Jak navrhnout spuštění a neztrácet peníze a čas do kanalizace

Takže máte milionový nápad, dokážete si představit, jak můžete udělat radost tisícům lidí, a jediné, co zbývá, je vyvinout design produktu. Je ironií, že mnoho projektů je v tomto kroku uzavřeno. Jak se tomu vyhnout?

Každý z bodů, které jsem popsal, je osobní zkušeností, kterou jsem se naučil na základě požadavků zákazníků, mých neúspěchů a souborů mých kolegů v obchodě. Každý zákazník, který ignoruje následující, se pravděpodobně dostane k analytikovi, když je třeba přepracovat téměř vše.

Nejprve neočekávané zprávy:

Nepotřebujete návrháře

Obvykle výrazem „návrhář“ mám na mysli návrháře uživatelského rozhraní – osobu, která kreslí obrázky. Ano, má představu o rozhraních, ale často to nestačí na to, aby bylo možné vytvořit něco úplně nového „od nuly“ – produkt, který na trhu nemá obdoby.

Klienti se na mě obrátili vícekrát s požadavkem „auditovat a přepracovat aplikaci“, protože uživatelé nechápali, jak to funguje. A pod kapotou jsem viděl následující: krásný design, ale naprosto strašnou použitelnost. Někdy mi trvalo hodiny, než jsem zjistil, jak v aplikaci vytvářet interakce. To znamená, design – 10/10, použitelnost – nedej bože 4/10. A to není chyba designéra – prostě neví, jak komunikovat, ale velmi se snaží, aby to bylo krásné.

Zhruba řečeno, návrhář je jako švadlena v ateliéru. Udělá z vás krásný oblek, který vám bude dobře sedět. Ale nebude vám moci navrhnout jiný styl, navrhnout jinou barvu, aby zvýraznila vaše oči, nebo poradit, který oblek je nejlepší pro světský večírek a který pro svatbu.

Stejně tak i návrhář uživatelského rozhraní – nakreslí to, co mu řeknete. Samozřejmě to udělá krásně a stylově, ale otázka, zda to bude pro uživatele pohodlné, je otázkou.

Závěr – potřebujete odborníka na UX, který se konkrétně zabývá použitelností – pohodlí produktu pro koncový uživatel. Co to udělá:

 • Analyzujte technické specifikace a navrhněte vylepšení a zjednodušení. Například v jedné aplikaci jsem místo 3 obrazovek svého osobního účtu vytvořil jednu. Bez ztráty funkčnosti a komplikace rozhraní.
 • Vytváření vlastních skriptů – Mapa cesty uživatele/Tok uživatelů
 • Vytvořte klikatelný prototyp, který lze zobrazit cíli interakce s publikem a prováděním analytiky .

Nezapomeňte, že 90–95% návrhářů UI/UX jsou ve skutečnosti návrháři UI. V UX vědí, jak na to.

Specialisté na UX někdy nemusí mít s designem vůbec nic společného. Protože jsou to především analytici. Výsledkem jejich práce nejsou obrázky, ale scénáře, revidované technické specifikace, audity a prototypy. V tomto případě specialisté UX spolupracují s designéry uživatelského rozhraní.

Pokud jde o mě – tady jsem měl (a ty) štěstí. Sám píšu audity a prototypy (UX) a poté je transformuji do krásných rozhraní (UI). Ale – jak vždy říkám – odborník nemůže všechno pochopit na 100%. Proto u nejsložitějších projektů (banky, návrhář podnikových procesů atd.) Nepředstírám, že jsem odborníkem na všechno a pracuji v týmu s 1-2 analytiky a inženýrem UX.

Řekněme, že jste našli tohoto specialistu na kouzla. Co dál?

Připravte minimální technickou specifikaci

Abyste nestrávili několik týdnů nákladného času návrháře UX porozuměním vašim přáním, připravte si popis produktu. Alespoň několik řádků pro jednotlivé funkce:

 1. Jaký bude výsledek akcí uživatelů

 2. Co může vytvořit/upravit/modify

 3. Za co a v jakém poměru se bude účtovat
 4. Na jakých zařízeních bude produkt fungovat (například existují řešení pouze pro desktop, ale existují – pouze pro mobilní zařízení)
 5. Která externí zařízení/služby bude váš produkt používat
 6. Jaké funkce ve fázi MVP lze darovat, ponechat do budoucna
 7. Realistický termín a zastavené finance

Také základní prototypy hodně pomohou. Můžete kreslit Miro, Paint, Figma, co můžete dělat – kreslit do toho. Jako poslední možnost, dokonce i na ubrousku. Ve většině případů budou prototypy výrazně přepracovány, ale na začátku hodně pomohou – zvláště když vytvoříte něco, co na trhu nemá obdoby.

U zvláště velkých projektů někdy trvá měsíce, než získají informace od desítek zúčastněných stran o tom, co potřebují k práci. Abyste se vyhnuli zpožděním, zkuste získat co nejvíce informací, než začnete s návrhářem UX.

Takže analýza byla provedena, tok uživatelů byl promyšlen, prototypy byly nakresleny. Co bude dál? Hledáme návrháře uživatelského rozhraní.

Jen dobrý návrhář na volné noze nebo známý nebude fungovat

Smutné ale pravdivé. Řeknu vám proč.

Návrháři, stejně jako lékaři, se liší. Každý z nich má svou vlastní specializaci – web, grafika, aplikace atd. Pokud specialista udělá vše najednou – s největší pravděpodobností neudělá nic dokonale. Pokud tedy vytváříte aplikaci, musíte hledat návrháře aplikací.

Návrhář s jinou specializací má téměř nulovou šanci učinit aplikaci pohodlnou pro uživatele a další vývoj poprvé.

A proč:

 • V telefonech existuje mnoho způsobů, jak uživatel s aplikací interaguje. Navíc se liší v systémech iOS a Android.
 • Existují pokyny pro mobilní aplikace. Aniž byste je ve své práci použili jednou, bude obtížné je okamžitě zohlednit.

 • Při vytváření aplikace musíte okamžitě pochopit, že uživatelé mají mnoho různých zařízení v jejich rukou s různým rozlišením obrazovky, velikostí displeje a na to musíte být připraveni. Design by měl vypadat dobře všude.

 • A tak dále …

Proto závěr: nedívejte se na krásné obrázky, ale na profil práce designéra. Umí dělat skvělé prezentace, ale o webdesignu toho moc neví a naopak. A pokud vytváříte produkt od nuly, je důležité, aby designér již měl alespoň 2–3 projekty v podobné oblasti.

Ruský příběh: Ve své praxi jsem se často setkával se situacemi, kdy byl web vytvořen úsilím známého ilustrátora letáků, kterého někdo nepochopil, aby nazval designéra … myslím, že výsledek lze posoudit. Nedělej to!

A co je nejdůležitější – zapište si ho na kousek papíru a zavěste na plochu:

Nedávejte svůj návrh programátorům

Není to tak dávno, co mě oslovil klient, který přišel s inovativní aplikací pro rozvoz jídla. Myšlenka je opravdu zajímavá, má velký potenciál, ale realizaci této myšlenky jsem nedokázal pochopit ani podruhé. Zároveň měl klient již v rukou připravenou aplikaci, kterou lze do App Store nahrát i zítra.

Po auditu aplikace a pohovorech s klientem a jeho programátory vyšlo najevo:

 • Klient přišel k programátorům s technickou specifikací, kterou lze interpretovat jinak. Osoba, která nemá nic společného s vývojem, nemůže udělat TK hned dokonale.

 • Programátoři (a známé studio) právě řekli: „Pojďme na to!“ a začal pracovat.
 • V tomto procesu nezkoumali existující vzorce objednávání potravin, nezkoumali Yandex.Food, Delivery Club a další konkurenty, nepřemýšleli nad cestami uživatelů.

 • Jako ve výsledku byla vytvořena aplikace, která je kategoricky nepohodlná k použití. Funkce je skryta za několika rozevíracími tlačítky a nabídkami, některé funkce jsou duplikovány na různých místech. Uživatel má dvě role, ale druhá role není v zásadě zřejmá. A i když na to uživatel náhodou narazí, nechápe, co se tady děje.

Za můj audit a nové prototypy zaplatil klient asi 1/10-1/8 nákladů na vývoj aplikace. A teď musím strávit další měsíc nebo dva a zaplatit programátorům + 50% do rozpočtu, abych službu přepracoval tak, aby ji bylo možné použít.

Výstup: je lepší nejprve vytvořit kostru (prototypy) a uživatelské cesty aplikace, než něco udělat pomocí programátorů, a pak si uvědomit, že je třeba přepracovat alespoň 50%. A neobviňuji programátory z toho, co udělali, prostě se snažili dělat to nejlepší, co mohli, ale to nejlepší v jejich chápání se často neshoduje s názorem cílového publika – a to musíte jen vědět.

Něco málo o financích:

Rozpočtujte přiměřeně svůj MVP

Klienti za mnou často přicházejí s nereálnými rozpočty. Někdo chce za 100 tr. vytvořit sociální síť, někdo říká: “No, mám 1 milion, podívejme se, co se s tím dá dělat.” Oba se zásadně mýlí.

Pokud chcete vyvinout MVP malé/střední aplikace s přímým předáním, zaměřte se na následující:

 • TOR a User Tok 30-100 tr.

 • Klikatelné prototypy 50-250 tr.

 • Design 100-500 tr.

 • Vývoj od 100 tr. do nekonečna.

Cenovky různých studií se mohou lišit, a to až x2-x5 nahoru.

Hodina odpovědného specialisty se zkušenostmi nemůže stát méně než 1000 rublů. Průměrná a přiměřená cena ~ 1400-2500r/hod. Při vývoji startupů bude velmi malý počet profesionálů souhlasit s prací s pevně stanoveným rozpočtem.

Nejoptimálnějším schématem pro zákazníka i odborníky je výplata za čas. Pro zákazníka je to záruka, že se jeho projekt nebude snažit „vklouznout“ do stanovených hodin, snižujících kvalitu, a pro dodavatele – příležitost udělat to nejlepší, co může, bez ohledu na potřebu dostat se do extrémně úzký krk rozpočtu.

Odpověď na nevyzvednutou otázku: renomovaný umělec nebude „malovat“ hodinky. Pokud nedůvěřujete, existuje mnoho řešení, která řídí zaměstnání člověka.

A ke stejnému bodu:

Nevytvářejte 2,3,5 prototypů, designy celého produktu

Nedávno jsem odmítl spolupracovat s potenciálním zákazníkem, který chtěl, abych mu poskytl několik prototypových možností a poté – několik designových možností. Řekněte, jak jinak můžete vyhodnotit kreativní let designéra, pokud ne v možnostech?

Takže: nepotřebujete možnosti, aby byla jedna věc skvělá. V designu UX nemusí být žádné možnosti – musíte vytvořit prototypy 1krát s vysokou kvalitou, s využitím všech svých zkušeností, analytiky, konkurence a pseudokonkurence. A pak to na základě testování vylepšete.

Pokud potřebujete designové možnosti, můžete vždy, když máte po ruce prototyp a uživatelský tok, jít na jakoukoli burzu a vyhlásit tam soutěž o 3-4 hlavní produktové stránky. Získáte tedy více než 10 návrhových možností a možnost výběru. Není pravda, že to bude nejlepší řešení, ale určitě budete mít spoustu možností.

A berte to jako samozřejmost:

Budete redesignovat ještě 10krát

Pamatujte, že nejlepší je nepřítelem dobrého. V mé praxi prochází v prvních měsících aktivní práce aplikace vážnými revizemi, někdy s úplnou změnou finančního modelu, významným vylepšením funkčnosti atd.

Navrhování MVP? Vytvořte MVP. Jaký má smysl investovat 50 hodin do návrhu a vývoje osobního účtu, modelu platby za předplatné, pokud se to za měsíc vše změní na model „po vynaložení zdrojů“? Zjednodušte, použijte správné lidi, otestujte nápady a je větší pravděpodobnost, že uspějete.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.