Budoucnost patří jedinečným výsledkům a dovednostem

Ale proč tolik lidí vyrábí produkt nebo službu, která se nijak neliší. A jako výsledek se ocitnou v konkurenčním prostředí, kde je hlavní cena.

Tento příběh slyším velmi, velmi často a nejen od designérů. Není dost peněz a platí málo. Už mi nebudou platit – to jsou ceny. Stojí to tolik. Abych pochopil, kolik to stojí, povím vám malý příběh od mého klienta.

Tento klient se zabývá výrobou piva a nějak jsme se dostali do rozhovoru o tom, kolik platí designérovi za označení (to bylo ještě předtím, než se stal mým klientem). Říká: „Nebudete tomu věřit, za design štítku platím 700 rublů. Jednou jsem se zeptal designéra, proč taková cena, a on odpověděl – „platí mi tolik, tady tady lidé nechtějí platit víc. Pak jsem řekl návrháři – dovolte mi dát vám 10 000, ale uděláte to jinak a lépe. Díky tomu jsem získal stejnou práci z hlediska kvality. “

Tento příklad je velmi odhalující. Existuje z toho několik závěrů. 1) dostanete zaplaceno tolik, kolik žádáte 2) požádat o více a dostat zaplaceno, musíte to udělat lépe (a v případě designu se jedná o relativní pojem) 3) pokud děláte kecy za levné pro po dlouhou dobu, pak bude pro vás obtížné okamžitě zvednout laťku, aby byla motivace platit vyšší cenu.

Tento příběh je dost hluboký a v některých okamžicích je založen jak na syndromu podvodníka, tak na iluzi, že v regionu nejsou žádní lidé, kteří by rozuměli a byli připraveni zaplatit více peněz. Nejprve však stojí na skutečnosti, že se zdá, že existuje konkurenční trh, na kterém jsou vytvářeny ceny zboží a služeb.

Začnu tím druhým. Je pro mě snazší mluvit o designu, protože pracuji v této oblasti. A to je to, co vidím. Smysl pro tržní cenu vychází z toho, co designéři řeknou klientovi. Doposud se v našem regionu po dobu 20 let udržovaly náklady na vývoj loga – 10–15 000. Za tuto cenu najdete dostatek umělců, kteří vám jej pojmenují. Podle mého názoru to bude ve většině případů výsledkem toho, že zákazník, který pochopí, jak design pomáhá podnikání, zůstane zklamaný.

A to je pochopitelné. K dosažení nejlepších výsledků musí být designér schopen a ochoten investovat čas, peníze a úsilí do vývoje. Ale odkud pocházejí, pokud musíte udělat hodně za málo peněz, abyste přežili. Ukázalo se tedy, že je to začarovaný kruh. Průměrná tržní cena se platí za průměrný tržní výsledek a nejlepšího výsledku nelze dosáhnout, protože to vyžaduje zdroje. Výsledkem je pocit beznadějné situace. To se zhoršuje skutečností, že čím déle žijete bez motivace k rozvoji, tím je pravděpodobnější, že nedojde k žádnému vývoji a budete vytvářet loga až do stáří pro 10 senátorů.

Je to proto, že designéři a nejen – vůbec nerozumím jednoduchým věcem. K vybudování podniku jsou nutné počáteční investice; k rozvoji podnikání je třeba neustále investovat. A některé jsou investovány. Kupují kurzy, mistrovství 3d, animační techniky, photoshop.

Ano, to vše může zvýšit cenovou lištu, jedná se o sadu nástrojů. Zákazník to ale vůbec nepotřebuje. Potřebuje výsledek, potřebuje speciální výsledek.

A pokud lze výsledek přímo porovnat některými poměrně objektivními parametry, bude porovnán, včetně čísla pro cena

A zdá se, že se to v kurzech neučí. Žádný takový požadavek neexistuje, protože návrháři tomu nerozumí.

Moje myšlenka je jednoduchá. Vaše cena vám bude zaplacena, pouze pokud dodáte efektivní a propagační produkt, který můžete vyrobit pouze vy. Poté a až poté obdrží váš produkt nebo služba neporovnatelnou vlastnost. Pak s vámi budou chtít pracovat a vy budete moci svobodně pojmenovat pohodlnou cenu.

Upřímně řečeno, jsem stále na cestě k tomuto. A pak vidíme, že základem je technika, která vám umožní získat produkt určité kvality, ale důležitou nadstavbou, která dává výhodu, je charisma, vize světa, zvláštní vzhled a perspektiva, ze které svět vidíte .

Podíváme-li se na všechny slavné designéry, architekty, inženýry, programátory a podnikatele, spisovatele, umělce – jsou to všichni zvláštní osobnosti, které vnucují své chápání reality produktu, který vyrábějí.

Takže proto, aby podle mého názoru dostávají větší potřebu – rozvíjet svou osobnost. A to není notoricky známý dohled. Je to jen vaše chápání struktury lidí, jejich psychiky, porozumění vašim emocím, empatie. Plus základní znalosti profese. Jedná se o podivné konstrukce, koncepty a teorie, které je třeba vybudovat a otestovat. Abyste to mohli udělat, musíte žít, rozumět své zvláštnosti a investovat ji pokaždé do toho, co děláte.

Potom bude tento produkt čas od času hezčí a získá svůj jedinečný charakter. Budou lidé, kteří budou chtít pracovat pouze s vámi a ocení vaši práci v její skutečné hodnotě. A čím dříve toto porozumění přijde, tím lépe.

PS/Myslím, že téma je s pochopením hodnoty vaší práce, proč byste měli být vybráni mnohem obsáhleji, a příště se pokusím dotknout se dalších aspektů tohoto problému.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.