“Jak moc je?” Řekneme vám, co tvoří náklady na design a vývoj IT produktu

Jmenuji se Vladislav, jsem vedoucím vývoje produktů ve studiu Art UX. Již více než 5 let pomáhám společnostem a startupům vytvářet a vyvíjet digitální produkty. Kromě toho jsme od roku 2021 uskutečnili fúzi se startupem Arenta a nyní vyvíjíme první nehumánní službu v segmentu hodinového pronájmu komerčních nemovitostí.

V minulosti 5 let jsem tolikrát připravoval odhady objemu a náklady na práci, které bych si nikdy nepamatoval. Některé z nich byly navíc předloženy na základě excelových tabulek s časovou náročností a některé, jak se říká, „z buldozeru“. A mimochodem, druhá metoda byla často přesnější.

Začněme banální logikou: design nebo vývoj je služba, jejíž náklady by měly přímo záviset na čase stráveném jejím poskytováním. Současně, pokud objem práce přesáhne alespoň týden, pak v 10 projektech z 10 bude čas vynaložen buď více, než bylo plánováno, nebo méně. Toto je specifičnost jakékoli tvůrčí činnosti.

To znamená, že za žádných okolností není možné přesně změřit, kolik interních hodin zaměstnanců bude věnováno návrhu nebo vývoji. O tom se dozvíte až poté.

Velký podíl projektů vlastního vývoje je nicméně stále založen na modelu pevné ceny:

– Kolik to stojí?
– Dva miliony.
– Dobře.

Ukazuje se, že aby to bylo možné nákladově efektivně vyvinout, jsou produkce nuceny zahrnovat hodiny v odhadu projektu, který může nebo nemusí být nutný … Klient je ale stejně kryje.

A tady se podívejme blíže. Prémie za rizika je údaj, který se objeví v mysli odhadce na základě jeho zkušeností s prací s podobnými projekty. Ale jak spolehlivé to je, nikdo nenese žádné záruky: možná položí + 10%, nebo možná + 40%. Ve výsledku vyjde částka, kterou lze i bez odhadů nazvat „od buldozeru“.

Je třeba také poznamenat, že u modelu s pevnou cenou často dochází ke střetu zájmů při realizaci projektu. Při vytváření produktů nejprve vymýšlíme a poté implementujeme. V tomto procesu se mohou objevit úpravy nebo nové nápady a zákazník je může celkem rozumně chtít implementovat. A pokud tyto úpravy nebo nápady neodpovídají původnímu odhadu, pak je bude interpret také celkem rozumně chtít odmítnout a přesvědčí, že to není nutné:

– No, udělejme to věc.
– No, tak ne.

Ukazuje se, že namísto veškerého úsilí o vytvoření ideálního produktu začne jedna ze stran vymáhat maximum za své peníze a druhá začne hájit svou návratnost.

Jaké jsou alternativy ?

Některé zkušené týmy nastavily takové označení, aby za jakýchkoli okolností zůstaly ziskové a umožnily zákazníkovi více říci „ano“. Ale pokud je ve skutečnosti vynaloženo mnohem méně interních zdrojů, jak etické je to ve vztahu ke klientovi?

Další možností je strávit měsíc na břehu a vypracovat nejkompletnější technický úkol, který bude přísně regulovat všechny vývojové podmínky a novely norem. Ani krok doleva, ani krok doprava.

Zkoušeli jsme to také v roce 2017. Byl to rekordní rok v počtu zkušebních zkoušek, během nichž jsme seděli společně se zákazníky a trávili hodiny snahou dostat se na konec každé definice toho, co je mobilní verze a co by ve skutečnosti měla být.

Myslím tím, že design a vývoj není drcený kámen, který má jasnou velikost zlomků a počet odeslaných tun. V každé smlouvě na IT služby jsou slepá místa, která lze podle potřeby stisknout.

Čas & amp; Materiály.

Formát práce ve vývoji na zakázku, ve kterém je sazba pevně stanovena na hodinu práce specialistů a zákazník platí pouze za hodiny skutečně strávené na úkolu.

Před po zahájení práce, studio poskytne hrubý odhad, kolik času je zapotřebí k realizaci. Každý však chápe, že konečné náklady se mohou lišit.

Studio 1–2krát za měsíc zasílá výkazy, které udávají, kolik času a co trvalo. Na jejich základě jsou stanoveny akty. V případě potřeby lze připojit další zprávy z programů, které zaznamenávají čas v práci. Například z aplikace Timing. V zásadě se jedná o užitečný software pro Mac, který sleduje, kam se čas během dne vydal.

Ale pokud jde o ovládání, musím říci, že stejně jako v jakékoli vzdálené práci je raději nesledovat hodiny, které studio vlastně sedí, a za výsledky, které ukazuje.

O sazbách za hodinu.

Abychom pochopili, která sazba je považována za normální a která je příliš vysoká, níže nabídnu jednoduchý vzorec, kde ± 30% výsledku je spravedlivá cena.

(Plat specialisty trhu/160 hodin) × 2,5

Klíčové výdaje, které jsou zahrnuty v sazbě jsou plat zaměstnance, daně, manažerská zátěž a samotná marže.

Je však třeba poznamenat, že jedno studio může volat sazbu vyšší, ale ukázat výsledek za nižší cenu, zatímco druhé může volat sazbu nižší než tržní sazba, ale strávit více hodin úkolem.

Proto není zcela správné vyvozovat závěry pouze z míry. Je nutné odhadnout čas strávený před zahájením projektu a podle toho odhadnout konečné náklady. Přinejmenším zhruba.

Retainer nebo Outstaff.

Formát, ve kterém si zákazník pronajímá na určité období hotový tým a často ho spojuje se svými manažery. Tato metoda zajišťuje, že studiový tým může pracovat přímo z kanceláře zákazníka. Platba je pevně stanovena na tým za měsíc. Pokud je projekt velký, ukázalo se, že je výnosnější než u modelu Time & Materials.

Logická otázka – proč si pronajímat designéry nebo vývojáře ze studia, pokud si můžete najmout vlastní?

To bylo podrobněji popsáno v článku o kombinaci našich vlastních zaměstnanců a dodavatelů, ale ve zkratce existují tři hlavní důvody:

1. Úroveň kompetence, která bude trvat dlouho, než bude lovit nebo růst.

2. Harmonie. Jejich přístupy a porozumění jeden druhému z poloviny slova.

3. Nemusíte řešit plat.

Shrnutí.

Doufám, že vám tento článek dal představu o cenách v rámci studií a možných formátech pro spolupráci s nimi.

Chtěl bych dodat, že i při práci s nezávislými pracovníky je nejvyšší čas opustit model pevné ceny v minulosti a přinést kulturu vyplácení skutečných časových nákladů i těm nejkonzervativnějším klientům.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.