Design jam # 26: od „Ježka v mlze“ po „Nepřítomného Giovanniho“ – rysy animace sovětského období

V animačně-nostalgickém přehledu z Futury od Redmadrobota.

” No, počkejte minutu! “, – roboti bzučejí po prchající zimě. Za poslední dva týdny jsme vykopali ty nejzajímavější designové nálezy zpod sněhu a publikovali je v Design Jam. Přihlaste se k odběru, abyste měli o čem diskutovat s přáteli při pití horkého paliva (káva) .

Minule jsme se podívali na pokyny od Apple a Google a byli jsme nabití silou současného umění. Vraťme se dnes o několik desetiletí zpět a promluvme si o jasné, ale podceňované stránce umění – animaci sovětského období. Železná designérka Nastya Nechkina o ní poví, dáme jí slovo.

železná designérka Redmadrobot

Dobrý den! Dnes vám povím o sovětské animaci. Věnujeme pozornost „Krtkovi“ a „Ježkovi v mlze“, projdeme se po „Hoře dinosaurů“, podíváme se na „Poštu“ a seznámíme se s „Mužem v buřince“.

Panenky, plastelíny a dráty

Začněme „Ježkem v mlze“ (1975) od Jurije Norsteina. Je vyroben ve stylu loutkové animace a postavy ožívají díky technice přenosu. Animace loutek je jedním ze sloupů kresleného umění.

Styl loutkové animace využívá i karikatura „Ruka“ (1959) českého režiséra Jiřího Trnky. Vypráví hořký příběh o vztahu mezi umělcem a státem – problém známý mnoha umělcům té doby.

Nástroje mistrů volumetrické animace zahrnovaly nejen panenky, ale také různé improvizované prostředky: například Harry Bardeen ve svém díle “Freaks” „(1987) představil celý život z jedné cívky drátu s velmi neočekávaným oddělením.

A kde bez karikatur “plastelíny”! Jedním z nich byl Loňský sníh (1983) – skvělé novoroční dílo režiséra Alexandra Tatarského.

Oceán Vanguardu

V prvních desetiletích sovětské moci se animace vyvíjela obzvláště prudce – to bylo způsobeno tím, že cenzurní omezení se na umění pro děti prakticky nevztahovala a jedinečnost stylu animace byla pouze podporována. Ruská avantgarda skutečně inspirovala umělce a režiséry: zajímali se o hledání nových forem a obrazových rytmů.

Věnujte pozornost konstruktivistické kresbě, jejíž výrazným příkladem je Mail Michaila Tsekhanovského (1929) ). Útulný zvuk starého filmu příjemně doplňuje mnoho lakonických grafických řešení umělce.

„25. den, první den“ ( 1968) Jurije Norshteina a Arkadyho Tyurina je plakátový film silně ovlivněný avantgardou 10. – 20. Let 20. století. Vrstvení archetypů sovětských plakátů a sloganů na Šostakovičovu symfonickou hudbu je skutečně pozoruhodným dílem.

Kontrast stylů

Sovětský umělec a animátor Ivan Aksenchuk měl expresivní umělecký styl. Výrazným příkladem je jeho dílo „Malá mořská víla“ (1968). Toto je karikatura v karikatuře, kde kontrast různých stylů kreslení odděluje pohádku od reality.

Autorův rukopis Ivana Aksenčuka je uznán v „Omlazující jablka“ (1974). Bohatství a hloubka odstínů jsou v díle zachovány, ale čísla nabývají nepřirozených obrysů a dekorace stále více odkazují na futurismus.

Pokud se chcete vrhnout do konfliktu mezi svobodným uměním a nesvobodným státem, prostudujte si práci režiséra Andreje Khrzhanovského. Práce „Byl jednou jeden Kozyavin“ (1966) je groteskním obrazem stavového automatu, nesmyslného a nemilosrdného.

Další karikatura Andreye Khrzhanovského „Skleněná harmonika“ (1968) pojednává spíše o metafyzice: na rozdíl od krásných a ošklivých tváří ukazuje umělec, jak umění humanizuje a cenzuruje. Ústřední postavou je „Muž v buřince“ surrealistického umělce René Magritte.

Černobílí lidé a barevný krtek

Animace Sovětů Období zahrnuje nejen karikatury v ruštině, ale také animaci východního bloku. Vyznačuje se velkou konceptualitou: svoboda myšlení a otevřený přístup k evropskému umění přispěly k různým tématům a uměleckým stylům.

Karikatura maďarského režiséra Petera Soboslaye „Hej, ty!“ (1976) je černobílá karikatura o černobílém hrdinovi. Fantasmagoričnost zápletky, kombinace různých grafických technik, ohraničení prostoru a překonání čtvrté zdi dělají z animovaného filmu solidní umělecký objekt.

“Walls” (1987) polského režiséra Piotra Dumaly je černobílý film s okolním pozadím harmonicky doplňujícím bezútěšný obraz. Šerosvit je jako poškrábaný na černém povrchu: tohoto efektu je dosaženo autorovou technikou destruktivní animace. Režisér animuje sochy nad předchozím výkresem a vytváří zajímavý efekt vrstvení.

Ve své práci „Mimetism“ (1966) shromáždil rumunský režisér George Sibianu mechaniku použitelnou v animaci rozhraní – například, jak zajímavé je „kroužit“ spirálu.

Krtek (1957-2002) od Zdeňka Millera. Z celé série padla volba na seriál o krtkovi a robotovi – příběh o tom, jak užiteční a krutí mohou být mechaničtí přátelé.

Kloubový blok a živé obrazy

Kreslený film není vždy o dobrém. Někdy je to nepochopitelné. The Journey (1970) režiséra Daniela Shchekhury je anti-film, film bez událostí: zkoumání toho, co se neděje, a absurdita života. Sledujte „Journey“ až do konce: přeci jen jsem trochu podváděl o „non-event“.

Giovanni Absent-minded (1969) režiséra Anatolije Petrova je zajímavý z hlediska práce s barvou – barevné akcenty a artikulovaná blokovitost Giovanniho těla odkazují diváka k abstrakcionismu a dílům Maleviče a Mondriana, ačkoli sám řekl že považuje pop art za hlavní styl práce./p>

“Maska červené smrti” (1970) je úžasným dílem režisérů Pavaa Staltera a Branko Ranitovic, kterému se podařilo oživit olejomalby renesančních umělců hranolem avantgardy. Umělecký styl pohltil jak renesanční tváře, tak techniku ​​šerosvitu (šerosvit (šerosvit)) a futuristické motivy – věnujte zvláštní pozornost kombinaci objemu a roviny, díky níž je obraz živý i neživý.

Vzácná sovětská karikatura je schopna dotknout se moderního diváka stejně jako „hora Dinosaurů“ (1967) od talentované Race Strautmane. Slova jsou nadbytečná – slibuji vám, že vás toto podobenství nenechá lhostejným.

Když se rozhodnete vrátit ze své nostalgické cesty, podívejte se na aktualizovaný web studia Soyuzmultfilm. Romantika písma značky a kouzlo jasných barev jsou na místě.

Děkuji, že jste se mnou navštívili zapomenuté rohy karikatur. Sdílejte své oblíbené karikatury v komentářích, budeme spolu nostalgičtí. Příjemný víkend!

Podívejte se na náš Design Jam, kde publikujeme spoustu užitečných věcí. Například tento týden máme několik skvělých sbírek podcastů pro designéry. A utekli jsme sbírat digest # 27. Ať je s vámi síla robotů! 🤖

#redmadrobot #futura #designjam #cartoon

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.