Chtěli to nazvat Curva a není to spojeno s ptáky: jak se objevilo písmo Calibri, jedno z nejznámějších na světě.

Standard pro Microsoft je již téměř 15 let starý, v roce 2022 se plánuje jeho nahrazení novým.

< p> Písmo Calibri se objevilo v roce 2004 – vynalezl ho nizozemský designér Lucas Adrianus Wilhelmus de Groot (Lucas de Groot).

Ještě ve škole se podílel na vydávání místních novin, přípravě různých plakátů a nápisů. Později si de Groote vzpomněl: „Někdo ručně zapsal čísla stránek do školních novin. Připadalo mi to velmi ošklivé, chtěl jsem s tím něco udělat. “ Potom ho fascinovala typografie.

Po škole nastoupil na Královskou akademii umění v Haagu. Poté krátce pracoval na volné noze a v roce 1989 přešel do velké nizozemské agentury BRS Premsela Vonk, která se zabývala korporátním designem.

De Groot se podílel na mnoha projektech, jedním z nich je rozvoj podnikové identity pro nizozemské ministerstvo dopravy.

V roce 1993 de Groot opustil BRS Premsela Vonk a přestěhoval se do Berlína – byl pozván na pozici ředitele typografie v MetaDesignu. Pracoval na korporátních identitách pro různé společnosti, vytvořil design loga a vyvinul písma – například pro Heineken, Volkswagen a Miele.

Při práci s písmy jiných lidí viděl de Groot nedostatky ve většině z nich. Takže přišel s vlastní prací, která zahrnovala TheSans, TheMix a TheSerif.

Ve volném čase se věnoval vývoji. Podle něj se tento projekt zrodil, protože designér neměl v Berlíně žádné známé. De Groot mluvil málo německy a mimo město neznal ve městě prakticky nikoho, takže veškerý svůj volný čas věnoval designu.

Kolegové se zvědavostí dívali na de Grootův typový projekt a testovali každou vytvořenou variantu. Samotný designér říká, že bez MetaDesignu by práce na diplomové práci trvala déle.

Bezplatná písma De Groot Thesis se v Německu stala velmi populární. MetaDesign je použil k vytvoření berlínského loga, TheSans se stal standardem pro německý národní kanál a TheMix se stal korporátním písmem belgické policie.

В V roce 1997 Luc de Groote opustil MetaDesign a založil FontFabrik, studio, které navrhovalo a upravovalo písma, loga a typografické konzultace.

Písma byla publikována v online knihovně FontShop International, největšího mezinárodního výrobce digitálních písem v té době.

V roce 1997 německý týdeník Der Spiegel oslovil de Groota s neformální žádostí o radu ohledně redesignu. V reakci na to navrhl vyvinout nové písmo pro nadpisy. Návrhář tvrdil, že by časopis získal jedinečnou osobnost – Der Spiegel s tím souhlasil.

V roce 2000 se de Groot rozhodl neobnovit svou licenci u FontShop International a vytvořil LucasFonts k prodeji a distribuci písem pod svým vlastním jménem a licencí. Tato společnost je stále v provozu.

Práce s Microsoftem a vytváření Calibri

V roce 2002 přijal de Groot pozvání k práci od zprostředkovatele, aniž by znal zákazníka. Řekl, že klient chce moderní písmo optimalizované pro čtečky obrazovky.

Později se ukázalo, že zákazníkem byla společnost Microsoft. V roce 2002 společnost spojila tým designérů a konzultantů, aby vyvinuli kolekci písem ClearType, řadu vícejazyčných systémových písem.

ClearType je technologie vyhlazení, která zlepšuje čitelnost obrazovky počítače. S technologií ClearType vypadají slova na obrazovce téměř stejně jasně jako na kousku papíru. Aby společnost Microsoft ukázala potenciál této technologie, zadala vývoj šesti typů písma od různých návrhářů.

Kromě Luc de Groota byli hostujícími designéry také John Hudson (vynalezl písmo Constantia), Jeremy Tankard (Corbel), Gary Munch (Candara) a Jelle Bosma (Cambria).

V roce 2003 cestoval de Groote do ústředí společnosti Microsoft v Redmondu v USA, kde se setkal s designéry, konzultanty a členy tiskového týmu společnosti.

První písmo ClearType, které návrhář vytvořil pro Microsoft, bylo Consolas. Společnost považuje toto písmo za vhodné pro osobní a obchodní korespondenci, protože jeho poměr stran se blíží běžnému textu a je čitelnější než mnoho jiných písem s neproporcionálním uspořádáním.

Po společnosti Consolas společnost požádala designéra, aby vytvořil bezpatkové písmo. De Groot vytvořil náčrty s jemnými křivkami u základny a rohů písmen. Takto se objevil Calibri.

De Groot navrhl písmo bez přístupu k technologii ClearType, takže přesně nevěděl, jak bude Calibri vypadat na obrazovce.

Barevný displej z tekutých krystalů se skládá z pixelů. Jeden pixel obsahuje několik odlišných základních barev, obvykle tři – modrou, zelenou a červenou. Tyto primární barvy, někdy nazývané subpixely, jsou spojeny dohromady, aby se lidem zobrazily jako jedna barva.

Technologie ClearType vnímá subpixely jako nezávislé strukturní jednotky, takže text vypadá jednobarevně a „hladce“. V raných fázích však technologie ne vždy zobrazovala prvky správně – křivky a diagonální části písmen bylo obtížné vizualizovat. De Groot se proto obával, že písmo nebude na obrazovce vypadat tak, jak zamýšlel.

Věděl, že při vykreslování může dojít k poškození zaoblených částí písma, a proto vyvinul druhou verzi, ve které odstranil zaoblené rohy.

Obě verze poslal společnosti Microsoft a napsal: „Líbí se mi, jak vypadá ta první, ale zaoblení bude v ClearType vypadat ošklivě, takže si ji nevybírejte.“

K překvapení návrháře se Microsoft usadil na původní. zaoblenější verze.

Jak se ukázalo, byla vylepšena metoda zobrazení a zaoblené části písma se nyní zobrazují hladce.

De Groot vyvinul Calibri pro tři abecedy současně: latinu, řečtinu a azbuku. Měl poradce: Jerry Leonidas pro řecký jazyk a Maxim Zhukov pro azbuku.

Společnost Microsoft představila svoji kolekci ClearType v roce 2004, kdy se stala typografickým jádrem Windows Vista a MS Office.

Mnoho rodin písem v ClearType slouží k přizpůsobení textu a nemělo speciální znaky. Ale Calibri od Lucase de Groota byl vhodný jak pro text, tak pro psaní dalších znaků, včetně šipek a dalších ikon.

Není známo, kolik návrhář dostal za vývoj písma. Sám De Groote říká, že poplatek byl malý. „Nejsem moc dobrý obchodník,“ řekl.

Design a název písma

Microsoft si myslí, že Calibri je vysoce škálovatelný a flexibilní – jeho poměr stran je čitelnější než u mnoha jiných písem. Zobrazuje se dobře v hustě rozmístěných řádcích velkého i malého textu. To umožňuje jeho použití kdekoli.

Podle de Groota má Calibri „měkký teplý charakter“ a vypadá přívětivě. Ne každý však písmo ocenil – některým návrhářům připadalo nudné.

De Groot na kritiky odpověděl takto: „Jíte-li polévku, neměli byste si pamatovat tvar lžíce.“ Podle návrháře se Calibri nesnaží napodobit existující písma, postrádá staromódní patkové dekorace, jeho design je hravý, se zaoblenými rohy, ale ne frivolní.

< p> První veřejné beta verze Calibri byly publikovány společností Microsoft v roce 2006. Brzy nahradil Times New Roman v aplikaci Word a nahradil Arial v aplikacích Excel, Outlook a PowerPoint. V roce 2016 se Calibri stalo základním písmem v Office pro Mac.

Před vydáním písma uživatelům bylo nutné vymyslet název. Microsoft chtěl, aby to začalo písmenem „C“.

Návrhář navrhl „Clas“ – skandinávské jméno. Řecký poradce však řekl, že z řečtiny je toto slovo přeloženo jako „zkazit vzduch“. Potom de Groote navrhl Curva nebo Curvae. Tuto možnost zase odmítl cyrilský poradce a vysvětlil, že toto slovo zní jako obyčejné kletby v ruštině.

Výsledkem je, že společnost zvolila název Calibri. Zpočátku se de Grooteovi zdálo divné, podobně jako jméno ptáků. Microsoft však vysvětlil, že toto slovo má co do činění s kalibrací rasterizéru v systému vykreslování písem ClearType.

Jak Calibri pomáhá odhalit podvodné dokumenty

Calibri byl u soudních případů uváděn několikrát. Například v roce 2019 byl kanadský podnikatel obviněn z padělání dokumentů. Pokusil se dokázat, že majetek, který měl jít na splacení dluhů jeho zkrachovalé společnosti, patřil jeho dětem a manželce.

Podvod byl odhalen kvůli skutečnosti, že žalovaná použila písma, která se objevila mnohem později v dokumentech údajně datovaných do poloviny 90. let.

Jeden z dokumentů, datovaný rokem 2004, byl vytištěn na Calibri. Současně byl Calibri vyvinut v letech 2002 až 2004 a rozšířil se až v roce 2007.

Další případ nastal v roce 2012, kdy turecká vláda obvinila asi tři sta lidí ze spiknutí s pučem. Poplatek vycházel z dokumentů z roku 2003. Text v nich byl napsán písmem Calibri, které se v té době ještě vyvíjelo. Soud však tuto skutečnost ignoroval a shledal vinnými obžalované.

V roce 2017 bylo písmo Calibri použito jako důkaz v případě Panama Papers. Skandál souvisí s praním peněz, které zahrnovalo dceru pákistánského předsedy vlády Sharif Nawaz – Maryam.

Poskytla dokumenty, které údajně potvrzují legálnost majetku získaného Sharifem Nawazem a jeho rodinou. Dokumenty byly vytištěny v programu Calibri a datovány rokem 2006.

V tomto případě byl zapojen tvůrce písma. De Groot uvedl, že podle jeho názoru byl dokument připraven mnohem později než v roce 2006. V té době podle něj bylo písmo k dispozici pouze v beta verzích, které není snadné získat – Calibri mohli používat pouze počítačoví geekové a milovníci písem. A je nepravděpodobné, že by k sestavení textu oficiálního dokumentu bylo vybráno neznámé písmo.

V roce 2021 vyučuje Lucas de Groot typový design na University of Applied Sciences v Postupimi v Německu. Věří, že typový design by měl kombinovat intuici a výpočet. Podle jeho názoru, pokud k vytvoření písma přistupujete pouze z racionálního hlediska, získáte nepřátelské možnosti.

Microsoft změní písmo poprvé od roku 2007 v … Společnost požádala uživatele o pomoc s výběrem. vc.ru

Od roku 2022 již společnost Microsoft nebude ve svých produktech používat jako výchozí písmo de Groot's Calibri. Společnost uvedla, že sloužila dobře, ale je čas jít dál.

Společnost Microsoft objednala pět písem pro Office a přidala je do online verze. Společnost nyní shromažďuje zpětnou vazbu uživatelů, aby našla náhradu za Calibri.

# #calibri #microsoft fonty

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.