Fonty v kostce, druhá část

V minulém článku jsme hovořili o tom, jak se různá písma liší od sebe navzájem svým designem a jak tyto rozdíly ovlivňují jejich charakter a čitelnost. Dnes se dotkneme dalších aspektů souvisejících s písmeny, které mohou ovlivnit výběr písma pro značku.

Zřeknutí se odpovědnosti

Stejně jako minule chceme abychom vás varovali, že tento článek nebyl napsán profesionálními designéry. Je napsán jednoduchými značkovými lidmi pro ty, kteří chtějí začít chápat, co se děje ve světě písmen v brandingu.

Kaligrafie, písma, písmo

Každý samozřejmě slyšel něco o kaligrafii. Určitě jsme se už v dětství setkali s výrazem „kaligrafický rukopis“, který na každodenní úrovni jednoduše znamenal „krásný rukopis“.

Ve skutečnosti jsou rukopis a kaligrafie trochu jiné věci. Rukopis je jednoduše charakteristický pro každého spisovatele v jeho rukopisu. A moderní definice odkazuje na kaligrafii na umění (velmi staré).

Kromě kaligrafie je zde i písmo. Pro zjednodušení se od sebe liší tím, že kaligrafie je psána jedním přístupem s minimálními pohyby nástrojů a formy znaků písma lze korigovat tak či onak a obecně se spíše spíše kreslí, než píše.

Jak se tedy liší písmo od písma? Faktem je, že sadu znaků v písmu lze používat nekonečně, včetně psaní na klávesnici, a všechny opakované znaky budou stejné. Zatímco nápisy jsou dílo.

Kopírováním znaků z písma můžete vytvořit písmo, které ale přestane být písmem. Je zvědavé, že s tím vším, jak jsme psali v první části, se mnoho písem v jejich grafice spoléhá na kaligrafický základ psaní dopisů.

Ve značce se nápisy často používají, pokud jde o loga, kde jedinečná písmena někdy pomáhají vytvořit výrazný vzhled. Současně není nic špatného na tom, že loga využívají jako základ písma, pokud toto řešení vyhovuje úkolu a identita se skládá z více než jen loga.

Pokud jde o kaligrafii – vzhledem k vysoké variabilitě výsledku není tak snadné ji aplikovat. Například když mluvíme o svatebních pozvánkách, pak je jejich počet omezený a umožňuje vám je ozdobit kaligrafií a přepracovat to, co tak dobře nevyšlo. Pokud se ale jedná o nějaký druh značky s tisíci kopiemi, pak lze kaligrafii reprodukovat pouze ve formě digitálních kopií, což už dnes člověka zpochybňuje. I v tomto případě však produkt může získat speciální atmosféru ruční výroby a tato technika se často používá.

Formáty souborů

Ve většině případů se značky nezabývají písmem, ale s písmy. I když je vaše logo znakem nebo obrázkem, vaše společnost bude muset komunikovat s vnějším světem, ať už jde o reklamu na federálním kanálu, váš vlastní web nebo dokument s účetními zprávami.

Stává se, že celá identita je založena na celé rodině písem nebo na spektru několika písem. V každém případě autoři korporátní identity buď používají existující písma vyvinutá někým jiným, nebo si je sami vytvářejí od začátku.

< p>Historie moderních reprodukovaných písem sahá až k Johannesu Gutenbergovi, který v 15. století. kompetentně popularizoval technologii ručního vytáčení kovů v Evropě. V té době byly všechny znaky písma jednotlivě odlévány z kovu v několika kopiích, poté byla každá stránka budoucí knihy napsána písmeno po písmenku z těchto kovových písmen, než šla do tiskařského stroje.

Písmo je nyní malý počítačový program, obvykle s oprávněním .ttf nebo .otf, který musí být nainstalován v počítači, aby se písmo zobrazilo ve všech grafických editorech. Všechna zařízení mají také nějakou sadu předinstalovaných písem. Vzhled systémového rozhraní závisí na tom, jaké jsou.

Technologický pokrok však stále nezůstává stát a v poslední době máme k dispozici například variabilní a barevná písma (pamatujte na emodži 😉). Jeden soubor s proměnlivým písmem umožňuje nahradit desítky běžných, kde každý typ váhy nebo kurzívy je samostatný soubor písma. Tímto způsobem můžete doladit požadované parametry písma nebo vytvořit zajímavou dynamickou identitu.

Výběr takových písem je stále omezený a stojí více než několik konvenčních stylů. Před zakoupením variabilního písma se musíte rozhodnout, kolik ho opravdu potřebujete.

Závěr

Abych to shrnul ve zkratce, pak: abyste se mohli rozhodnout, jak bude určitá značka hovořit se svým publikem, budete muset myslet nejen na vzhled všech písmen a písem v jejich identity, ale také o technické implementaci a ekonomice korporátní identity.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.