5 typů uživatelů online obchodů ze skupiny Nielsen Norman Group

Jak se připravujete na UX Marathon 24 | UX v elektronickém obchodování nadále s vámi sdílíme užitečné informace od zahraničních odborníků v oblasti elektronického obchodování a uživatelské zkušenosti. Dnes vám chceme přinést překlad článku Designing for 5 Types of E-Commerce Shoppers o pěti hlavních typech uživatelů online obchodů identifikovaných skupinou Nielsen Norman Group, světovým lídrem v oblasti uživatelského rozhraní a výzkumu UX.

Každý návštěvník online obchodu je jedinečný. Jeden navštíví web při hledání konkrétního produktu, druhý si vybere, co si koupí, a někdo prostě potřebuje zabít čas. Všichni, tak či onak, vytvářejí interakci s webem, ale zároveň se spoléhají na jeho různé prvky.

Pochopení motivů a zvyků lidí navštěvujících internetový obchod pomůže návrhářům a vývojářům učinit web jako celek uživatelsky přívětivějším a funkčnějším a zároveň podpořit potřeby různých typů zákazníků. Podle výsledků výzkumu uživatelské zkušenosti v elektronickém obchodování provedeného skupinou Nielsen Norman Group bylo identifikováno pět hlavních typů uživatelů online obchodů:

1. Orientováno na produkt

2. Prohlížeče („prohlížeče“)

3. Výzkumníci

4. Lovci slev

5. Jednorázoví zákazníci

Produktově orientovaní

Uživatelé orientovaní na produkt přesně vědět, co chtějí . Už provedli předběžný průzkum a vybrali produkt, který potřebují. Studovali sortiment v obchodech a showroomech, ale raději nakupují na internetu. Jedná se o motivované kupující, kteří vědí, co potřebují, a chtějí to získat rychle a bez dalších okolků.

Zákazníci orientovaní na produkty nebudou procházet web. Je pro ně důležité najít předem vybraný produkt a koupit si ho. Někteří z těchto uživatelů nečtou ani popis produktu: po krátkém pohledu na název a obrázek, aby se ujistili, že je to přesně to, co chtějí, skočí přímo na nákup.

Cílem je rychlost. Nasměrujte nakupující na produkt, který chtějí, ujistěte se, že jde o produkt, pro který přišli na web, a přiveďte je na stránku pokladny. I když uživatel není ve spěchu, je nepravděpodobné, že bude mít náladu, aby strávil spoustu času procházením vašeho online obchodu. Možná věnuje pozornost nabídce na koupi pokročilejšího modelu, ale s největší pravděpodobností bude pokračovat v plánovaném nákupu, aniž by byl rozptylován.

Klíčové prvky pro nakupující orientované na produkty:

  • Kompetentní popis a vysoce kvalitní obrázek poskytující jasnou identifikaci každého produktu.
  • Pohodlný a efektivní vyhledávací systém, který vám umožní rychle najít produkty, které vás zajímají, a snadno vybrat požadovanou položku ze seznamu výsledků. .
  • Snadný přístup k dříve zakoupeným položkám, což usnadňuje opětovný nákup.
  • Jednoduchý objednávkový formulář, který zákazníkům ušetří čas.

Prohlížeče („prohlížeče“)

„Prohlížeče“ jsou pohodoví nakupující, kteří navštěvují své oblíbené nebo nové stránky, aby se nechali inspirovat nebo zabili čas. Uživatelé tohoto typu chtějí držet krok s nejnovějšími trendy, snít o budoucích nákupech nebo se těšit na správné produkty online před nákupem offline. Jeden z účastníků studie Nielsen Norman Group to vyjádřil takto: „Měli spoustu dobrých věcí, ale raději bych za pár dní osobně šel do obchodu a podrobněji se na tyto věci podíval.“

Zní to paradoxně, ale když lidé, kteří navštíví váš web, „jen vidět“ je dobrý. Toto jsou lidé, kteří raději tráví čas na vašem webu , s vaší společností, s vaší značkou. Používají váš web pro zábavu a inspiraci. Je to skvělá příležitost přeměnit návštěvníky na kupce. Pokud získají dobrý uživatelský dojem znovu a znovu při hledání produktů, které se jim líbí, a při hledání nových produktů, je pravděpodobné, že si váš online obchod zapamatují, až budou připraveni k nákupu.

Zákazníci prohlížeče chtějí vidět, co je nového, co je dnes populárního nebo co je v prodeji. Když návštěvníci web pravidelně navštěvují, nedělají to kvůli informacím, které již viděli před týdnem, ale aby zjistili, co se změnilo . Zajímají se o nejnovější příjezdy a nabídky a také o to, co je žádané. Odkazy na související a doporučené produkty jim pomáhají orientovat se na webu a otevírají nové sekce a stránky. Nejprodávanější, oblíbené a nejlépe hodnocené produkty mohou upoutat pozornost těchto uživatelů. Pravidelným zákazníkům, kteří se vracejí na stránky, aby si prohlédli nejnovější zprávy, bude užitečná sekce New Arrivals.

Využijte možnosti word of mouth a zmocněte návštěvníky, aby mohli snadno sdílet svá zjištění s přáteli.

Klíčové prvky pro „procházení“ návštěvníků:

  • Seznamy nové, oblíbené a prodávané produkty.
  • Snadný přechod do nových sekcí pomocí odkazů na související a doporučené produkty.
  • Možnost sdílet informace o vašich oblíbených produktech.

Výzkumní pracovníci

Stejně jako nakupující orientovaní na produkty jsou výzkumníci vysoce motivovaní uživatelé. Také plánují nákup, ale k tomuto nákupu může dojít dnes, zítra, příští týden nebo za šest měsíců. Výzkumní pracovníci shromažďují informace o zboží a cenách a mohou být v jakékoli fázi svého výzkumu.

Tito návštěvníci mohou prozkoumat nové typy produktů nebo již mají úplné informace o produktu, který si koupí; může hledat nejvýhodnější cenu nebo požadovanou sadu funkcí. Někdy se průzkum zaměřuje na několik podrobných návštěv webu a někdy je to jen rychlá volba mezi možnostmi.

Při hledání informací mohou tito uživatelé navštívit několik webů, než dojde k nákupu. Jak přeměníte výzkumníky na kupce? V každé online transakci je důvěra velmi důležitá . Pokud vědci zjistí, že váš internetový obchod nabízí podrobné popisy produktů, skvělou podporu a přehlednou navigaci, pravděpodobně si je koupí na vašem webu. Naopak, nikdo nebude ztrácet čas zkoumáním produktu, natož nákupem, na nepohodlném webu s omezenými nebo nejasnými informacemi o produktu. Chcete-li, aby se výzkumníci stali kupujícími, staňte se znalým a důvěryhodným zdrojem informací o produktech .

Pokračování.

Přihlaste se k odběru, abyste nezmeškali druhou část článku.

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.