Druhý život dílů letadel

RU-SKY dává od roku 2017 druhý život detailům skutečných letadel. Ruslan Bulanov a Alexander Ochkov vědí, kde najít vyřazenou Tu-134A a vyrobit si židli z kopule kabiny navigátora.

Zpět ke kořenům

Myšlenka vytvoření podnikání v oblasti letectví je poctou rodinným kořenům. Dědeček Alexandra Ochkova, Hrdina Sovětského svazu, Alexander Medveděv, již na podzim 1941 bombardoval nacisty pomocí střemhlavého bombardéru Pe-2. Otec Ruslana Bulanova, inženýra, dal leteckému průmyslu více než tucet let. Společně založili výrobní závod, který recykluje letadlové díly na nábytek a futuristické umělecké předměty.

Historie výroby nábytku a funkčního dekoru z leteckých dílů začala v Moskvě v roce 2017. V roce 2020 se společnost rozšířila otevřením samostatné řady prémiového čalouněného nábytku.

Obchodní zákony

Absolvent Skolkovo MBA Alexander Ochkov připomíná, že projekt byl zahájen v rozporu s pravidly podnikání. Touha založit vlastní společnost se objevila dlouho předtím, než byly provedeny výpočty. Výchozím bodem byl skutečný příklad společnosti v Americe vyrábějící dekorativní nábytek z letadel. Tento nápad se mi okamžitě líbil a fotografie podnítily mnoho zajímavých řešení.

Při analýze tohoto odvětví dospěli Ruslan Bulanov a Alexander Ochkov k závěru, že na světě existuje vysoká poptávka po výrobcích ve stylu letectví. Zpočátku poptávku tvořili představitelé letectví, včetně lidí, kteří se zajímali o mimořádná řešení interiéru. Originální designové předměty jsou žádané jak doma, tak v kancelářích.

Název společnosti RU-SKY je zkratka pro ruské nebe. Zdůrazňuje souvislost se sovětským a ruským leteckým dědictvím. Tvůrci navíc pochopili, že později společnost vstoupí na mezinárodní trh a zájem o sovětskou minulost se objeví jako odrazový můstek pro podnikání.

Díly a zařízení

Počáteční hledání začala na leteckých fórech, kde bylo zjištěno, že existuje nestrukturovaný trh pro „utilizátory“. Byl použit následující systém: lidé kupují vyřazená letadla a prostřednictvím svých kanálů je posílají k roztavení. Když Alexander a Ruslan kontaktovali dodavatele, zjistili, že v leteckých školách jsou nepoužívané lodě.

Dalším dodavatelským kanálem jsou letecké opravárenské podniky. Známým jsme získali základnu závodů na opravy letadel, díky nimž se objevil přístup k několika podobným podnikům. Zaměřili jsme se výhradně na sovětské letectví 60. a 80. let. Později se řada desek rozšířila. Každý produkt je doprovázen označením ve formě interaktivního odkazu na historii konkrétní lodi.

Zakoupili jsme vybavení a nástroje za 700 tisíc rublů za práci. Jsou to brusky a leštičky, vakuová jednotka pro tvarování forem z uhlíkových a skleněných vláken, ruční nářadí, průmyslový vysavač a spotřební materiál. Zakladatelé společnosti přinesli z domova počítače a kompresor.

V létě roku 2018 byla prodána první várka produktů – bylo to 12 nástěnných hodin z trupu kanadského letadla Bombardier CRJ200.

Na konci roku 2019 se do projektu zapojil třetí partner Alexander Esakov. Realita se ukázala být taková, že letecký dekor a nábytek se v Rusku ukázaly jako velmi specializované výrobky, i když zcela okrajové, a partneři jasně pochopili, že je možné rozšířit podnikání v zemi vytvořením „civilní“ řady nábytkové výrobky, které by vyhovovaly nejen leteckým znalcům, ale i běžným spotřebitelům, kteří chtějí ve svém interiéru vidět módní a funkční kusy nábytku. Tehdy se zrodila myšlenka vytvořit prémiovou řadu čalouněného nábytku, který přímo nesouvisel s letectvím.

Bylo rozhodnuto zorganizovat pohodlné podmínky pro výrobu měkkých modulárních pohovek i designových postelí a přesunout výrobní závod z Moskvy, kde bylo jen 120 metrů čtverečních, do Volgogradu do prostornější dílna.

Pohovky a postele, které společnost začala vyrábět v novém výrobním závodě, se začaly vyrábět pod stejnou značkou – RU-SKY. Aby bylo možné předat leteckou DNA těchto produktů, rozhodli se partneři instalovat malou vyleštěnou částici z těla skutečného letadla s gravírováním jeho historie na každou vyrobenou jednotku. Společnost tak mohla v uplynulém roce výrazně rozšířit svoji produkci a prodej.

Korunky aktivity RU-SKY

Za účelem upevnění svého jména ve světě designu začala společnost spolupracovat s Ilyou Legchatovem, slavným produktovým designérem. V roce 2019 společnost představila židli Legchatov-134 vyrobenou z vrchlíku navigátoru Tu-134A. Ilya Legchatov sdílel, že za účelem vytvoření modelu sedadla byl v Moskvě vytvořen trojrozměrný virtuální dojem nosního rámu letadla pomocí speciálního vybavení. Strávil mnoho bezesných nocí při hledání ergonomické a umělecké harmonie. V žádném případě jsme se nepokusili zbavit sídlo jedinečnosti původních tvarů letadlové části.

Partneři jsou přesvědčeni, že dosáhli svého cíle. Vytvořit rozpoznatelný a na rozdíl od čehokoli produkt jako symbol autorovy mrtvice. Použitými materiály byla italská semi-anilinová kůže, vysoce elastická polyuretanová pěna ELAX, rám ze slitiny hořčíku s povrchem Verometal, složitý dřevěný základ s intarzovanými prvky.

Výsledkem bylo, že byla židle zařazena do užšího výběru celo ruské soutěže v designu objektů „Vynalezeno a vyrobeno v Rusku“ více než 1 200 nominovaných a nyní je prezentována v Muzeu užitého a dekorativního umění v Moskvě (Delegatskaya st., 3).

Spolu s Legchakovem vytvořil tým modulární série pohovek Sense. Neuvěřitelně měkké modulární pohovky se hodí do každého moderního, skandinávského nebo podkrovního interiéru. Uvnitř – odolný a ekologický březový rám. A pod spodní vrstvu RU-SKY vyrobil tři vrstvy hypoalergenního materiálu, který má záruku proti ztrátě tvaru po více než 15 let.

Cíle do budoucnosti

Vedoucí představitelé RU-SKY se snaží přivést společnost na zahraniční trh. V USA a evropských zemích existuje mnoho zákazníků, kteří jsou fanoušky letectví, zejména jeho klasických zástupců. Existují plány na vyzdobení veřejných prostor letadlovými prvky. A také vyrábět rozpočtové produkty ve formě nástěnných hodin (v nominální hodnotě 25 tisíc rublů).

Alexander Ochkov dodává, že existuje nápad koupit celé letadlo. Například Yak-40 a uspořádat v něm výstavní prostor na území výroby.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.