Inovace: co to je a kde získat nápady? (Část 1)

10 typů inovací a mapa inovativních přístupů

Kdo jsem

Ahoj, jmenuji se Dima Gilev a jsem produktový manažer;)

< p> Většinu svého života generuji nápady, ověřuji hypotézy a vytvářím nové IT produkty. Kdysi jsem začínal od offline (počítačová pomoc, maloobchod s různým zbožím) a šel online (od vytváření mobilních her a aplikací v rámci svých startupů až po práci na IT produktech ve velké společnosti).

Jako většina z nás, i v některých případech jsem musel pracovat v oblasti prodeje (telemarketing: půjčky/kreditní karty; obchodní zastoupení: auto), což ve mně zanechalo stopu a umožnilo mi lépe porozumět motivaci lidí k nákupu: )

Před časem jsem pracoval ve společnosti MIA Rossiya Segodnya (RIA Novosti), pracoval na konceptu a tvorbě nové mobilní aplikace pro agenturu od nuly, podpoře a vývoji těch současných, vyvinul chatovací systém na webovém projektu a mnoho dalšího .

Proč číst tento článek

Často slyšíme módní slovo „inovace“ a jsme na něj tak zvyklí, že plně nerozumíme jeho významu. Ale když se na trhu objeví zcela nová a pohodlná služba nebo služba, pokaždé, když jsme překvapeni, „Proč jsem to neudělal dříve, je to tak zřejmé, jednoduché a pohodlné?“ nebo „Bylo to možné?“ 🙂

Také mě trápila otázka: „Proč je většina úspěšných nápadů v Ruské federaci kopírována z trhů cizích zemí, a ne naopak?“.

Rozhodl jsem se na to přijít na konci roku 2019 a absolvoval kurz „Vytváření inovací“ od poměrně známé švédské vzdělávací instituce „Hyper Island“ v úzkých kruzích, aby rozšířil chápání „inovací“ a přístupů k jejich vytvoření.

Pokud se také ptáte nebo jste kladli podobné otázky, pak má smysl číst dál. Níže popíšu, co jsem se ze školení naučil, a zkombinuji se svými myšlenkami na toto téma.

Jak interpretovat inovace?

Hyper Island často mluví o inovacích jako o kreativitě při řešení důležitých problémů nebo vytváření nových nápadů k řešení důležitých problémů.

Na internetu také najdete další články, kde si autoři již položili otázku „co je to inovace?“.

Během školení byl zveřejněn zejména článek, kde se autor Nick Scillicorn pokusil položit tuto otázku 15 různým odborníkům a zjistit, jak chápou inovaci.

Po analýze výsledků všech odpovědí autor se to pokusil spojit do jedné definice: „Inovace je realizace myšlenky, která řeší konkrétní problém a poskytuje hodnotu pro společnost a klienta.“

Potom vyvstává otázka, jak ji mohou vlády nebo organizace, které vytvářejí hodnotu pro občany, nejen pro zákazníky a podniky, použít.

V tomto případě kurz dal univerzálnější odpověď od Tima Castelle „Inovace – implementace nových nápadů k vytvoření hodnoty. “

A obecně by to vypadalo jako všechno, odpověď byla nalezena, děkuji všem, článek skončil 🙂 Účelem kurzu však bylo ukázat nástroje a příležitosti, s nimiž může každý člověk najít svou vlastní definici inovace, což by korelovalo s jeho úkoly, protože neexistuje jednotná univerzální definice inovace a pokaždé se bude lišit podle cílů a záměrů.

Jak najít svou oblast inovace

Když slyšíme slovo „inovace“, co nejčastěji zastupujeme? Pro mnohé je toto slovo neoddělitelně spjato s IT prostředím, produkty a službami. Jsme zvyklí na to, že se společnosti jako Apple a Google každé čtvrtletí hrnou inovace jako z hojnosti.

A v menší míře si myslíme, že inovace existují nejen v IT produktech a službách, ale mohou ovlivnit jakékoli procesy a struktury organizace.

Abychom tomu lépe porozuměli, byl kurz uveden vizuálním framework Deset typů inovací od lidí z Doblinu, který vám umožní podívat se na inovace širší, než jsme si dříve mysleli.

< p> Oblasti inovací podle deseti typů inovací

Konfigurace – tento typ inovací se primárně zaměřuje na vše, co souvisí s vnitřní prací organizace a jejích procesů.

Nabídka – možná nejznámější typ inovace, protože je zaměřen na produkt nebo služba organizace.

Zkušenosti – zde je vše o procesech organizace, kterým spotřebitel čelí a s nimiž komunikuje.

Nyní, příležitosti pro inovace se staly transparentnějšími, pojďme se rychle podívat na každý z 10 typů inovací v každé oblasti (další podrobnosti najdete na webových stránkách):

Model zisku – jak vyděláváte peníze. Tento typ inovace se týká experimentování s novými obchodními modely, hodnotami nebo opuštění starých.

Síť je především o spojování lidí kolem vytváření hodnot. Tento typ inovace spočívá v objevování nových spojení, partnerství a způsobů, jak tato spojení rozšířit.

Struktura je způsob, jakým organizujete svá aktiva a talenty, abyste dosáhli úspěchu. Tento typ inovace ovlivňuje vše, co souvisí s optimalizací nebo přehodnocením „designu“ samotné organizace.

Proces – jaké a jak jedinečné metody používáte k provedení své práce. Inovace představuje vývoj nových způsobů práce, které přispívají k rozvoji a hodnotě.

Výkon produktu – jak odlišit produkt od ostatních prostřednictvím některých funkcí a funkcí. Inovace zde spočívá v vytváření produktů, které řeší problémy uživatelů, což je zase přiměje produkt milovat.

Systém produktů – vše o vytváření doplňkových produktů a služeb. Inovace zde spočívá v budování populárních ekosystémů napříč různými produkty a službami.

Služba je způsob, jakým udržujete a zvyšujete hodnotu svých nabídek. Inovace v této oblasti spočívají ve zlepšení způsobu/kvality podpory vašich zákazníků/uživatelů, což může generovat potěšení a loajalitu uživatelů/zákazníků.

Kanál – jak doručujete své nabídky uživatelům/klientům. Tento typ inovace spočívá v rozšiřování způsobu, jakým oslovujete své uživatele/zákazníky a vytváříte hodnotu.

Značka je způsob, jakým vyprávíte příběhy o své nabídce a vaší firmě. Inovace jsou zde, aby tyto příběhy neustále rozvíjely v dialogu se svými zákazníky.

Customer Engagement je způsob, jak dosáhnout silnějšího kontaktu se svými zákazníky. Inovace je způsob, jakým vytváříte hodnotu se svými zákazníky.

Kromě výše uvedeného rámce jsme byli požádáni, abychom použili rámec „Horizonty inovace“, jehož podstatou je přimět nás přemýšlet o inovačním potenciálu nyní a vytvořit strategii pro budoucnost (rámec byl vyvinut v McKinsey a více si o tom můžete přečíst zde).

Takže k horizontům inovací.

Navrhujeme zvážit 3 horizonty inovací:

Horizon 1 – Inkrementální inovace

Rozvoj hlavního podnikání. Inovace jsou zde spojeny s postupným vývojem toho, co již dnes funguje.

Horizon 2 – ničivá inovace

Využívání nových a vznikajících příležitostí. Inovace zde znamená riskovat nové produkty, přístupy a oblasti činnosti.

Horizon 3 – Radikální inovace

Připravte se na budoucí příležitosti. Inovace zde znamená porozumět nastávající budoucnosti a připravit se na ni.

Dále je důležité se zamyslet nad skutečností,

„Který typ inovace z deseti je pro ty a který je nejméně? “

„Na který inovační horizont se musíte více zaměřit a na který méně?“

Jak se nenechat zmást inovativními přístupy

Existuje mnohem více teorií a rámců, které na na jedné straně, a skvělé, ale na druhé straně nás to přimělo upadnout do strnulosti z toho, že nechápeme, kde vůbec začít 🙂

Abychom nezasahovali do různých rámců, bylo nám doporučeno začít studiem celé mapy inovativních přístupů, tj. Nejprve se seznámit se vším, co existuje, a poté si vybrat, které/které jsou v našem kontextu nejlépe použitelné.

Britská nezisková organizace Nesta, tým pro inovace, vyvinula mapu inovativních přístupů. Několik let tým spolupracoval s odborníky na inovace na vytvoření seznamu nejčastěji používaných přístupů.

Nastiňují čtyři hlavní oblasti na mapě: Talent Space , Inteligentní prostor , Technologický prostor a Prostor řešení .

Nyní více o každé oblasti:

Talent Space – Empowering People

Tato oblast je o přístupech ke spojování lidí, rozvoji dovedností a podpoře připravenosti organizace na inovace.

Inteligentní prostor – porozumění realitě

Oblast se zaměřuje na přístupy, které pomáhají pochopit realitu.

Technologický prostor – umožnění akce

Tato oblast je věnována přístupům k využívání nových technologií na podporu inovací. Zahrnuje metody jako: Open Data, Innovative/Creative Spaces, Digital Transformation a řadu technologických řešení, od blockchainu po umělou inteligenci. To znamená, že tato oblast je zcela o cílené aplikaci a využití potenciálu k vytváření nových řešení.

Prostor řešení – formování reality

V této oblasti vše souvisí s přístupy k akci a tvorbě něčeho – prototypování, testování s uživateli a směřování k implementaci kompletních řešení. Tato oblast zahrnuje takové přístupy jako Design Thinking, Behavioral Insights, Lean Startup, MVP atd. To znamená významný referenční bod pro akci a tvorbu.

Pojďme se reflexovat? 😉

Nyní víme, co je to inovace, jak najít oblast pro inovace, která se vztahuje na váš kontext pomocí 10 typů inovací, který inovativní přístup použít ve vaší strategii s využitím tří inovačních horizontů a které inovativní přístupy si můžete vybrat ze všech stávajících a nejpoužívanější pomocí mapy inovací.

Abych ji posílil, mohu navrhnout provedení cvičení z Hyper Island a vytvoření vaší mapy případu inovace. Dostali jsme to, abychom mohli definovat náš případ inovace, formu a promyslet si to. Poté bude mnohem snazší vyjádřit a podělit se o svůj inovativní nápad s ostatními lidmi a více si uvědomovat možnosti a akce při pohybu vpřed.

Například níže jsem přidal svou dokončenou mapu, ve kterém jsem se snažil v rámci kurzu zaujmout přístup (v tu chvíli jsem pracoval v RIA, tak jsem to vyplnil s přihlédnutím ke specifikům organizace).

Mapa případu inovací

Ve druhé části tohoto článku se podělím o to, jak nás učili různé metody a techniky hledání inovativních příležitosti, zkoumání uživatelů a generování inovativních nápadů pomocí Design Thinking a rámce Double Diamond.

Zůstaňte naladěni;)

Dima Gilev – produktová manažerka

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.