Designový případ: veřejná výroční zpráva Institutu Strelka

V roce 2020 pandemie urychlila procesy, které dříve různí odborníci považovali pouze za možné scénáře vzdálené budoucnosti. Kulturní instituce po celém světě byly nuceny experimentovat s pracovními formáty a přesunout významnou část akcí online. Institut Strelka se ve veřejné zprávě podělil o výsledky obtížného a rušného roku svého života. Autoři zvláštního projektu hovořili o tom, jak a proč vizualizovat výsledky práce velké vzdělávací instituce.

NÁPAD PROJEKTU

Olga Tenisheva, ředitelka vzdělávacího programu:

Strelka vždy pracuje rychlým tempem: za rok se nám podaří realizovat velké množství různých programů a projektů. Minulý rok byl pro všechny velmi obtížný, a proto jsme po shrnutí výsledků chtěli společně s týmem vzpomenout na vše, co se nám podařilo, poděkovat si navzájem a výsledky se nechat inspirovat. Při přípravě zprávy jsme se také snažili, aby to bylo co nejpohodlnější pro naše čtenáře, diváky a posluchače, a shromáždili jsme veškerý náš obsah na jednom místě. Tento speciální projekt pomáhá dobře pochopit, co Strelka dnes dělá.

Sonya Savelyeva, kurátorka speciálních projektů:

Toto je první veřejná zpráva pro institut. Během pandemie jsme si uvědomili, jak důležité je udržovat živou, emocionální interakci s nekonečným zrychlováním pracovních procesů a vynuceným přechodem na online. Ve zprávě jsme chtěli vyjádřit, jak jsme byli šťastní s publikem, které bylo s námi, reagovalo na události a snažilo se zůstat hybnou silou změn.

VIZUALIZACE ZPRÁVY

Daria Luchinina, návrhářka

Anna Yemets, vedoucí designového týmu:

STRUKTURA

U takových velkých projektů je důležitá spolupráce designéra a editora: k mnoha řešením přicházejí vzájemným přizpůsobováním. Zpočátku editor navrhl několik titulů pro zprávu, z nichž každý navrhl jinou možnost návrhu. Ukázali jsme 4 koncepty s různými názvy a nakonec jsme vybrali „2020“ s blikáním poslední číslice – to je případ, kdy formulář specifikoval obsah.

< span class = "ui_preloader__dot">

Pak jsme začali vyvíjet hlavní stránku a tady jsme se samozřejmě spoléhali na obsah. Každé znění ovlivňuje celkovou koncepci projektu, takže je důležité začít vykreslovat až po dohodě celého textu. Přemýšleli jsme, jak přesně a krásně shromáždit na jedné stránce všechny informace o ročních činnostech ústavu, s přihlédnutím k tomu, že toho bylo hodně. Výsledkem je, že tematické bloky se staly základem našeho projektu, s jehož pomocí se v materiálu objevila jasná struktura a snadné vnímání. Pro zjednodušení navigace jsme také vytvořili nabídku, která umožňuje čtenáři přeskočit přímo do oblasti zájmu.

MOŽNOSTI ČTENÍ

Naše zpráva byla původně koncipována tak, že jde nad rámec standardního nudného souhrnu statistik. Chtěli jsme prezentovat výsledky naší práce ne v hromádce černobílých listů, ale na jasné interaktivní vstupní stránce, která bude přinejmenším zajímavá přejít na konec. Mimochodem, bude to trvat jen jeden a půl minuty: všechny hlavní věci jsou psány velkými okny velkým písmem. Pokud chce čtenář strávit na stránce trochu více času a ponořit se do podrobností, může rozšířit skrytá okna o další informace a také sledovat četné odkazy, které vedou k přednáškám, článkům, videím, knihám a podcastům.

BARVA

Velký počet oddílů znesnadňoval výběr palety: barev bylo příliš mnoho. Ve výsledku jsme pro zvýraznění hlavních sekcí vybrali pět hlavních jasných odstínů a pro sekundární bloky jsme použili jednu další barvu – tmavě šedou. V každé sekci byla původní barva rozptýlena světlejším odstínem.

FONT

Jedním z našich hlavních úkolů bylo minimalizovat počet stylů, protože paleta barev, tvarů a stylů výrazně komplikuje vnímání informací. V této zprávě jsme použili 4 styly dvou písem: hlavní – fuga, tradiční pro identitu „Arrows“, a další písmo z rodiny Agipo, které pomohlo zdůraznit nadpisy.

MOBILNÍ VERZE

Desktopovou verzi přehledu lze zobrazit také na smartphonu, i když v tomto v případě, že bude připomínat pdf prezentaci. Uvědomili jsme si, že většina našich posluchačů nebude zprávu číst z počítačů, a proto jsme vyvinuli alternativní formát.

Projekt je implementován na platformě Readymag

Umělecká ředitelka: Anna Kulachek

Návrhářka: Daria Luchinina

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.