Areály Apple a Bloomberg, „neviditelné“ sídlo IBM a budova „ananasu“ v Jekatěrinburgu: kanceláře budoucnosti od Normana Fostera Redakční články

Britský architekt spojuje špičkové technologie a udržitelná řešení.

Kancelářské budovy navržené Normanem Fosterem:

  • Centrála IBM
  • Willis Faber & amp; Dumas
  • Hongkong a Shanghai Banking Corporation (HSBC) Tower
  • Hearst Media Holding Headquarters
  • Bloomberg Media Empire Headquarters
  • Apple Park
  • Sídlo ruské společnosti Copper Company

Norman Foster je jedním ze slavných představitelů high-tech stylu v architektuře. Narodil se v roce 1935 v anglickém Manchesteru v chudé rodině.

Foster odešel ze školy ve věku 16 let a začal pracovat jako úředník, i když rád kreslil a zajímal se o architekturu. Ve věku 18 let se připojil k britskému letectvu a Foster se vrátil jako asistent manažera v architektonické firmě John E. Beardshaw and Partners. Tam v něm viděli potenciál a poradili mu, aby získal vzdělání.

Foster vystudoval školu architektury na univerzitě v Manchesteru, získal stipendium na Yale School of Architecture a šel studovat do Spojených států. Státy. Tam promoval a nějakou dobu pracoval jako architekt.

V roce 1967 založil Foster vlastní společnost. Od svého založení získala společnost Fosters and Partners více než 400 architektonických ocenění a řadu mezinárodních ocenění. Společnost nyní zaměstnává více než tisíc lidí na pěti kontinentech.

Norman Foster získal řadu ocenění, například Královskou zlatou medaili za architekturu (1983), Zlatou medaili Francouzské akademie architektury (1991) a Zlatou medaili Amerického institutu architektů pro architekturu (1994). V roce 1999 získal 21. Pritzkerovu cenu za architekturu (podobného významu jako Nobelova cena).

V roce 1990 byl na počest narozenin královny Fosterové vyznamenán rytířstvím a v roce 1999 – pánem .

V 90. letech byl Foster pověřen rekonstrukcí budovy Reichstagu v Berlíně, pro kterou navrhl panoramatickou skleněnou kopuli. Na počátku dvacátých let postavili podle projektu architekta Gherkinův mrakodrap (věž 30 St Mary Axe) a londýnskou radnici, stejně jako nejvyšší most na světě – viadukt Mijo na jihu Francie, mezinárodní letiště v Pekingu, Mexico City a Hongkongu a mnoho dalších objektů.

-content/uploads/f1a59720aa08768e176ce273d0b07a98.jpg” />

Foster je proslulý hledáním promyšlených a kreativních řešení komplexních designových problémů, přičemž zůstává citlivý na životní prostředí a dodržuje nejvyšší technologické standardy.

Charakteristickými rysy jeho stylu jsou spousta skla, ocelových podpěr a reflexních povrchů, pomocí nichž architekt přesměruje toky přirozeného světla do prostor.

Jeden z hlavních principů Fosteru – pozornost nejen estetické stránce projektu, ale také jeho funkčnosti a efektivnosti zdrojů.

Zaměření na to, jak bude budova fungovat, a ne na to, jak bude podívejte se, šance na vytvoření skutečně významného objektu pro společnost jsou mnohem vyšší.

Norman Foster

Architektura Normana Fostera a jeho kanceláře je vysoce kvalitní, ale nákladná na design, stavbu a údržbu. Například na výstavbu kanceláře Apple bylo vynaloženo pouze 5 miliard dolarů. Jeho projekty si podle ruských kolegů mohou dovolit pouze bohatí kupci.

Porota Pritzkerovy ceny za rok 1999 poznamenala: „Z jeho prvních projektů bylo zřejmé, že k řešení problému použije nejmodernější technologii.“

IBM Headquarters, Cosham, United Kingdom

Zahájení projektu: 1970

Postaveno: 1971

V roce 1971 byla na předměstí Portsmouthu podle Fosterova návrhu pro ústředí IBM postavena jednopatrová „neviditelná“ budova oděná do bronzového skla. Během dne vypadá zrcadlově.

„Když přijedete k budově IBM, není tam. Vše, co najdete, je zdvojení reality; dvě parkoviště, dvě sady stromů, symetrická obloha a druhé vy. Budova mizí do nekonečna, “napsal o tomto projektu časopis A + U Magazine.

Během výstavby nového sídla společnosti IBM chtěla za malou částku postavit dočasnou budovu, která by pojala 1 000 zaměstnanců. Foster and Partners však tvrdí, že za stejné peníze – částka není specifikována – nabídli vybudování stálé budovy, která splňuje vysoké architektonické a ekologické standardy.

Výsledkem byla jednopatrová prostorná budova o rozměrech 146 x 73 metrů, která umožňovala kombinovat počítačové místnosti a další kancelářské prostory pod jednou střechou, ačkoli v 70. letech se obecně přijímalo, že počítače by měly být umístěné v samostatných budovách.

Vzhledem k tomu, že veškerá komunikace byla umístěna na střeše a kabeláž byla tažena podél dutých ocelových sloupů, byl interiér připraven na změny ve struktuře a počtu zaměstnanců společnosti. V průběhu let byly kanceláře několikrát bezbolestně překonfigurovány a rozvrženy a jídelna byla obětována rozšíření počítačových sálů.

Budova se zákazníkovi zdála tak úspěšná, že byla zachována a v roce 1987 byla renovována pro další použití. Již ji nevlastní společnost IBM a je domovem daňového a celního úřadu ve Velké Británii.

Willis Insurance Headquarters Faber & amp; Dumas, Ipswich, Velká Británie

Datum zahájení projektu: 1971

Datum vytvoření: 1975

V roce 1970 pojišťovna Willis Faber & Dumas objednala pro Fostera novou kancelářskou budovu. Podle plánu zákazníka by to mělo navodit a symbolizovat pocit sounáležitosti mezi lidmi, kteří tam pracují.

Foster se rozhodl zdůraznit ducha demokratizace podnikové kultury. V třípodlažní budově s měkkým aerodynamickým tvarem umístil eskalátory, nechal otevřený půdorys a na střeše poskytl bazén a trávník.

Zakřivená fasáda byla prosklená speciálními panely o velikosti 2 m². Během dne je sklo téměř černé a odráží starobylé okolní budovy, zatímco v noci naopak odkrývá vnitřní prostor.

Projekt zahrnoval použití zvýšených podlah, pod kterými byly ukryty všechny dráty. Pohybující se od psacích strojů k počítačům dokázala pojišťovna skrýt nové dráty bez dalšího technického úsilí.

„Budova Willis Faber je průkopnickým příkladem energeticky účinného designu, její hluboká dispozice a izolovaná travnatá střecha poskytují mimořádně dobrý celkový tepelný výkon,“ říká Foster and Partners.

Ačkoli se Willis Faber & Dumas původně tomuto nápadu bránily vytváření otevřených kanceláří, ale když se přestěhovali do budovy, rozmysleli si to, řekl Foster. A nejvyšší manažer Ronnie Taylor, který dříve trval na své izolované kanceláři, požadoval v den zahájení demolici.

nelze bez zvláštního povolení demolovat, rozšiřovat nebo jinak upravovat.

Hong Kong a Shanghai Banking Corporation (HSBC) Tower, Hongkong

Datum zahájení projektu: 1979.

Datum výstavby: 1986.

V roce 1979 Fosterova kancelář vyhrála soutěž o návrh věže pro Hongkongskou a Šanghajskou bankovní společnost (HSBC). Před touto objednávkou architekt nenavrhoval budovy vyšší než tři patra.

Foster měl za úkol vytvořit „nejlepší bankovní budovu na světě“. Se svými kolegy dostal povolení k rozpočtu na výstavbu více než 600 milionů dolarů, v té době to byla nejdražší budova na světě, ale museli pracovat v zemi, o které nic nevěděli. Než se Foster pustil do projektu, prostudoval praktiky feng-šuej a bankovní tradice v Hongkongu.

Samotná budova byla doslova smontována po celou dobu svět. V Hongkongu v té době neexistovala technologie ani výroba takových zařízení. Oba konstrukční materiály i hotové moduly byly proto přineseny z jiných zemí.

44podlažní budova byla postavena v blízkosti přístavu v centru Hongkongu do roku 1986. Fosterova společnost tvrdí, že architekt pro tento projekt prakticky znovu vynalezl kancelářskou věž.

Odstranil veškerou komunikaci, výtahy a schody ze středu budovy a umístil je tak, aby celé svislé zatížení dopadalo na čtyři podpěrné stožáry v rozích budovy, zatímco uvnitř byl otevřený prostor plné denního světla.

Na jižní fasádě navrhl Foster solární reflektor, který odráží denní světlo na zrcadlový strop desetipodlažního atria, což jej rozptyluje po bankovní hale. Toto řešení šetří energii.

Foster vymyslel jedinečný pohyb budov, který zahrnoval eskalátory, vysokorychlostní výtahy a mosty mezi pracovními oblastmi. Vnitřní prostory postrádají stěny a jsou navrženy pro rychlou přestavbu, pokud je to nutné, protože banka od samého začátku trvala na flexibilitě.

< p> Po tomto projektu začal Foster dostávat další velké zakázky: zejména na návrh budovy Century Tower v Tokiu a hongkongského mezinárodního letiště.

Sídlo společnosti Hearst Media Holding, New York

Datum zahájení projektu: 2000.

Datum výstavby: 2006

Mediální věž Hearst (Cosmopolitan, Elle, Esquire, populární mechanik, zdraví mužů a další) vyrostla ze šestipodlažní budovy ve stylu Art Deco, kterou si na osmé avenue v New Yorku nechal postavit zakladatel holdingu William Randolph Hirst. Harmonická kombinace staré a nové části mrakodrapu byla hlavním úkolem Normana Fostera.

Jedna fasáda zůstává z předchozí kanceláře Hearst Corporation. Britský architekt přeměnil historickou šestipodlažní budovu na atrium, které obsahovalo kavárnu, výstavní prostor, kino a lobby s eskalátory a výtahy. Střecha byla nahrazena proskleným stropem a na úrovni třetího patra byly instalovány ocelové podpěry, které spojují spodní a horní část věže.

Hearst Tower je z 85% recyklovaná ocel. Neobvyklý tvar fasády také pomohl ušetřit materiál.

Diagonální síť, která obklopuje celou budovu, je jednou z nejodolnějších na světě. Náš projekt připomíná práci Buckminstera Fullera a Barnes Wallace s jeho létajícími stroji z konce 30. let. Podobné trojúhelníkové tvary lze nalézt v přírodě. V tomto provedení jsme použili o 20% méně oceli. To má příznivý vliv na životní prostředí.

Norman Foster v dokumentu “Kolik váží vaše budova, pane Fostere”

Hearst Tower se stala první kancelářskou budovou na Manhattanu, která v roce 2006 obdržela od amerického úřadu pro ekologické budovy hodnocení Gold Leadership in Energy and Environmental Design (LEED). V roce 2012 mrakodrap také získal certifikaci LEED Platinum, což potvrzuje maximální úroveň šetrnosti k životnímu prostředí a energetické účinnosti věže.

Bloomberg Media Empire Headquarters v Londýně

Datum zahájení projektu: 2010.

Datum výstavby: 2017

Ještě před dokončením stavby bylo známo, že londýnské sídlo Bloomberg bude nejzelenější a ve výsledku jednou z nejdražších budov na světě. Byl postaven v srdci londýnské City. Rozloha budov je téměř 93 tisíc metrů čtverečních.

v tomto ohledu má svůj vlastní úhel pohledu.

Velmi dobře jsme pochopili, že jsme hosty v Londýně. A chtěli něco zcela moderního a vysoce britského, respektujícího londýnské tradice.

Michael Bloomberg, majitel tiskové agentury Bloomberg

Budova je navržena tak, aby minimalizovala spotřebu odpadu a vody.

Jeho instalatérské systémy shromažďují dešťovou vodu ze střech, odpadních vod z bazénů a sprch a poté ji recirkulují do provozu vakuových splachovacích toalet. Tím se ročně ušetří 25 milionů litrů vody, což stačí k naplnění deseti olympijských bazénů.

Spotřebu energie na klimatizaci budovy snižují speciální bronzové lamely na fasádě, které lze otevírat a zavírat, což umožňuje provoz budovy v režimu přirozeného větrání. Za tento systém získal projekt 98,5% bodů udržitelnosti od Breaam, orgánu odpovědného za vydávání environmentálních certifikací.

Foster tvrdí, že ředitelství Bloomberg používá o 70% méně vody a o 40% méně energie než obvykle kancelářská budova.

Další ekologický trik se skrývá v lesklých stropech, které současně zajišťují osvětlení, chlazení a tlumení hluku. Jsou pokryty 2,5 miliony leštěných hliníkových lístků, které slouží jako světelné reflektory, zvukové přepážky a jsou chlazeny vodou shora.

„Inteligentní“ systémy se senzory oxidu uhličitého distribuují vzduch podle přibližného počtu lidí, kteří v daném okamžiku zabírají každou část budovy.

Místní jednotný systém dodávek tepla a elektřiny podle agentury Bloomberg může snížit emise oxidu uhličitého o 500–750 metrických tun ročně. Odpadní teplo se znovu využívá k chlazení a vytápění.

Interiér navenek strohé budovy je “točen” kolem točitého schodiště. Kromě kancelářských prostor a restaurací obsahuje budova vícedenní modlitební a mateřské pokoje, lékařské centrum a dvě stanice pro jízdní kola.

Za tento projekt obdrželi Foster and Partners cenu RIBA Stirling Prize 2018 od Královského institutu britských architektů.

Apple Park, Cupertino

Datum zahájení projektu: 2009.

Datum výstavby: 2018.

Apple Campus si objednal Foster v roce 2009 zakladatel společnosti Steve Jobs, který sám podařilo se aktivně podílet na práci na projektu … Vyzval architekty, aby vytvořili „ideální pracoviště pro trvalou kreativitu, inovace a pohodu.“

Samotný projekt, na kterém pracovalo 50 architektů z Fosterovy společnosti, trval asi dva roky. Stavba začala v roce 2013 a byla dokončena v roce 2018, sedm let po Jobsově smrti.

Podle finančního ředitele společnosti Apple Petera Oppenheimera tvar budovy není jen dekorativní řešení, je vázán na pracovní procesy.

Zjistili jsme, že obdélníky nebo čtverce, dlouhé budovy nebo budovy s více než čtyřmi příběhy mohou bránit spolupráci. Chtěli jsme, aby to byla schůdná budova, a tak jsme se nakonec usadili v kruhu.

Peter Oppenheimer, v rozhovoru s reportéry v roce 2013

„Budova posouvá hranice technologie téměř ve všech aspektech,“ uvedl senior architekt Foster and Partners Stefan Beling. Prosklení hlavní fasády je podle něj zcela novým systémem, který se ještě nikdy neuskutečnil.

Aby to bylo možné, vytvořilo Německo 12metrové konkávní tabule skla, největší v historii svého druhu. U vchodů do budovy jsou instalovány skleněné dveře vysoké 15 metrů a široké 55 metrů, které se pohybují po kolejích pod podlahou.

< p>Samotná budova zahrnuje obrovské lusky na spolupráci (80 lusků na každém ze čtyř pater), malé kancelářské prostory a široké prosklené chodníky po obvodu. Jeho obvod je přesně míli – více než 1,6 km a jeho průměr je 461 m. Na nádvoří, uvnitř kruhu, je bazén, koncertní sál, wellness centrum a centrum pro hosty.

Kolem kanceláře prstenu bylo vysazeno 9 000 stromů a bylo položeno více než šest kilometrů turistických a běžeckých cest. Celý kampus je poháněn obnovitelnými zdroji energie, včetně střešní solární farmy o výkonu 17 megawattů a systému biopaliv a palivových článků Bloom Energy Server.

Centrála ruské měděné společnosti v Jekatěrinburgu

Datum zahájení projektu: 2012

Datum výstavby: 2021

První a zatím jediný dokončený projekt společnosti Foster v Rusku se objevil v Jekatěrinburgu. 15podlažní kancelář byla postavena společností Russian Copper Company (RMK) podle projektu britské kanceláře.

Výchozím bodem pro tým Foster and Partners byla touha klienta přeměnit kancelářskou budovu na nejpohodlnější prostor pro zaměstnance. Architekti pečlivě prostudovali interakci mezi odděleními společnosti a jejími pracovními postupy a navrhli nový modulární systém.

Místo prostorných otevřených prostor má projekt pohodlnější a uzavřenější pracovní prostory. Budova je rozdělena do několika dvoupodlažních modulů. Kanceláře jsou umístěny v řadách po obou stranách centrální chodby, která přebírá funkce posezení s pohodlným posezením a výhledem na město.

Kanceláře „View“ v rozích budovy jsou obsazeny manažery. V zadní části věže jsou umístěna pracoviště pro běžné zaměstnance. Jídelní prostory a koupelny se nacházejí v centrální části budovy.

V budově ústředí RCC je 150 kanceláří. Předpokládá se, že budou zaměstnávat 450 zaměstnanců. Samostatné místnosti jsou vyhrazeny pro video a offline konferenční místnosti, konferenční místnosti a jídelnu pro vedoucí pracovníky a muzeum.

Při navrhování samotného tvaru budovy hledali její autoři inspiraci v krystalové mřížce mědi. Stěny jsou lemovány panely ve formě čtyřbokých pyramid, proto místní obyvatelé srovnávají mrakodrap s ananasem.

Britští architekti vzali v úvahu, že teplota v Jekatěrinburgu se může pohybovat od + 30 ° C do -30 ° C. Proto se každý segment designu fasády skládá z několika ploch: průhledného skla a neprůhledných vyrobených z nerezové oceli.

Toto řešení pomáhá odrážet přímé sluneční světlo v létě a zachycovat světlo v zimě, když slunce není vysoko. Trojrozměrné okenní otvory jsou navrženy tak, aby bylo světlo v každém případě rovnoměrně rozptýleno po celé ploše interiéru.

Obytné věže místo kanceláří

Pandemie Covid-19 a masivní přesun administrativních pracovníků k práci na dálku vedly Fostera k myšlence přeměny zastaralých kanceláří na bydlení.

Možná se zastaralá kancelářská budova stane obytnou věží budoucnosti … Možná by obchodní dům, který byl plánován jako maloobchod, mohl být přeměněn na rekreaci, kino nebo průmysl.

Norman Foster

Podle Fostera pandemie zdůraznila význam navrhování budov, které lze snadno převést na alternativní použití.

Kromě toho, že je praktický , může snížit uhlíkovou stopu zastavěného prostředí, je architekt přesvědčen. “Ty budovy, které lze upravit, přežijí.” Toto je ideální zelená budova: lze ji recyklovat, nezničit, vyhodit a začít znovu, “říká architekt.

#apple #bloomberg #architecture #select

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.