Jak může zákazník chránit své logo?

Pokračování přednáškového sálu pro zákazníky v oboru designu. Předchozí přednášky jsou v mém zdroji.

Pojďme si dnes promluvit o tom, jak může zákazník chránit své nově nabyté logo, aby ho nikdo jiný nemohl použít pro své komerční aktivity.

Nejen společnost, ale každý člověk může mít své vlastní logo, pouze se bude nazývat jinak – exlibris, znak, monogram, monogram atd. A slovo „logo“ se používá speciálně pro komerční podniky.

Ale právě proto, že je logo registrováno pro komerční činnost, je při registraci nazýváno ochrannou známkou nebo servisní značkou.

Poté, co zákazník obdržel své logo od designéra, musí požádat o jeho registraci u ruského patentového úřadu – Rospatent. Tato registrace potvrzuje právo na komerční použití tohoto konkrétního loga (ochranné známky).

Doklady k registraci ochranné známky můžete předložit pouze prostřednictvím speciální osoby – patentového zástupce.

Co potřebujete k registraci ochranné známky?

Krok 1:

1. Kontaktujte patentového zástupce

2. Poskytněte mu černobílé a barevné obrázky loga a dalších požadovaných dokumentů.

3. Zaplaťte poplatek. Vypočítává se v závislosti na počtu tříd ICGS (typy aktivit).

4. Zaplaťte náklady na práci patentového zástupce.

Poté patentový zástupce zkontroluje jedinečnost poskytnutých obrázků proti databázi již registrovaných ochranných známek společnosti Rospatent a také proti databázi ochranných známek v procesu registrace.

Pokud zjistí podobnost s jinými existujícími znaky, dá doporučení, co je třeba v logu změnit, aby byla podobnost odstraněna.

Po odstranění tohoto problému nebo pokud podobnost nenajdete okamžitě, podá patentový zástupce žádost o registraci u Rospatent.

Po zvážení této aplikace obdrží zákazník certifikát priority. Toto ještě není osvědčení o registraci, ale znamená to, že známka je rozpoznána jako jedinečná, a pokud někdo jiný předloží podobnou známku k registraci, bude zamítnuta.

Poté musíte počkat další rok a půl a po zaplacení dalšího poplatku za samotný proces registrace a za certifikát se na 10 let stáváte zákonným vlastníkem své vlastní ochranné známky. Po jejich vypršení musíte znovu požádat o prodloužení a zaplatit poplatky.

Pěkný papírový certifikát se zasílá poštou.

Kolik to stojí? Konečná částka všech plateb závisí na počtu tříd MKTU, ale minimální celková částka (pokud existuje pouze jedna třída MKTU) bude přibližně 30-40 000 rublů.

Mimochodem, nyní můžete známku zaregistrovat, pokud je to nutné, za 2 měsíce a nečekat rok a půl, ale bude to stát 2-3krát více.

Kdo může registrovat ochrannou známku? Dosud bylo možné registrovat známku pouze pro podnik nebo jednotlivého podnikatele, protože podle zákona lze obchodní činnost vykonávat pouze v rámci těchto právnických osob.

Ale jak víte, v poslední době se v naší zemi objevil fenomén jako „samostatně výdělečně činní“ občané.

A bylo nefér, že si nemohou registrovat ochrannou známku sami, i když se mohou zapojit do komerčních aktivit.

A v tomto roce, 2021, se plánuje zvážit zákon, který umožní samostatně výdělečně činným osobám registrovat ochranné známky pro sebe. Hurá.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.