5 zásad, které vám pomohou spravedlivě vyhodnotit design

Design není umění, a proto má svá vlastní objektivní kritéria hodnocení. Na rozdíl od umění design řeší konkrétní problém a nesnaží se říkat nic „přes“.

Zákazník musí pochopit, jaký problém návrh řeší nebo bude řešit pro uživatele, nikoli pro zákazníka osobně. Nebojte se proto ze svého hodnocení odstranit subjektivní úsudky „líbí se mi – nelíbí se mi“, návrh by měl fungovat. Dodavatel by měl namísto vyjádření své osobnosti vytvořit design, který problém vyřeší.

Tady je 5 návrhových principů, které vám pomohou spravedlivě hodnotit designové projekty.

1. Design není individuálním činem tvorby, ale týmovou prací různých specialistů.

Čím více se do procesu vytváření zapojí různí profesionálové, tím efektivnější bude design.

Výtvarní kritici provádějí stylistickou analýzu uměleckého díla, hledají asociace, archetypy, které pomohou interpretovat dílo autora, sám autor není důležitý v designu, jeho myšlenky, nevědomí a osobní nejsou také důležité. img src = “/wp-content/uploads /85ab04f2c59c23d054b33c0cfd9abfb6.png” />

Stránky by tedy měly být hodnoceny především jako služby – pomáhají lidem najít potřebné informace v co nejkratším čase.

Existují i ​​jiné stránky s obrázky, kde estetika má jinou funkci a je navržena tak, aby vytvářela stabilní emocionální spojení mezi produktem, značkou a uživatelem.

2. Jakýkoli design má své vlastní principy a omezení.

Pokud mluvíme o značce a identitě, prvním principem bude konzistence, kdy všechny designové prvky tvoří jeden vizuální celek, druhým – identita, která určuje jedinečnost značky.

Návrhový systém je založen na 5 složkách:

Lehký – pomáhá uživateli zaměřit se na aktuální interakci a prvky nejblíže k kurzoru.

Hloubka – zohledňuje vzájemné uspořádání prvků v prostoru.

· Pohyb – je indikátorem dynamické interakce uživatele s rozhraním.

· Materiál – vzhled prvků je určeno nejen paletou, ale také fyzikálními vlastnostmi materiálů.

3. V návrhu musí být logika.

Na rozdíl od umění lze design vysvětlit a uspořádat.

Pojďme například analyzovat jeden z posledních případů uznávané newyorské designové společnosti Pentagram – korporátní identitu evropské společnosti rizikového kapitálu Index Ventures.

Po pečlivém prozkoumání firemní kultury, modelů a postupů návrháři Pentagramu zjistili, že společnost Index Ventures je poháněna touhou zmocnit se, ne ovládat. Tuto filozofii lze vidět v typu vztahu, který udržují se svými investičními společnostmi, který je odlišuje od ostatních fondů rizikového kapitálu.

Pentagram vyvinul živou grafiku, která odráží silnou a oddanou kulturu a styl společnosti. „Ruka“ slouží jako vizuální metafora pro kvality Index Ventures – podpůrná a inspirativní, vitální a univerzální.

Symbol ruky byl integrován do všech kontaktních bodů spotřebitele společnosti Index Ventures.

Červené a černobílé barevné palety a písma, stejně jako asymetrické rozložení, odrážejí rodinné dědictví firmy a švýcarský původ.

Nový web společnosti využívá responzivní design pro mobilní zařízení a jasně ukazuje povahu a přístup společnosti Index Ventures.

Kromě potenciálních investorů a startupů, kteří hledají investice, byl web vytvořen pro 140 společností již v portfoliu Index Ventures. tvoří středisko shromažďování a růstu této komunity. Při demontáži designu na části se dotýkáme nejen vizuálních aspektů, ale také vztahu s uživatelem. Je chybou si myslet, že design je pouze vizuálním projevem filozofie nebo obchodních principů. Rozhodnutí o návrhu může být globální. Například automobily Tesla jsou konstrukčním řešením problému znečištění životního prostředí výfukovými plyny.

Automobily Tesla samozřejmě byly ne na trhu byly elektromobily první, ale funkční řešení v kombinaci s estetickým prvkem si získalo srdce kupujících.

Samotný design by neměl nic říkat. Lidé velmi často při hodnocení designu začínají hledat tajné významy, asociace, metafory. Nedělejte to.

„Lidské vnímání je nepředvídatelné. Někteří lidé se dívají na logo, plakát, jakoukoli designovou práci a vidí jakýsi Rorschachův test. “- Paul Rand.

“Připomíná mi to odsouzené v rouchu,” zavtipkoval jeden z vedoucích pracovníků IBM, když poprvé viděl logo Paul Rand.

4. Design má vždy uživatele, jeho vztah je velmi důležitý.

V umění se jedná o diváka, pouze se dívá a přímo s dílem neinteraguje, existuje pouze autorův monolog a divácká interpretace. Navrženo jinak, vždy se jedná o dialog.

Zde je příklad takového dialogu. V moderních mobilních aplikacích se většina tlačítek přesunula dolů do oblasti interakce s palcem.

„The area of ​​the thumb ”je důležitým prvkem v designu UX/UI a při vývoji uživatelských rozhraní. Vývojář vytvoří veškerou navigaci a důležitá kliknutí v této oblasti, aby se uživatel mohl snadno pohybovat po obrazovce.

5. Návrh nemusí být koncepční.

Nemusí obsahovat přehledy, komplexní významy, značky a symboly. Všechno může být triviální a jednoduché, ale přesto funkční.

Základní kritéria hodnocení jsou vhodná pro jakýkoli designový produkt. Na prvním místě je funkce, na druhém místě je estetika (která má také svou vlastní funkci).

„Design není takový, jak objekt vypadá, ale jak funguje.“ Steve Jobs.

Každý typ designu má svá další kritéria hodnocení. Hlavním hodnotícím kritériem však vždy bude odpověď na otázku: „Vyřeší design svůj problém?“

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.