Dobrý a špatný design – co to vlastně je?

Věřím, že jednou z nejdůležitějších vlastností dobrého designu je jeho ergonomie. Tento koncept se obvykle aplikuje na design interiérů nebo nábytku – když je vše pohodlné, když se pohodlně používá a vše je po ruce. Ale rád jej používám k hodnocení grafického designu. Ukázalo se to jako druh mentální ergonomie – když je design příjemný pro oči, snadno použitelný na všech médiích a intuitivní.

Tato podmínka je nutná, ale nedostatečná.

Dále bych jako kritérium bral takovou kvalitu jako „srozumitelnost“. Logo nebo jakýkoli jiný design by měl být jasný. To neznamená, že by to mělo být jednoduché, ale znamená to, že by měl divák identifikovat obraz jako známý a srozumitelný pro něj.

Odtud tedy vyplývá třetí kritérium, nejdůležitější a nejtěžší. Protože celý náš život je postaven na obrazech, řekl bych, že dobrý design by měl být harmonický.

A tady začíná problém, protože existují lidé (a zákazníci, ano), kteří nemají pocit harmonie. No, nic tam není, a to je vše. Člověk je zaneprázdněn svým obchodem a bez tohoto pocitu žije dobře, dokud nepotřebuje vytvořit logo.

V mé praxi nebylo takových lidí mnoho, ale myslím, že na ně všichni narazili. Pokud k tomu přidáme nedostatek důvěry v návrháře, pak bych ani já nezaručil, že to zvládnu.

V tomto případě se ukázalo, že jde o slepou uličku – návrhář nedokáže vysvětlit, proč to nelze udělat, a klient nerozumí. Pro designéra existují tři způsoby: buď odolat a přesvědčit klienta, nebo souhlasit a dělat, co chce. Nebo objednávku odmítněte. Každý se rozhodne podle svých nejlepších schopností a zásad.

Ale co by měl zákazník udělat ?? Nakonec upřímně nechápe, proč je tento designér tak tvrdohlavý, a říká mu, že je to nemožné. Protože teď jsem na straně zákazníka, doporučil bych v tomto případě vydechnout a uchýlit se k pomoci odborníka.

Měli jsme případ, kdy se takový klient rozhodl využít svého šestiletého syna jako odborníka. Takže to nemusíte dělat. Už jen proto, že ne všechny děti se rodí se smyslem pro krásu, a on také musí být vychován, a to z mnoha dalších důvodů. Mimochodem to neskončilo dobře a částečně si za to mohu sám, protože jsem ho nemohl přesvědčit, najít potřebné argumenty.

A jednou za námi přišel klient s hotovým novým logem, ve kterém se mu nelíbilo téměř všechno. Požádal jsem o to znovu. Protože logo bylo dobré, zeptal jsem se, proč se mu nelíbilo. Ale místo odpovědi si zákazník dlouho stěžoval na designéra a jeho tvrdohlavost. To byl zjevně jen případ, kdy návrhář trval na svém rozhodnutí, ale přes dobrý výsledek nebyl klient spokojen.

Bylo mi jasné, že to musím odmítnout, ale předtím jsem se rozhodl strávit čas a říct, jak vidím situaci z mé strany. Kupodivu zákazník pozorně poslouchal a byl velmi vděčný, a přesto nás doporučil jednomu ze svých přátel.

Na závěr bych chtěl dát jednu malou radu zákazníkovi, který chce získat skvělý design. Hledejte svého návrháře. Nebo vaše designové studio. Stejně jako hledáme našeho zubaře, kadeřníka a lékaře.

Budete muset trávit čas a možná i peníze, ale zkušenost, syn obtížných chyb, se vám nakonec vyplatí. Zpočátku vše nekončí logem, ale pouze začíná a spolupráce s designérem může být dlouhá a úspěšná. A za druhé, dobrý design je v první řadě nástrojem pro rozvoj vašeho podnikání a musí být řádně naostřený.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.