Bolí to všude, nebo jak vyřešit 9 zásadních problémů v kariéře UX designéra

Přeložili jsme článek Jacoba Kassa, zakladatele a brandového stratéga agentury JUST Agency, o hlavních výzvách návrhářů UX a doplnili jsme poznatky z našeho vlastního výzkumu se specialisty na UX. Navrhli jsme řešení těchto problémů. Vyvodili jsme závěry. Předáme vám to!

Až dosud mnoho lídrů a majitelů firem design UX opomíjelo, považovalo to za volitelný. Ve skutečnosti neexistuje nic bez UX, pokud chcete znásobit svůj produkt. To znamená, že návrháři UX se musí v práci dobře řídit.

Hlavní výzvy pro UX designéry se týkají firemní kultury, organizační struktury a pracovních toků. Existují však také potíže s vnitřní komunikací, které rozmazávají pohled designérů na jejich produkt nebo službu. Pozice související s UX navíc vyžadují neustálé sebevzdělávání a profesní rozvoj.

A teď o všem v pořádku.

1. Rozmazané hranice volných míst a rolí

Máte potřebné dovednosti, umíte pracovat s oblíbenými nástroji, máte nasbírané portfolio … a na jakou pozici? Jste výzkumník UX? Možná analytik použitelnosti nebo tester? Existuje mnoho volných míst (nebo názvů pracovních pozic): návrhář rozhraní, webový designér, copywriter UX, návrhář produktů a komunikací a dokonce zavíráme oči před tím, že mnozí stále nevidí rozdíl mezi UI a UX nebo je kombinují. role v jednom.

Abyste se vyhnuli situaci „nepodepsali jsme se pro tuto situaci“ a dělali pouze požadovanou práci, přečtěte si naše průvodce pro nábor designérů (zde je příklad) a věnujte pozornost zveřejněným zakázkám. To je užitečné, i když nehledáte novou práci a jste již ponořeni do prostředí UX: je důležité zůstat v obraze s požadavky z oboru. Jinak k vám přijde podmíněný Vasya, který byl včas čerpán novým požadovaným směrem.

2. Omezené zdroje pro výzkum

Sotva máte plnohodnotné výzkumné oddělení a pro výzkum pravděpodobně máte malý rozpočet (pokud existuje) a časový zdroj nestačí. Musíte však prozkoumat své publikum a otestovat hypotézy.

Co můžete udělat?

 • Dotazníky jako Typeform: (omezený) zdarma a snadno použitelný. Cílení a analyzátory publika v sociálních sítích pomohou určit, do kterých komunit můžete s dotazníkem přijít a dostat se k cílovému publiku.
 • Skupiny zaměření a rozhovory : neformální diskuse se stávajícími uživateli který pomáhá posoudit jejich potřeby. Zpráva skupiny Nielsen Norman popisuje, jak získávat lidi pro testování použitelnosti, ale samotné zásady lze přijmout i pro jiné typy průzkumů.
 • Guerilla research : Vezměte si svůj design nebo produkt a rozhovor s kolegy, kteří nejsou spojeni s projektem, nebo dokonce s kolemjdoucími nebo návštěvníky.
 • Metoda paralelního návrhu : domluvte se s kolegy, že vše je synchronní, ale oddělené od sebe, na jednom designovém projektu, a poté porovnejte řešení. Shromážděte nejlepší nápady z každé možnosti do jedné obecné. Tímto způsobem se nepřímo seznámíte s myšlenkami ostatních uživatelů.

3. Úzký pohled na produkt

Návrhář UX by neměl být izolován od zbytku týmu. V rámci organizace to může být těžké, když každý pracuje striktně ve své funkci, ale snažte se co nejužší spolupráci s vývojáři, obchodníky a produktovými manažery. Práce napříč týmy pomůže přinést různé pohledy na produkt pod společným jmenovatelem, aby byl zachován jeden vektor a vyřešeny zavedené obchodní problémy.

Mimochodem, pokud půjdete nad rámec designových úkolů, vaše pozice v týmu se jen posílí. Podle interního výzkumu společnosti Epiс Growth jsou produktoví manažeři a zúčastněné strany obvykle nespokojeni s designéry, kteří neuznávají svůj podíl odpovědnosti za úspěch celého produktu. Očekává se, že uděláte víc, než zpracujete tok uživatelů a vytvoříte úhledné rozhraní.

4. Role návrháře UX je větší, než se zdá

Jak již bylo zmíněno, je toho mnohem víc, než jen hezký drátový model a pěkná paleta barev. Cílem specialisty na UX je zlepšit vztah mezi společností, produktem a zákazníkem. Chcete -li to provést, musíte znát cíle podnikání, porozumět postavení organizace na trhu a jasně porozumět uživateli, abyste vytvořili nejlepší zákaznickou zkušenost. To znamená, že je zde mnoho skryto 😶‍🌫

Abychom se udrželi na cestě, je lepší sledovat osvědčené fáze řešení problémů s UX:

 • < i> Objevit (zjistit, na čem pracovat, ponořit se do produktu a úkolů)
 • Definovat (definovat rozsah práce a začít rozvíjet nápady pro řešení vašich problémů )
 • Navrhněte a vyzkoušejte (krok za krokem začněte přinášet nápady do života: skica – drátový model – klikací prototyp – testy použitelnosti – uživatelské rozhraní)
 • Rozvoj a měření (zhodnoťte výsledky své práce, když uživatelé žijí s produktem/službou/funkcí a zjistěte, co lze zlepšit)

Poskytli jsme povrchní přehled těchto čtyř fází, ale hlavní věcí je principiální přístup. Don Norman, spoluzakladatel skupiny Nielsen Norman Group, řekl: „Soustřeďte se na výsledek, nikoli na budování dokonalého UX. My, jako designéři uživatelské zkušenosti, hrajeme důležitou roli ve velkém [produktovém] systému. Musíme vzít v úvahu všechny faktory, všechny účastníky tohoto systému … Při provádění UX mějte na paměti cíle uživatelů, jak bude váš návrh hodnotný, jak bude dělat lidi šťastnými. Pokud uživatelé dostanou to, co chtějí, nezáleží na tom, jak dokonalý je váš design UX. “ Vedoucí vám ale nemusí rozumět.

5. V korporacích je to těžší

Pokud jste v roli UX designéra nebo výzkumníka ve velké korporaci, pak ve srovnání s freelancingem nebo prací ve startupu budete čelit složitějším úkolům, zvýšené oblasti odpovědnosti a tlaku ze strany managementu. Například v západních realitách existuje myšlenka, že zavedení designového systému zvýší rychlost a efektivitu vývoje produktu minimálně o 25%.

Kromě toho budete s největší pravděpodobností čelit skutečnosti, že kolegové vaši roli UX designéra podcení a nepochopí. „Jste designér, uděláte kreativu?“ – velmi pěkné, děkuji za uznání mého příspěvku. Samostatnou radostí je, když jsou management a vlastníci produktů přesvědčeni, že i bez výzkumu UX si dokonale uvědomují bolesti a potřeby svých zákazníků.

A pak je tu problém špatné komunikace mezi designéry, vývojáři, testery a produkty. Každý má své vlastní zájmy a KPI. „Labuť, rakovina a štika“ v podnikatelském prostředí znamená, že zatímco různé týmy přetahují deku přes sebe, trpí tím produkt i uživatel 🦢🦞🦈

Jak se s tím vypořádat? Řešení může být pouze složité: je nutné ve společnosti rozvíjet kulturu UX a vštípit designové myšlení všem týmům. V našem telegramovém kanálu jsme již napsali, jak to udělat.

6. Umělá inteligence změní vaši práci

HYIP, ale skutečnost, že umělá inteligence ovlivní práci designérů, je fakt … Podle Pfeifferovy zprávy 62% designérského průmyslu věří, že AI a strojové učení se stanou velmi důležitým aspektem kreativního procesu 🤖

Integrace umělé inteligence může vést k tomu, že se designéři UX stanou „návrháři chování“, kteří budou dodávat data do algoritmů k řešení konkrétních problémů. AI například bude procházet A/B testy, analyzovat výsledky a podle toho přizpůsobovat rozložení. Pak bude pro specialistu na UX obzvláště důležité rozvíjet schopnost empatie a porozumět psychologii uživatelů.

7. Musíte ovlivnit podvědomí

Ve světě informačního šumu je průměrnému spotřebiteli představena široká škála čehokoli a pro UX designéry je těžké odhadnout, co uživatele zaujme. Proto jsou znalosti v oblasti psychologie spotřebitele nepostradatelné. Asi víte, že barva, využití prostoru, stejně jako kontury a tvary mohou vyvolat různé reakce a navodit akci na podvědomé úrovni. Pokud například šipka ukazuje na registrační formulář, pak může být převod vyšší. Znalost těchto technik je nesmírně důležitá pro efektivitu návrhu a pro lepší pochopení toho, co funguje a co ne.

👁 Několik psychologických zásad, které by měl každý designér UX znát:

 • Podle Gestaltových principů vnímání uživatelé podvědomě seskupují různé předměty a vnímají je jako celek.
 • Podle psychologie přesvědčování , web návštěvníci nebudou na webu provádět cílené akce, pokud je k tomu nebudete motivovat
 • Hickův zákon : čím více informací přichází do mozku uživatele, tím déle mu bude trvat rozhodnutí
 • Restorph effect („izolační efekt“): předmět, který vyniká proti nejlépe se pamatuje pozadí ostatních h2> 8. Mnoho negativních ohlasůDesignéři musí získat souhlas od vedoucích týmů, vedoucích produktů, marketingových manažerů, zakladatelů, uměleckých ředitelů atd. Zpětná vazba, kterou dostáváte, je často subjektivní. Dokonce ani kolegové designéři někdy nemohou jasně argumentovat, proč se jim vaše řešení nelíbí.

  Tento druh zpětné vazby je frustrující a demotivující, ale nespěchejte na cokoli znovu. Nejprve se zeptejte: „Co přesně je na mé práci špatně?“ Tato otázka vás zbaví emocionálních názorů a umožní vám zahájit profesionální konstruktivní diskusi.

  Nezapomeňte však, že ochrana vašich návrhových rozhodnutí spočívá na vašich bedrech. Uveďte důvody, proč jste se tak rozhodli, a ne jinak. Ukažte svůj názor a předveďte několik variací svého designu najednou.

  Podle našeho interního průzkumu chtějí manažeři vědět, jaké možnosti řešení problému, který jste zvažovali, a co způsobilo výsledek. Nikdo se vás tímto způsobem nesnaží zatěžovat prací navíc; jde jen o to, že každý ve společnosti chce pochopit, že jako tým připravujete nejlepší možný produkt.

  9. Pracovní fronta se neustále rozšiřuje

  UX design prochází významnými transformacemi díky kulturním a technologickým trendům a dává nám určité pochopení toho, co stojí za to vzít si tužku.

  Nejprve všichni začínají mluvit o přístupném digitálním prostředí … Společnosti uznávají důležitost zmocnění všech lidí, aby co nejlépe využili svých produktů, bez ohledu na fyzické schopnosti. Úkolem designéra UX je zkoumat publikum lidí s postižením a snažit se vytvářet přístupná rozhraní.

  Za druhé, počet rozhraní se v průběhu času zvyšuje. Nové mobilní a nositelné gadgety, AR, VR, umělá inteligence a vše vyžaduje nativní návrhová řešení. V tomto ohledu je jedním ze směrů, ve kterých se UX bude vyvíjet, design-agnostic UX , tj. UX, který funguje stejně na jakémkoli zařízení a v jakémkoli stylistickém designu. Směr je stále v plenkách, ale stojí za to ho mít na paměti.

  V pořádku nesmíte zapomenout na různé kohorty uživatelů a nenechte si ujít nová rozhraní, musíte sledovat trendy a rozvíjet viditelnost. Bez toho to nejde. Proveďte svůj průzkum přístupnosti v designu, zjistěte, jaké nové formáty zařízení jsou na vzestupu, a to vám poskytne náskok před uživateli, kteří se příliš nestarají o budoucnost své kariéry.

  Na závěr

  Pokud problému porozumíte, můžete najít řešení. Pokusili jsme se upozornit na hlavní potíže UX kariéry a nabídnout řešení. Co byste mohli dodat? Jaké pracovní bolesti vás trápí? Jak s nimi jednáte? Pište do komentářů, jsme vždy k diskusi.

  A abyste zjistili, jak se s těmito problémy vypořádávají přední digitální společnosti, přihlaste se k odběru kanálu Epic UX – vertikálu Epic Growth o designu uživatelské zkušenosti.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.