5 trendů umírajícího grafického designu podle Depositphotos

Tým fotobanky vydal materiál o anti-trendech v grafickém designu. Tento článek Depositphotos sdílí jeho myšlenky na to, co ztrácí na důležitosti, a vysvětluje, proč se to děje.

1. Neomorfismus jako varianta skeuomorfismu

Proč je to umírající trend:

 • nízká funkčnost;
 • je nepohodlné používat mobilní zařízení venku;
 • není přístupné osobám se zrakovým postižením.

Neomorfismus je možná nejmladším trendem na tomto seznamu. Odborníci mu předpovídali velkou budoucnost v roce 2020, když si všimli vizuální propracovanosti, ušlechtilého zdrženlivosti (zejména přítomnosti malého počtu barev) a schopnosti napodobit vizuální zážitek ze skutečného světa.

Co se pokazilo? Ukázalo se, že minimalistický neomorfismus je obtížné použít v designu produktu nebo při vytváření identity kvůli jeho měkkým stínům, nízkému kontrastu a velmi omezené paletě barev. Lidé se zrakovým postižením mají s tímto designem potíže. Kromě toho trvá více času, než si zvyknete na navigaci, protože v tomto případě se interaktivní prvky příliš neliší od zbytku designu.

Zároveň skeuomorfismus, tj. Přístup v grafický design, ve kterém objekty na obrazovce vypadají jak skutečné, tak trojrozměrné, je stále na vrcholu popularity. Důvodem je jeho obrovský umělecký potenciál a expresivita.

2. Klasické ploché nebo trojrozměrné ilustrace

Proč je to umírající trend:

 • neosobnost.

Zpočátku byly trendy roztomilé 2D ilustrace. Obvykle byly vytvořeny ve vektorovém formátu, což vám umožnilo přebarvit obrázky v závislosti na vašich firemních barvách nebo designu webových stránek. Tyto obrázky se staly alternativou k fotografiím: ukázalo se, že jsou dobrým řešením pro responzivní design díky menším detailům a snadnému škálování. 2D ilustrace navíc šetřily prostředky uživatelských zařízení a zrychlily načítání webových stránek.

S vývojem grafických nástrojů se trend zobecněných metaforických ilustrací rozšířil do 3D a pohybového designu. Díky 3D i animované grafice jsou webové stránky uživatelsky přívětivější a atraktivnější pro uživatele.

Proč by se těmto ilustracím mělo v roce 2021 vyhnout? Tento přístup se stal tak populárním, že je těžké najít web pro IT společnost, internetovou banku nebo kreativní studio bez typických plochých nebo trojrozměrných obrazů lidí, kteří používají mobilní zařízení nebo vzájemně komunikují. Pokud se chcete odlišit, vyhledejte originální ilustrace a upusťte vizuální metafory, které se staly klišé.

3. Zaoblené rohy a organické tvary

Proč je to umírající trend:

 • ztěžuje pochopení hierarchie prvků stránky;
 • nadužívání uživatele mátne a vede k vyšší míře okamžitého opuštění.

Z psychologického hlediska většina lidí reaguje pozitivně k zaobleným organickým tvarům jako v reálném světě a v digitálních rozhraních. Důvodem je to, že zaoblené rohy jsou pro nás bezpečné ve srovnání s ostrými rohy a liniemi.

Bohužel v dnešní době je tato vlastnost lidského vnímání často zneužívána a odstraňuje všechny možné jasné linie a úhly z designu stránek a aplikací. Tento přístup vytváří vizuální nepořádek a brání uživatelům vědět, jak se po stránce pohybovat.

Neměli byste se úplně vzdát zaoblených tvarů, ale měli byste je používat záměrně. Ostré rohy a ostrá mřížka mají také své výhody: zejména usnadňují snadnou navigaci po webu. Zaoblené prvky lze použít k upoutání pozornosti na výzvu k akci a důležitých tlačítek a ke zvýšení atraktivity obrázků produktů pro uživatele.

4. Nepřirozeně jasné barvy a filtry, které zvyšují kontrast

Proč se jedná o umírající trend:

 • vytváří při zbytečném používání vizuální nepořádek;
 • snižuje věrnost zákazníků, protože vše vypadá nereálně;
 • únava očí uživatelů rychle, což vede k vyšší míře odrazu.

Jasné objekty na obrazovce lze snadno rozpoznat a fotografie nebo ilustrace v teplých a kontrastních barvách vypadají atraktivněji než obrázky se studenými a tlumené odstíny. Toto pravidlo se často používá při vytváření obsahu pro sociální sítě. A v této oblasti je takový přístup naprosto oprávněný, protože doba koncentrace pozornosti uživatelů sociálních sítí je poměrně krátká a formáty zpráv jsou přísně standardizovány.

Trend k jasným barvám a kontrastnímu následnému zpracování obrázků setrvačností se přesunul do oblastí, jako je design webových stránek a aplikací. Důsledky jeho bezmyšlenkovitého použití se staly weby, které bolí vaše oči a které chcete zavřít co nejrychleji. Agresivní barvy navíc často zvyšují úzkost.

Alternativou jsou přirozenější barvy inspirované přírodou, které poskytují pocit klidu při surfování na internetu. Musíte také věnovat pozornost několika odstínům, které Pantone oznámila barvy roku 2021, a hlavnímu odstínu od Duluxu – Brave Ground.

5. Tmavé téma a vlastní pozadí

Proč je to umírající trend:

 • světlá písmena na tmavém pozadí se načítají déle;
 • mimo mobilní design není potřeba;
 • rozhraní temných motivů se za slunečného počasí obtížně používají.

Existují dva přístupy k používání temných motivů v designu webových stránek a aplikací. Někteří designéři vytvářejí tmavý režim, aby byl produkt flexibilnější a použitelnější. Uživatelé na něj mohou přepnout nebo nastavit automatické přepínání, aby v noci nerušili ostatní lidi světlem svých obrazovek. Tmavý režim se také používá ke zlepšení energetické účinnosti mobilních zařízení.

Trend temného motivu, který vycházel z poslů, sociálních sítí a zpravodajských platforem, se brzy přesunul do designu desktopu. Stránky produktů, vstupní stránky společnosti a firemní webové stránky měly najednou tmavé pozadí, takže vypadaly trendy, ale nepohodlně. Někteří designéři šli dále a dali uživatelům možnost přizpůsobit téma webu. Ale to málokdy přidává hodnotu produktu.

Ve výsledku se nyní mnoho webů vrací k bílému pozadí. Tmavý režim zůstane tam, kde se to opravdu hodilo.

Co si myslíte o těchto trendech?

Máte zájem o podobný design?

Další práce

Objednávka designu

Naše portfolio obsahuje stovky projektů: interiérový design, webové stránky, reklamní kampaně, loga, corporate identity. Každý úkol řešíme smysluplně, elegantně a krásně.

Abychom mohli začít, musíme si promluvit. Stačí něco říct o vašem projektu, nechat kontakty a my Vás budeme kontaktovat, abychom vše probrali.