikaci: App Store/Google Play.

1. Měřítko křivky

Když se aplikace RKN objevila ve veřejné doméně, nainstalovali jsme ji na první šikovné zařízení: iPhone SE 1. generace, iOS 14.4, obrazovka 4.

Jak je popsáno v App Store, aplikace je kompatibilní se všemi zařízení, která fungují na iOS 12.0 nebo novějším. To znamená, že naše zařízení je vhodné. Proto je chyba na první obrazovce překvapivá. Rozhraní aplikace se zobrazuje pokřiveně:

 • Text je nepřiměřeně velký a přesune se k okrajům obrazovky
 • Text překrývá stavový řádek a tlačítka
 • Tlačítka domovské obrazovky jsou umístěna nad logem a názvem oddělení
 • Názvy tlačítek jsou komprimovány tak, aby nadávala

3. Vícekroková navigace

Tlačítka domovské obrazovky jsou prvním krokem v navigaci v aplikaci. Sekce „Unified Registry“ otevírá obrazovku s tlačítky pro každou sekci nebo panel karet v závislosti na vybraném motivu:

V sekci „Informace“ můžete přepínat mezi „Zprávami“ a „Nápověda“. A hlavní obrazovka s logem funguje jako záclona, ​​která se vznáší nad poslední aktivní obrazovkou. A zhroutí se, když kliknete do kterékoli oblasti.

4. Autorizace prostřednictvím státní služby

Chcete-li používat funkce aplikace: zkontrolujte, zda web blokuje nebo podejte stížnost, musíte se přihlásit prostřednictvím státní služby. Aplikace proto zná všechna data uživatele: jméno, telefonní číslo, číslo pasu nebo místo pobytu. Stížnost nemůžete odeslat anonymně. A to je velká překážka pro uživatele, kteří nechtějí sdílet důvěrné informace. Zejména vládní dokumenty, zejména v rozhraní aplikace, které nevzbuzují důvěru.

5. Formulář stížnosti

Vývojář vytvářel aplikaci pro urychlení registrace občanů. To by mělo zvýšit účinnost ochrany uživatelů internetu před sociálně nebezpečným obsahem. Formulář pro podání stížnosti však obsahuje 14 aktivních polí a nabízí vyplnění celého formuláře údaji, o kterých běžný uživatel ani neslyšel:

Důvodem, proč je uživatel nucen vyplnit všechna tato pole, je databázové zařízení. Tento formát pomáhá programátorovi snadno psát dotazy. A kromě velkého počtu polí existují i ​​další chyby:

Pole s rozevíracími seznamy se neliší od polí, kde je třeba tisknout text. Vysvětlení polí je matoucí – „odkaz na obsah“, „odkaz na zdroj“, „adresa zdroje“. Všechny tyto formulace odkazují na jedno pole a jsou umístěny bezprostředně nad ním, pod ním a dokonce i uvnitř.

Na konci formuláře musí uživatel zadat neznámé číslo FSEM a připojit kontrolní certifikát. Takový formulář nemůže běžný uživatel vyplnit nebo nechce a aplikaci jednoduše opustí. Přestanou ji používat a investice do rozvoje se neoplatí.

6. Nefunkční stavy v části Moje stížnosti

Předpokládejme, že uživatel nahlásil zakázaný obsah a chce zobrazit stav stížnosti. Otevře sekci „Moje stížnosti“ a uvidí podivné pole pro vyhledávání stížností: tlačítko vyhledávání je mimo formulář, zadaný fragment adresy URL není dynamicky vyhledáván a nápověda je matoucí, protože IP je adresa.

Pokud klepnete na pole pro URL nebo IP adresy, objeví se ruská klávesnice. Chcete-li jej skrýt, musíte přejít na jinou obrazovku aplikace. V takových případech je správné nabídnout klávesnici pro webová zobrazení: s latinkou, „https: //“, „www.“, „.“ a “/”:

Tyto chyby jsou pro uživatele matoucí a otravné a činí část nepoužitelnou.

7. Formulář zpětné vazby WebView

Aplikace má kanál zpětné vazby. Podle něj oddělení obdrželo během 8 let 3 miliony stížností. Chcete-li najít tento kanál, uživatel klikne na tlačítko v sekci Profil. Otevírá webové stránky agentury prostřednictvím WebView. V tomto režimu uživatel prochází kartami, hledá příležitost zanechat zprávy, vybere předmět požadavků v rozevíracích seznamech a na konci dostane šanci vyplnit formulář:

Chcete-li se dostat k tomuto formuláři, musíte se do aplikace přihlásit prostřednictvím státní služby. To znamená, že aplikace již zná všechna uživatelská data, ale znovu požádá o jejich ruční tisk. A na konci se nechte otestovat na robota.

8. WebView pro čtení zpráv a dokumentů

Celá informační část funguje také prostřednictvím WebView: předpisy, federální zákony, články, FAQ a celý text zpráv. Text se dobře nepřizpůsobuje obrazovce mobilního telefonu – musíte se posouvat:

Shrnutí hlavních chyb:

 1. Zakřivené škálování
 2. Nefunkční hlavní obrazovka
 3. Vícekroková navigace
 4. Autorizace prostřednictvím veřejných služeb
 5. Formulář stížnosti
 6. Nefunkční stavy v části Moje stížnosti
 7. WebView – formulář pro zpětnou vazbu
 8. WebView pro čtení zpráv a dokumentů

Jak jsme opravili chyby

1. Změněná úvodní obrazovka

Roskomnadzor má moderní logo. Úvodní úvodní obrazovka aplikace ale naznačuje, že se na znak díváme pomocí dvouhlavého orla. Ministerstvo telekomunikací a hromadné komunikace uznalo tyto emblémy před 4 lety jako zastaralé a navrhlo použít digitální verzi erbu na webových stránkách státních orgánů. Protože RKN má své vlastní logo, mělo by být na úvodní obrazovce:

2. Připojení hotovo

< p> Opravujeme chybu oddělení a seznamujeme uživatele s hlavními funkcemi aplikace:

hlavní

navigační sekce>

hlavní obrazovka by měla mít nejčastější a nejpotřebnější funkce aplikace: přejít na profil, oznámení, novinky, možnost zkontrolovat blokování na webu a nahlásit zakázaný obsah. Ve spodní části obrazovky je panel karet pro přehlednou navigaci:

Uživatel, který aplikaci spouští poprvé, získá všechny funkce aplikace na jedné obrazovce:

4. Zjednodušený formulář pro podání stížnosti

Místo 14 nevyplněných polí jsme nechali 6:

< img src = "/wp-content/uploads/0bbf65c7689b24dce4c594d66f4bc24d.png" />

Ručně vložte adresu URL nebo IP adresu webu se zakázaným obsahem. A řekněte o problému podle libosti. Zbytek polí se používá k výběru možnosti z rozevíracích seznamů.

Specialisté oddělení musí vyřizovat stížnosti sami a být schopni pracovat s databází. Nenucení uživatele k provedení práce. Úkolem uživatele je neprodleně nahlásit problém:

5. Vytvořili jsme informativní formuláře se stavem požadavku

Formulář pro sledování stavu požadavku se spíše podobá požadavku na databázi: velký tučný odkaz, datum, podrobné číslo žádosti. To vše vytváří šum a snižuje informační obsah. Když se uživatel podívá na stav, ztrácí čas hledáním a porozuměním a rozčílí se. Hlavní věc by měla být vizuálně jasná ve formě s odvoláním:

 • v jakém stavu je odvolání
 • na jaké téma
 • jaký druh webu

Ve formuláři jsou uvedeny všechny podrobné informace o stížnosti a odpovědi agentury.

6. Odebráno WebView pro zpětnou vazbu

Na panel karet byla přidána část „Nápověda“. Ukládá užitečné informace pro uživatele: často kladené otázky, regulační dokumenty, federální zákony. Odtud můžete zavolat na službu podpory nebo napsat požadavek.

V obchodních aplikacích je tato část nahrazena chatem, kde může uživatel vyřešit problém s operátorem nebo chatbotem. ILV ale nepotřebuje okamžitou pomoc. Proto můžete napsat zprávu prostřednictvím formuláře:

Uživatelská data se do formuláře po autorizaci prostřednictvím Státní služby automaticky načtou: celé jméno a e-mailová adresa. Uživatel vybere předmět z navrhovaných možností, popíše problém a odešle zprávu:

To je vše. Díky za váš čas – uvidíme se!

Naše projekty

Náš telegramový kanál

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.