Jak může design změnit vědomí spotřebitele

Dovolím si spekulovat o akutních tématech feminismu a pozitivity těla v moderní společnosti z hlediska designu obalů. Pojďme analyzovat na konkrétních příkladech, jak mohou designéři změnit postoj spotřebitelů k tabuizovaným tématům a jejich nákupním zvyklostem.

Pojďme si vzít úzkou kategorii výrobků osobní hygieny během menstruace a prozkoumejme, jak je to v různých zemích s různými kulturními kódy.

Navzdory výrazné desakralizaci tohoto tématu, zejména díky Západní svět, téma kritických dnů, stále způsobuje rozpaky, rozpaky a další paletu negativních emocí. V Číně používají pouze 2% ženské populace tampony ze strachu z mýtických zdravotních problémů nebo možné ztráty panenství. V Indii jsou dívky během období vyloučeny z vaření. Ve Velké Británii školačky kvůli kritickým dnům houfně přeskakují školu.

Tradiční balení je navrženo tak, aby co nejvíce zahalilo podstatu menstruace. Na obalu vidíme motýly, květiny, perly, ale ne červené. Balení je co nejvíce abstraktní.

V poslední době design obalů pro výrobky pro péči během menstruace stále více ukazuje odmítnutí rozpaků a hanby. Spotřebitelé se začínají rozhodovat pro sterilní lékařské zobrazování; vybírají si výrobky, které více odpovídají jejich životnímu stylu.

Čas na honosné balení

Alternativní a nové značky vložek a tamponů jsou stále náročnějšími velkými průmyslovými společnostmi se svými reklamními a PR kampaněmi a odvážnými a živými vizuálními prvky.

Například značka menstruační péče TOTM se umisťuje jako produkt šetrný k životnímu prostředí, který vás posiluje. Spuštění začalo online předplatným a po 3 letech provozu se značka dostala do regálů supermarketů Tesco s neuvěřitelně odvážným designem.

Brandingová agentura Marsden/Mee harmonicky kombinovala přírodní vzory kopírované z přírody v obalovém designu (jako jsou zebry, mořské vlny) a velmi zářivé paleta barev.

Výrobce silikonu pro opakované použití Mooncup si vybral jiný poziční model – evoluční. Produkt byl uveden na trh v roce 2002 a v roce 2005 se přesunul z kategorie zdravotnických produktů do běžných produktů a začal se prodávat na pultech obchodů Boots.

Již 17 let je značka na trhu spíše jako alternativní alternativa než jako součást hlavního proudu, a rozhodně ne jako tvůrce trendů. Rozhodli se, že si udělají čas a nebudou převratem v mysli spotřebitele. Originální balení silikonových misek záměrně zapadá do vzorů tamponů a vložek. Jednoduše to signalizovalo jistý začátek změny pravidel hry: nový produkt se vyznačoval opětovnou použitelností a splňoval zásady udržitelného rozvoje.

V průběhu nedávného rozsáhlého rebrandingu londýnské agentury Bluemarlin se majitelé značky vzdálili od „tichého“ designu obalu. Nové živé balení odráží životní styl s novými barvami, novou grafikou a aktualizovaným logem.

Během rebrandingu se designéři rozhodli vytvořit něco, na co mohou být lidé v konečném důsledku hrdí, ne v rozpacích. Fetiš? Kus umění? Proč ne? Po 17 letech fungování společnosti.

Vyhledávání výrazu „menstruační kalíšek“ na Googlu se od roku 2010 téměř zčtyřnásobilo. Společnost Mooncup uvedla, že prodej produktů společnosti za posledních pět let vzrostl o 98%, což signalizuje posun paradigmatu ve vnímání ze strany společnosti i společnosti.

Usnadněte si to

Stojí police není jediným cílem nové generace produktů osobní péče. Zatímco design tradičních značek pro péči říká, že to ber a jdi, společnosti jako TOTM chtějí, aby jejich obaly fungovaly.

Když spotřebitel nakupuje online, má čas si přečíst a analyzovat informace o značce. Pokud si potřebujete vybrat na polici v obchodě, nikdo se nebude dívat na obal a pokyny celé hodiny. Proto je nesmírně důležité poskytnout všechny hlavní informace v přístupné formě přímo na balíčku.

Pro komunikaci organických hodnot TOTM a jejich výhod při balení použili designéři společnosti Marsden/Mee jemné i otevřené techniky. Vzory inspirované přírodou jsou navrženy tak, aby nenápadně sdělovaly ekologické poselství, zatímco odvážná tvrzení jako „JÁ JSEM ORGANIC“ jsou okamžitě zarážející.

Tato potřeba okamžitého porozumění byla obdobným problémem pro Bluemarlin a Mooncup. I přes obrovský nárůst popularity mnoho žen stále neví, co jsou to menstruační kalíšky, jak je správně používat a jak je skladovat.

Složité balení, zdobené vědecké texty zde nebudou fungovat. Lidé musí pochopit, o co jde, jakmile si vyzvednou váš produkt.

Tipy pro velké sestry

Téměř všechny značky výrobků pro dámskou hygienu mají velmi široké cílové publikum. Postoj a znalosti dospívající dívky a zralé ženy jsou však úplně jiné. Produktová řada Bettybox je zaměřena konkrétně na dospívající. Tým agentury Straight Forward Design vyvinul obalový design, který odpovídá umístění značky – „citlivá a starostlivá značka pro vás; je jako starší sestra, vždy bude poslouchat a pomáhat. “

Abstraktní geometrický design v dívčím barevném schématu a tučné písmo mají dvojí efekt: pomáhají produktům vyniknout na polici a přitahují pozornost mladým lidem, ale také poskytuje dospívajícím relativní soukromí. Pokud jim například ve škole z tašky vypadne tampon nebo podložka, lidé kolem nich nepochopí, o co jde. Totéž nelze říci o produktech konkurence.

Pro Bettybox jí používání jejího „znalého a empatického“ komunikačního stylu na internetu pomáhá komunikovat s cílovým publikem ve věku 11–14 let.

Značka Bettybox na sociálních médiích opravdu pomáhá odhalit mýty pro mladé lidi – mluví o věcech způsobem, který je pro ně přirozený, dobrovolně zveřejňují rozbalené desky tabletů na Instagramu a natáčejí videa z rozbalení na YouTube.

čínské tradice

Souvislost mezi vnímáním veřejnosti a designem obalů je cyklická – s tím, jak se výrobky osobní péče stávají méně tabuizovanými, se výrobní společnosti cítí dostatečně sebevědomě na to, aby zavedly odvážnější vzory, které pomohou toto téma sakralizovat a popularizovat.

Vraťme se ke zkušenostem konzervativnějších východních zemí. V roce 2016 londýnská agentura Pearlfisher vyvinula vizuální identitu pro značku osobní péče čínské společnosti Yoai. Design mohl zpochybnit hluboce zakořeněnou skepsi země ohledně tamponů, ale návrháři udělali trochu jemnější a delikátnější.

Výsledný produkt byl odlišný „a nenápadný“ design, který bojuje proti „povýšenému“ tónu spojenému s antitamponovou propagandou v Číně. Nový styl značky je „založen spíše na moderní interpretaci čínských hodnot“, než na něčem „zjevně westernizovaném“.

Na udílení cen Design Week Awards byl projekt oceněn v kategorii „Nejlepší obalový design“. Porota poznamenala, že její silný celkový koncept a vizuální jazyk dokonale vyjadřovaly poselství značky o šíření pozitivních emocí s přihlédnutím ke specifičnosti čínské kultury.

indické „ne“ květinám a motýlům!

Mezitím v Indii, kde jsou menstruační tabu běžná, spustila brandingová agentura NH1 Design kampaň Don’t Hide It Period. Proti stereotypům nadměrným zdobením a zatemňováním tématu.

Stereotypy slouží pouze ke skrytí produktů, které obsahují, protože jsme stále se velmi stydíme za naši menstruaci. Produkty Don't Hide It Period jsou navrženy se signální červenou barevnou paletou, která odpovídá realitě. Stejně jako u TOTM má zboží také posilující zprávy jako „Je to jen krev“, „Nesměj se stydět“ a „Základní biologie.“

Původní článek o společnosti Sostav

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.