Co se děje s písmem Comfortaa

A proč by neměl být používán pro velké texty v ruštině.

„Pohodlí“ je oblíbené pro své hladké zaoblené tvary, proto se často používá v prezentacích a CP. Dnes jsem obdržel dokument plně napsaný Comfortem a uvědomil jsem si, že je čas upozornit na problém a říct, proč se jedná o nové Comic Sans.

V samotném písmu není nic hanebného – jedná se o moderní bezpatkové písmo s jasnou zaoblenou geometrií a zaoblenými konci písmen. To je pravděpodobně důvod, proč to lidé daleko od designu používají ve svých dokumentech – ukázalo se to „zábavnější“ než standardní písmo. Existuje ale několik nuancí.

Azbuka je tradičně horší než latinka

Zpočátku bylo písmo vytvořeno v angličtině – říká se tomu „latinka“. Při vývoji tedy autor nebral v úvahu ruský jazyk a stanovil pravidla konstrukce, která dobře vyhovují všem latinským písmům.

Cyrilice je obtížnější udělat, protože máme písmena s úžasnou geometrií, například: w, w, b, s, d. Výrazně ovlivňují vizuální hmotnost písma a logiku konstrukce písmen obecně. Jak by měla vypadat malá písmena „t“? Jak udělat zaoblené „r“?

V ruské verzi jsou akutní „l“ i „t“ podobné na „m“, „n“ v angličtině „n“, „a„ jako „u“ a komplexní „g“, „f“, „c“, „s“. Logika vytváření písmen se stala komplikovanější a psaní se stalo nerovnoměrným – rozdíl by zde měl chytit i non-designéři.

Pokud nevidíte rozdíl, dávejte pozor, o kolik těžší je ruské „y“ nebo kombinace „Съ“.

Oznámení ve vc. ru Zakažte reklamy Navrhujete online obchody? Řekneme vám, jak získat bonus 60 000 ₽ každý měsíc za doporučení partnera Naučte se

Písmo není vhodné pro velké texty

„Comfortaa“ je docela expresivní písmo – má náladu a charakter, vyniká na pozadí jiných grotesek … A jako každé expresivní písmo vypadá dobře v krátkých formátech a hrozně ve velkých textech. Například dnes jsem obdržel následující dokument:

Takové písmo je vhodné použít v logech, lze je použít pro nadpis, ale stále častěji ho vidím v multi- stránkové dokumenty, kde je zbytečné číst. Porovnat:

Pokud si nevšimnete rozdílu, dávejte pozor na slova jako „naštvaný“ – v tomto textu budete snadno to pochopíte, ale v „Komfortu“ to vypadá jako „cepgumo“. Takže možná dostanete jméno, jděte dříve, npocmo jiné než mangarmské dopisy jsou těžší než mor. Můžete si také přečíst text s rekvizitami, ale proč?

Jaký je výsledek

Tyto dva body vedou k jednoduchému závěru:

Nepoužívejte písmo Comfortaa apod. pro velké texty v ruštině

Čtenáři vám řeknou: „Děkuji.“ A toto písmo lze ponechat pro nadpisy, krátké texty a loga, zejména v angličtině.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.