Identita: Anna-Maria Kandales-Vorobieva – o hledání nápadů, práci s rodilými mluvčími a skvělých projektech

Umělecký ředitel Bang Bang Education Svyat Vishnyakov hovořil s grafickým designérem, partnerem studia Groza Design a učitelkou kurzu Tvorba identity Anna-Maria Kandales-Vorobyeva.

– Jak najít nápady pro vytvoření identity?

– Musíte hledat správná místa na správných místech. Je to jako zkoušet optiku: projdete si možnosti a zkontrolujete, která z nich funguje. Stále hledáte, dokud nenajdete vhodný.

Můj oblíbený příběh o hledání nápadů je Whitney Museum of American Art. Pro muzeum se stavěla nová budova a předem se vědělo, kde bude viset každý obraz. Novou identitu zpracovalo studio Experimental Jetset. Tým zkoušel různé možnosti, ale něco nebylo v pořádku. Pak začali studovat vše, co o muzeu napsala jeho kurátorka Donna de Salva, a v jednom ze starých materiálů našli frázi, že by bylo mnohem snazší prezentovat dějiny umění jako jednu jednoduchou linii – ale pak by to nebyl Whitney . Jeden návrh jim dal představu – takto se objevil cikcak, písmeno W. Kdyby si to tým nevšiml, styl by se ukázal úplně odlišný.

– Co znamená koncept identity závisí na?

– Identita začíná brandingem a branding začíná výzkumem: jak se značka postaví, jaké jsou její cíle, publikum. Jakou identitu si vytvoříte, záleží na platformě značky.

– Je v identitě povinná metafora?

– Metafora je v identitě vždy přítomna. Metafory nezastarávají, jsou způsobem komunikace, který lidé používají tisíc let. Prostě je máme vizuální. Můžete je vytvořit nebo izolovat od produktu, který potřebujete navrhnout – pak nepřijdete s novými významy, ale pokusíte se produkt podpořit.

– Co jste zač nyní pracujete?

– Nyní pracuji na nové identitě ve Voznesenském centru – ve spojení s osobou, která určuje styl komunikace, publika, programů.

Předpoklady obvykle vytváříte na základě svých zkušeností, předáváte je zákazníkovi a záběh probíhá již u toho, komu jste tento plán opustili. Tady je proces válcován kolem mě, mohu to ovládat, můžeme se vrátit a otestovat, co jsme již udělali. Ještě jsme nedospěli k konečnému výsledku, ale to je šíleně zajímavé.

– Potřebujete značkovou knihu a velikosti pro různá média?

– korporátní identita a koncept jsou samy o sobě zavěšeny ve vzduchu. Musíte vytvořit systém – jak bude logo a další prvky konceptu žít, k čemu je připojíte, jaká média.

Existují produkty, pro které si vytvoříte identitu a poskytnete pokyny – když si uvědomíte, že máte silné vizuální pohyby, které podpoří celý ekosystém a fungují normálně. Nejlepší je uspořádat je, jako byste šli z jednoho atomu a budovali molekulu.

A existují společnosti, pro které musí být síť rigidní, aby se vše nerozpadlo – například velké banky a velká muzea. Jakmile jsem vyráběl značkovou knihu pro Státní historické muzeum, musel jsem všechno popsat. Prozkoumal jsem všechna média, porozuměl rozběhu a popsal velikost písma pomocí rovnice – byla vypočítána v závislosti na poměru stran média. Výsledkem je velmi rigidní mřížka s velkým popisem pravidel.

– Pro koho byste chtěli vytvořit vysněnou identitu?

– I Mám zájem dělat něco víc než identitu. Vytvořte příběh, který bude formovat svět kolem vás, včetně komunity. Ještě nevím, co to je – jinak bych to udělal, ale zajímalo by mě přemýšlet o tom, jak velké věci fungují u publika.

Například sleduji hudební průmysl. Americký mediální trh soutěží s korejským. Interagují s umělci úplně jinými způsoby. Je jasné, že všichni umělci mají určitý obraz – to je ve skutečnosti také značka a identita, a nikdy nevíte, kdo umělec ve skutečnosti je. Ale v Americe se zdá, že je systém více postaven na skutečném, a v Koreji se zdá, že všechny skupiny vstupují do vesmíru. Každá je jako samostatná planeta: má svůj vlastní koncept, který se aktualizuje každých šest měsíců.

Je skvělé přijít s koncepty, které dříve neexistovaly. Budujte celý vesmír a regulujte ho v závislosti na tom, co se ve světě děje.

– Jaké projekty a studia jsou podle vás nejúžasnější?

I miluju to, co Dumbar dělá. Obecně se nyní zajímám o umělce, herní design, některé vedlejší věci na křižovatce technologií, které mohou více inspirovat – například Phygitalism a rozšířená realita. Nebo projekt fuckyou.digital pro adidas – krátké video, které má svou vlastní malou identitu.

Mám rád všechno, co Esh a Pike dělají. Je neuvěřitelně zajímavé sledovat, jak si lidé budují svou kariéru: začínají s určitými věcmi, vyrůstají, mění se jejich touhy, hledají způsoby, jak se změnit a dále růst.

– Pro koho jste udělali kurz?

Pro lidi, kteří nedávno začali pracovat, ale chybí jim návod, jak najít oporu a vyrobit produkt. Učiníme chaotičtější obraz světa strukturovanějším. Naučíme se, jak pomocí určitých nástrojů najít nápady, vizualizovat je a vytvořit systém.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.