Fenomén designu koše: Jak se vám líbí?

Proč se design bez designu téměř stal kultem?

Také vám chybělo, v jakém okamžiku pohlednice a videa v dobrých tradicích OK a Votsap opět zasáhly trendy? Zdá se, že se vtip vymkl kontrole: dnes si bzučáky – a také tisíciletí – vážně vyměňují memy s přáním dobrého dne a noci s koťaty, růžemi, šálkem kávy a spoustou kamínků.

Něco podobného se děje v designu. V nekonečném moři technologických, stylových a digitálních webů se nacházejí drahokamy ve stylu dvacátých let – s divokými soubory GIF, centrálními obrázky a barvami. Postupem času počet perel roste. Znehodnocujeme?

Dobrý den od roku 2000?

Psychologové tvrdí, že pro nás lidi je stále obtížnější soustředit se na obsah. A pokud ve vzdáleném roce 2000 byla stabilita lidské pozornosti 12 sekund (věřte mi, je to hodně), dnes počet klesl na 8. To je o jednu sekundu méně než u průměrných akvarijních ryb.

Je logické, že obchodníci, inzerenti a tvůrci dělají vše pro to, aby přilákali pozornost cílového publika a udržet to tak dlouho, jak je to možné. Jedním ze způsobů je rozdat něco, co určitě způsobí alespoň nějakou reakci. Koneckonců, dnes nikoho nepřekvapíte obyčejným (přečtěte si – podle kánonů) designu: publikum je „rozmazlené“ a kdysi trendy minimalismus již nezpůsobuje efekt wow. Ale každá hra jde s třeskem.

Ukázalo se, že trash design ředí obsah stejného typu a umožňuje vám přilákat publikum, jehož oči jsou již „rozmazané“ estetickým obsahem.

< p> Důvod číslo dvě: design koše zpochybňuje dokonalost . Toto je konkrétní potenciál pro nyní masivní trend minima textu a minima barev. Je jako blázen s mnohobarevnými vlasy uprostřed šedé městské masy.

Třetím možným důvodem je humbuk . Jinými slovy: touha sledovat 100k designové trendy. To není triviální. To je rezonanční.

Pokud je cílem designéra, agentury nebo klienta oznámit sebe nebo svůj produkt, lze to provést různými způsoby. A ne vždy pozitivní. Koneckonců, černé PR je také PR.

Pozoruhodným příkladem ze světa designu nejsou šokující obrazy Morgensterna a Eljese. Jsou nenáviděni, ale mluví se o nich. Tak je to s Lebedevem, jehož práce je ostře kritizována, ale aktivně diskutována.

Rozumný okraj – existuje?

Určitě ano. Je to konkrétní, ale jemné: problém vyřeší kýčovitý/záměrně staromódní design. Zvyšuje počet konverzí na webu, přitahuje nové cílové publikum, zvyšuje prodej, jasně vysílá požadovanou zprávu. A přesto, přes veškerou vizuální absurditu a divokost, je jasné, že se do toho zapojil profesionál: všechny prvky jsou na mřížce, kompozice je zachována.

Pokud je design špatný, bude nevyřeší problém. Je zpravidla průměrný a existují pro něj další, více pracovní techniky a řešení.

Co je již hotové

Sestavili jsme malý výběr záměrně kýčovitých a profesionálních návrhů.

Stránka pro „seznamování psů“ je okouzlujícím výsledkem spolupráce mezi studiem Petrick a moskevským sirotčincem „Super Dog“.

Designérské mistrovské dílo s příchutí Santa Barbara, spousta třpytivých kamenů, spousta neonů květiny a světlé gify nulového stylu. Vysílá užitečné informace? Ano. Přitahuje? A jak.

Firma “Kolegové na internetu” od Setterů

Zde je starý dobrý WordArt a diskety a úsměvy od ICQ. A to vše v rozhraní Windows 98. Velký, pixelovaný závan nostalgie.

Nová divoká verze webu agentury RedKeds

Šipky, peří, kytice, hieroglyfy, které se otáčejí, přibližují a pohybují po obvodu plochy. Manfic!

web britské půjčovny aut – v nejlepších tradicích “původu”

Jasný vzor, ​​nepřiměřené barvy, nepříjemné flashové animace. Výsledek je nicméně zřejmý: v roce 2016 označil Newsweek tento web za jeden z nejvýnosnějších na internetu.

bonus – buďte zděšení, ale nechte se inspirovat

  • Nejhorší web na světě. Žádné komentáře – vše je jasné.
  • Web designového studia Tvorets, skládající se z jedné osoby. Je jasné, že se jedná o vtip, ale jaký vtip !
  • A konečně: informační portál Krasnojarského institutu eniologie. Genius designu myšlenky s hlavou létajícího koně. Nezapomeňte zapnout reproduktor.

Užijte si to!

Skoro jsem zapomněl. Co si myslíte: polibek nebo plácnutí do obličeje? (ne pro vás, ale pro takový design)

#shapeandscroll #design

Další projekty jsou na našem webu. Budeme rádi, když od vás obdržíme zpětnou vazbu prostřednictvím našich účtů Instagram a Telegram. Přihlaste se k odběru našeho týdenního přehledu a sledujte nejnovější zprávy.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.